23 Ev Tekstili Piyasasında Neler Bekleniyor? (Rahat ve Eğlenceli Düşünün)

0
1018
Beige blanket on the double bed in stylish wabi sabi bedroom of minimal style house, real photo with copy space on the empty wall

Her yıl giyim tarzları değiştiği gibi, ev modasında da trendler değişmektedir. Ev tekstilleri de bundan istisna değildir. Renkler, dokular, lifler ve kumaş gelişimi, ev tekstilleri alanındaki gelişimde önemli roller oynar. Bu, döşeme, yatak takımları, banyo ürünleri ve pencere kaplamaları gibi ev tekstili ürünlerini kapsar.

ReportLinker analizine göre, küresel ev tekstili pazarının 2028 yılında 165,7 milyar dolar seviyesine ulaşması tahmin edilmektedir. Ve bazı ana trendler, üreticilerin bu tahmini yakalamalarına yardımcı olacaktır.

Medya tarafından çevre konularına yönelik yapılan haberler ve mevcut yaşam maliyeti etkisiyle, tüketiciler düşük değerli, hızlı moda ürünleri yerine uzun ömürlü ve yüksek kaliteli ev tekstili ürünleri satın alma eğilimindedir.

McAlister Textiles

“Ajoy Sarkar, Moda Enstitüsü’ndeki (FIT) tekstil geliştirme ve pazarlama profesörü ve yardımcı başkanı, Lifestyle Monitor™ ile yaptığı röportajda, renk, doku ve kumaş trendlerini kapsayan iki kelime – sürdürülebilirlik ve döngüsellik,” diyor.

Sarkar, renklerin doğadan esinlendiğini ve “ortak mirasımıza dönüş yaptığını” belirtiyor. Doğal olarak boyanmış tekstil ürünleri veya sentetik boyalarla boyanmış olsalar da, insanları anavatanları olan Dünya’yı hatırlatıyor. Ev tekstilleri, turkuaz, narenciye, mercan, gül (macenta), yanmış turuncu, karamel, yosun ve meşe gibi sakinleştirici, nötr renk paletlerini içerecektir.

“Sürdürülebilir boyalar, yenilebilir olmayan tarım atıklarından sentezlenen biyosentetik boyaları veya önceden ve sonrasında tüketici tekstil atıklarını geri dönüştürerek renklere dönüştürmeye başladı,” diyor Sarkar. “Ayrıca, Z kuşağı tüketicilere hitap etmek için doğa, metaverse’de sunulmalı – dijital olarak çoğaltılabilir kalitede sıcak renkler.”

Doku konusunda ise Sarkar, renklerle uyumlu olacağını belirtiyor – “rustik, rahat katmanlar oluşturarak derinlik, sakinlik ve ilgi ekleyen seersucker, oval, daire ve petek gibi geometrik şekiller.”

Tüketiciler ev eşyaları alımlarını artırdıkça doğru karışımı yakalamak önemlidir. Cotton Incorporated tarafından yapılan 2023 Ev Tekstilleri Anketi’ne göre, tüm ABD tüketicilerinin yarısı son üç ay içinde ev tekstilleri satın almıştır ve tüketicilerin üçte ikisi son altı ay içinde bu tür alımlar yapmıştır.

Araştırmalar, tüketicilerin ev tekstili satın alırken farklı nedenlere sahip olduklarını göstermektedir. Örneğin, banyo havlusu satın alanların %44’ü eski havlularını değiştirdiklerini, %26’sı yükseltme yaptıklarını ve %24’ü sadece istediklerini belirtmiştir, Ev Tekstilleri Anketi’ne göre. Tüketiciler ayrıca çoğunlukla çarşaf ve yatak takımı ( %26) satın almıştır. Ancak battaniye konusunda, çoğu (%25) sadece istedikleri için satın almıştır. Diğer %19 ise eski battaniyelerini değiştirmek istemiş, %18 yeni renk, desen, baskı veya tarz için satın almıştır.

Tüketiciler yeni ev tekstilleri satın almaya karar verdiğinde, çoğunluk (%60) lif içeriğini bilmelerinin çok önemli olduğunu belirtmektedir, Ev Tekstilleri Anketi’ne göre. Dahası, %70’i ” %100 pamuk” gibi pazarlama terimlerine sahip tekstilleri aramaktadır. Alışveriş yapanlar, havlu (%78) ve çarşaf (%79) gibi ürünlerin lif içeriğini bilmek isteme nedenlerinin en başında kaliteyi belirtmektedir.

