Çamaşır Kurutma Makineleri Türkiye’de Neden Tutmadı?

0
462

İlk akla gelenler

ben yaklaşık 8 yıldır severek kullanıyorum ama kurutma makinesinin tutmamış olması doğru ve aşırı mantıklı.

birincisi, bedava bir şey için, bir makineye para veriyor ve onu çalıştırıp elektrik harcıyorsunuz. türk ekonomik yapısına uygun değil. tamam tabii ki pratik, çok kolay, çok rahat, pek sevimli ama hali hazırda zamanı olan bir insan için boşa masraf.

ikincisi bence kesinlikle yer sorunu, eğer evin ayrı bir kileri yoksa veya boyutu büyük değilse makineyi koyacak bir yer genelde yapmıyorlar. kullanım mantığı olarak çamaşır makinesine yakın olsun diyorsunuz ama adam zaten çamaşır makinesine lütfedip ufacık bir alan ayırmış puzzle gibi tam oturuyor.

ev bakarken, bu evde kurutucu koyacak yer yok dendiğinde emlakçılar bozuluyordu bir de “ne gerek var ki”, “kimsede yok ki” diye. ok tutmaması mantıklı da bende var diye niye bana kızıyorsun dayı. bir tanesi de “kesin birinden görüp heves edip aldınız yoksa nerede aklınıza gelecek” demişti. anladığım kadarı ile bu cihaza en tepkili grup emlakçılar.

Kurutma makinesine elverişli olmayan kıyafetler

birkaç sene önce kullanıyorduk biz bu aletten. elektrik filan önemli değil sağladığı kolaylık açısından da, asıl sıkıntı kullandığımız çoğu kıyafet kurutma makinesinde kurutmaya elverişli değil. birçok ürünün etiketinde kurutma makinesinde kurutmayın yazar. çünkü kurutursanız çeker, cücük kadar kalır. t-shirt, kazak, polar, penye vb şeyleri kurutmak için kesinlikle elverişli değil.

iki ihtimal var dolayısıyla, ya sadece kot pantolon, çarşaf, havlu gibi çok fazla çekmeye müsait olmayan şeyleri kurutmak için kullanacaksınız sadece ve diğerlerini klasik usûl kurutmaya devam edeceksiniz, ya da kurutma makinesini sadece “şöyle bi nemini alsın sonra asar kuruturum” mantığıyla ön kurutmalık olarak kullanacak askıdaki kurutma süresini azaltacaksınız. her ikisi de mantıklı ve avantaj ama kapladığı yer, yatırım maliyeti, işletme maliyeti, yaptığı ses ve çıkardığı işi dikkate alındığında değer mi değmez mi kararı siz verin.

 

Ekoloji

bu makinelerin tutmaması iyi bir şeydir. zira anılan makineler hiç ekolojik değillerdir. çamaşırlar durduğu yerde kendi kendine yıkanmaz, bu yıkama işlemini kolaylaştırmak için makine almak mantıklıdır. zaten bu haliyle doğanın anasını bir parça sikiyoruz. ama öte yandan çamaşırlar durduğu yerde kuruyabilir. bunun için bir makineye ihtiyaç yoktur. bunu kullanmayarak doğanın anasını fazladan sikmemiş oluruz. çamaşır kurutma yeriniz yoktur ya da ingiltere gibi yağmurlu bir yerde yaşıyorsunuzdur, buna lafım olamaz. ama ülkemizin bulunduğu paralellerde çamaşırları asıp kurutmak için hiçbir bahane yoktur.

https://www.wsj.com/…e-so-controversial-11561403044

eminim çok güzel makinelerdir, çok işinize yarıyordur ama her güzel şey ve her işimize yarayan alet içinde yaşadığımız ortam için yararlı ve güzel değildir. aralık ayı gelmesine rağmen kış mevsiminin halen gelmemiş olması bunun en çarpıcı örneklerindendir. artık filmlerde gördüğümüz distopik dünyaya adım atmış bulunuyoruz.

Türk kültürü?

türk kültüründe ateş, güneş’in elçisi olduğu için göksel bir anlam taşımakta olup temizleyici, arındırıcı kabul edilir. dolayısıyla çamaşırların güneşte kuruması temizlenmesi anlamına da gelir.

ayrıca hans peter duerr’in çıplaklık ve utanç adlı eserinde belirttiği gibi, ilk-orta çağ avrupa’sında, çeşme başında çamaşır yıkayan kadınlara bile hoş gözle bakılmazken, aynı tarihlerde orta asya’daki türk kadınları üzerinde böylesi bir erkeksi boyunduruk ve tahakkümler hayal dahi edilemez, kadınlar istedikleri yerde çamaşırlarını yıkayıp kurutabilirlerdi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.