Asetat

0
687

Triasetat üretiminin sıvı hali ikincil asetat üretiminde ilk adımdır. “Diasetat” veya basitçe “asetat” olarak bilinen ikincil asetat bir önceki safhada yer değiştirilmiş OH grubunun her altısından birisinin geri verilmesiyle üretilir. 
Asetat mükemmel dökümlülük kalitesiyle ve çekici yumuşak tutumu ile bilinir, kuru ve yaş haldeki mukavemeti ve sürtünmeye karşı direnci düşük olmasına rağmen elbiselik kumaşlarda, kadın iç çamaşırlarında ve astarlarda kullanılır. Nem çekmesi oldukça düşüktür ve dolayısıyla kumaş çabuk kurur. Düşük sıcaklıkta lifin yumuşama özelliğinden dolayı yıkama sıcaklığına dikkat edilmelidir. Eğer sıcak alkali sıvılarda yıkanırsa lif parlaklığını kaybeder. 
Triasetat, asetatın sahip olduğu tüm özelliklere sahiptir ayrıca daha az su emer, çok daha yüksek sıcaklıkta yumuşamaya başlar ve daha çabuk kırışıklıktan kurtulur, Lifin termoplastiklik özelliği, kumaşın ısıl-fiksaj yapılarak kalıcı pili kazandırılmasına imkân tanır. 
Kuru temizlemede trikloretilen kullanılması halinde kumaşta çekme ve renk atmaya sebep olmaktadır, ancak perkloretilen çözücü olarak daha başarılıdır. 
Triasetat asetattan daha pahalıdır ve benzeri son kullanım alanlarına sahiptir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.