Bazı Kıyafetler Yıkandıktan Sonra Kuruyunca Neden Kötü Kokar?

0
516

Çeşitli sebeplerden ötürü çamaşırlar, kurutulduktan sonra kokarlar. temel nedeni çamaşırların iyi bir şekilde kurumamasıdır ancak yine de birkaç şeyden bahsedelim:

1. antrenmandan sonra terli kıyafetler çantada veya poşette bir süre beklerse kokunun kumaş üzerinden çıkması zorlaşabilir. bu yüzden yıkamadan önce o kıyafetleri kurutmak, kokmamaları adına faydalı olacaktır.

2. yine yukarıdakine benzer şekilde, nemli ve ıslak kıyafetler direkt kirli sepetine atılmamalıdır. bunun yerine asarak bir ön kurutma yapılmalıdır.

3. fazla miktarda deterjan kullanımında da deterjan çamaşırdan tamamen durulanamayacağı için bakterilerin birikeceği ortam oluşmaktadır. bu yüzden önerilen miktarda deterjan kullanımına dikkat edilmelidir.

4. yıkamadan sonra mümkün olan en kısa sürede çamaşırları asmak gerekir. bekleyen çamaşır daha sonra iyi bir ortamda kurusa dahi kötü kokacaktır.

5. makineyi tıka basa doldurmak da çamaşırın iyi yıkanmasına veya iyi durulanmasına engel olacağı için kötü kokunun sebeplerinden biridir.

6. makine temizliğine dikkat edilmelidir. bazı makineler kıyafete aktarılabilen küfler oluşturur. bu yüzden düzenli bir şekilde makine bakımı da ihmal edilmemelidir.

7. deterjanın içine bir miktar beyaz sirke karıştırmak da çamaşır üzerindeki birikmiş bakterileri engelleyeceği için diğer yöntemler işe yaramadığı anda kokunun gitmesi için denenebilir. sirke yerine kabartma tozu ilavesi de yapılabilir.

not: tabii ki kurumaya ve kokmaya etki eden başka faktörler de vardır: şehir, mevsim, yumuşatıcı kullanımı, makine ve kıyafet kalitesi gibi.  bu yazı genel olarak çamaşırlar ve yıkayan kişiye göre yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.