Sarkar, doğal ve sürdürülebilir kumaşların şu anda son derece önemli olduğunu belirtmektedir. Geri dönüştürülmüş veya yeniden kullanılmış olarak sertifikalı kumaşlar, örneğin GOTS (Global Organik Tekstil Standardı) ve BCI (Daha İyi Pamuk Girişimi) sertifikalı pamuk, ham ipek, yün, keten ve kenevir gibi lifler, en popüler trendler arasındadır.

Bu yönde, J. Crew, en son sınırlı sayıda ev tasarımları koleksiyonunu tanıttı, bu koleksiyon pamuk Liberty kumaşlarından yapılmıştır. Özel kapsülde, ikonik İngiliz baskı evi Liberty’nin tasarımları yer almaktadır. Ürünlerin birçoğu, Liberty’nin 1875’ten beri ünlü olduğu çiçek motiflerini içermektedir. J.Crew, koleksiyonunun, “pamuk topluluklarının hayatta kalmasına ve iyileşmesine yardımcı olmak, aynı zamanda çevreyi korumak” amacına yatırım yaptığını belirtmektedir.

İngiltere merkezli McAlister Textiles, 2023 yılında sürdürülebilirliğin önemli bir trend olacağını belirtmektedir.

McAlister, 2023 iç mimari trendler blogunda şunları belirtti: “Bu trend, daha az tasarım odaklı ve daha çok satın alma davranışlarımıza odaklanıyor. Çevresel konuların medya tarafından daha fazla gündeme getirilmesi ve yaşam maliyetinin artması nedeniyle tüketiciler, dayanıklılığı düşünüyor ve düşük değerli, hızlı moda ürünleri yerine daha yüksek kaliteli ev tekstili satın almayı tercih ediyor.”

Tüketiciler yalnızca kaliteyi tanımakla kalmıyor, aynı zamanda evlerinde daha yüksek kaliteli çarşaf gibi ürünler için biraz daha fazla para ödemeye istekli oluyorlar. Ev Tekstilleri Anketi’ne göre, büyük bir çoğunluk (%87), kaliteli çarşaf ve yatak takımlarının daha iyi uyuma yardımcı olabileceğini belirtiyor. Bu oran, 35-64 yaş aralığındakiler arasında %91’e kadar yükseliyor. Ayrıca, tüketicilerin %71’i ev tekstillerinin çevre dostu olmasını istediklerini belirtiyor.

Sürdürülebilirlik, Cotton Incorporated’in FABRICAST™ kumaş koleksiyonunun öncelikli konusu. Örneğin, sentetik poların alternatifleri olarak pamuk ve yün karışımları kullanılmaktadır. Saf pamuk ve geri dönüştürülmüş denim, yumuşak tonlarda heathered şambray üretmek için bir araya getirilir. Ve ev tekstil pazarı için özel parlaklık ve zengin dokulara sahip örme ve dokuma kumaşlarda jakar desenler bulunmaktadır.

Sürdürülebilirliğe ilişkin başka bir yaklaşım, eski moda bir kaliteye sahiptir. WGSN, tüketicilerin hem eski hem de yeni mobilyalarını “kazaklar” ile kaplayarak parçalarını yenileme, güncelleme, özelleştirme ve koruma trendini görüyor. Modern kılıflar olarak adlandırabiliriz bunları.

WGSN iç mimari trend raporuna göre, “Tüketiciler, tekstil ve örgüleri kullanarak eski ve yeni mobilyaları kaplayarak iç mekânlara renk ve dokunsallık getirerek, sevdikleri ürünlerin ömrünü minimal maliyetlerle artırabilirler,” diyor.

FABRICAST™ koleksiyonu aynı zamanda dayanıklılığı artıran TOUGH COTTON™ teknolojisi ve su direnci sağlayan STORM COTTON™ teknolojisi gibi performans teknolojilerini içeren kumaşlar da içermektedir.

FIT’ten Sarkar, performans teknolojilerinin ev tekstili alanında daha da önemli hale geldiğini söylüyor.

“Suya iticilik, leke direnci ve haşere direnci gibi önemli özelliklere ek olarak, UV ve solma direnci, koku kontrolü, anti-alerji ve antimikrobiyal direnç (pandemiden sonraki dönemde) ivme kazanmıştır,” diyor Sarkar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.