3D Spacer Kumas Yapıları

0
1506

3D Kumaşlar Spacer kumaşlar, iki dış kumaş katmanının bir hav ipliği katmanıyla birbirine bağlandığı bir tür üçüncü boyut sergileyen teknik tekstil ürünüdür. Kullanım yerlerine ve istenen özelliklere göre dokuma veya örme yöntemleri ile üretilebilmektedir. Liflerin 3 boyutlu konumu, farklı malzemelerin kullanılabilmesi ve tek adımda üretim gibi farklı imkânlar sunmakta ve spacer kumaşların farklı uygulama alanlarında kullanılmasını sağlamaktadır.

Konveksiyonel tekstil malzemelerinden farklı olmakla birlikte, gerildiğinde yanal olarak genişleyebilmekte ve sıkıştırıldııklarında yanal olarak büzülebilmektedirler. Bu geleneksel olmayan davranışları sebebiyle iki özellikle ön plana çıkmaktadırlar: Biri, gerildiğinde kumaş havasının artmasına neden olan yapının açılması, ve eğilme altında senklastik eğriliğin oluşması insan vücuduna olan uyumunu kolaylaştırmaktadır. Kumaş üretiminde dokuma, atkılı ve çözgülü örme teknolojisi yöntemleri ile diyagonal örme, dikişli montajlar ve kombine tescilli teknolojileri gibi çeşitli teknikler kullanılabilmektedir. Diyagonal örme yöntemiyle elde edilen üç boyutlu kumaşlar; medikal, uzay, ulaşım gibi birçok farklı alanda, dokuma ile üretilenler daha stabil bir yapıya sahip olduğundan; savunma, havacılık, medikal gibi birçok farklı sanayi dalında, çözgülü örme ile üretilen 3D yapılar spor, tıp, koruma vb. gibi çeşitli alanlarda potansiyel uygulama alanlarında kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.