Coats’tan teknik ve operasyonel uzmanlık

0
560

Coats Global Servisler aracılığıyla teknik ve operasyonel alanda uzmanlık sunan Coats Global Servisler’in Türkiye Servis Müdürü Hülya Söylemez yaptıkları çalışmaları anlattı.

Dünyanın öncü endüstriyel iplik ve elişi ürünleri şirketi Coats, 250 yılı aşkın süredir giyim ve ayakkabı sektöründeki müşterilerine ve iş ortaklarına kaliteli ürünlerin yanı sıra teknik ve operasyonel alanda uzmanlık sunuyor. Coats Global Servisler, 2013 yılında, sektördeki iş ortaklarına global anlamda uzman fikirler vermek, teknik açıdan yol göstermek, verimliliklerini, tedarik zincirinden elde ettikleri kazançlarını artırmak, çalışanlarını geliştirmek ve kurumsal sorumluluk yaklaşımlarını iyileştirmelerine yardımcı olmak amacıyla pratik çözümler sunmak üzere kuruldu.Coats Global Servisler Türkiye Servisler Müdürü Hülya Söylemez ile çalışmaları hakkında konuştuk.

Coats Global Servisler’in temel amacı nedir?
Coats Global Servisler; markalar, perakendeciler, üreticiler ve tedarikçiler için sürekli pozitif değişiklik sağlayarak sektör kârlılığını artırmayı, Coats’un sektördeki eşsiz ve kapsamlı deneyimini, ilişkilerini ve küresel ayak izini daha da geliştirmeyi, pratik, sektöre özel hizmetler, çözümler ve araçlar sunmayı, günümüz küresel tedarik zincirine yenilikçi çözümler katmayı hedefliyor.

Ne tür avantajlar sağlıyorsunuz?

Coats’un küresel platformdaki markalarla ve yüklenicilerle çalışma deneyimi, müşterilerinin karşılaştıkları zorlukları anlamasını ve uygun maliyetli çözümler geliştirerek müşterilerine destek sağlamasını mümkün kılıyor.

 
Coats Global Servisler’in hizmetlerinden söz eder misiniz?
CGS’in hizmetlerini üç ana kategoride sınıflandırabiliriz: Operasyonel mükemmellik, renk sistemleri ve eğitim. Operasyonel mükemmellik, müşterilerinin karşılaştıkları zorluklar konusunda özel danışmanlık hizmeti sağlamak şeklinde tanımlanabilir. Teşhis koyma çalışması bu hizmetleri sunma yöntemlerinden yalnızca birisi. Bu çalışmalar genellikle bizzat fabrikada iki – üç günlük bir sürede gerçekleşmekte olup, kapsam ve tavsiyeler bakımından oldukça geniş ve kapsamlı. Müşterinin talep ettiği takip amaçlı danışmanlık hizmeti, doğrudan müşterinin sorununun çözümlenmesine ve operasyonlarının geliştirilmesine odaklanıyor. Ayrıca, Coats’un kalifiye Yalın Üretim ve 6 Sigma uzmanları bu süreçte yer alıyorlar. Ayrıca CGS, 2015 yılı mayıs ayı başında uzun süreden beri stratejik işbirliği yapmakta olduğu ve sektördeki oyuncuların yakından tanıdığı GSD Corporate Ltd.’in hisselerinin tamamını satın alarak bu kuruluşu bünyesine kattığını duyurdu. Birleşik Krallık merkezli bir şirket olan GSD, verimliliği azami seviyeye çıkarma, zaman ve maliyet kıyaslaması ve sosyal sorumluluk konularında verdiği hizmetleri bundan böyle Coats Global Servisler bünyesinde vermeye devam edecek.

Renk Sistemleri konusunda ne gibi çalışmalarınız var?
Coats’un renk konusundaki uzmanlığı sektörde öncü. Coats, renk kalitesini, tutarlılığını ve doğru onayı sunan tek bir dijital sisteme entegre edilmiş 40’ın üzerinde boyahanesiyle dünyadaki en gelişmiş renk tedarik zincirlerinden birine sahip. Coats’un müşterileri ile birlikte çalışarak oluşturduğu ve renklerin ilk tasarım konseptinden nihai ürüne doğru bir şekilde aktarılmasını sağlayan renk el kitapları bu öncülüğün en somut örnekleri.

Eğitime de özel bir önem veriyorsunuz…
Evet. CGS operasyonel etkililiği, etkinliği (effcetiveness&efficiency), renk boyama kalitesi ve verimini artırmak amacıyla firmalara özel eğitim programları sunuyor. Dikiş teknolojileri, kalite sistemleri, iş sağlığı ve güvenliği, rengin temelleri konulu eğitimler bu hizmetin somut göstergeleri. CGS bugüne kadar Çin, Bangladeş, Hong Kong, Endonezya, Vietnam, Tayland, Sri Lanka, Hindistan, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, Kolombiya, Kuzey Amerika gibi dünya üzerindeki çoğu ülkede ve tabii ki Türkiye’de başarılı Operasyonel Mükemmellik, Renk Sistemleri ve Eğitim hizmetleri veriyor.

Türkiye’de Coats Global Servisler hakkında bilgi verir misiniz?
Coats’un Türkiye yerel kadrosunda; Yalın Üretim, 6 Sigma, Kalite Sistemleri, İş Sağlığı ve Güvenliği ile Dikiş Teknolojileri alanlarında deneyimli uzmanlar bulunuyor. Türkiye’de mevcut iş ortamında sektördeki firmaların karşılaştığı temel zorlukların başında alıcıların sipariş teslimindeki hız beklentisinin yanında fiyat baskısı geliyor. Giyim sektörü firmaları alıcı firmalara rekabetçi fiyat vermenin yanında istenen kalite ve servis hızını yakalamak zorundalar. Bu durum üretici firmaların kârlılıklarını koruyup ayakta kalabilmeleri için, maliyetlerin düşürülmesini ve kalite ile servisin iyileştirilmesini zorunlu kılıyor. Bunun çözümü ise firmanın süreçlerini sürekli iyileştirmesi ile mümkün oluyor. İşte bu noktada, Coats Global Servisler ekibinin tecrübesi, işletmelere bu zorlukların üstesinden gelmelerini sağlayan çözümler üretmek konusunda inanılmaz bir avantaj sağlıyor.

Türkiye’de verdiğiniz hizmetleri özetler misiniz?
Coats Global Servisiler’in Türkiye’de sunduğu hizmetlerin birkaç örneğini şöyle sıralayabiliriz:
• Düşük verimlilik ve buna bağlı sorunlarının incelenmesi ve çözüm olarak Yalın Üretim entegre edilmesi alanında büyük bir denim imalatçısına sunulan daanışmanlık hizmeti,
• Düşük boyama performansının incelenmesi ve ilk seferde doğru boyama oranının artırılması için çözüm geliştirilmesi, kaynak kullanımının iyileştirilmesi ve atıkların bertaraf edilmesi konusunda büyük bir üreticiye verilen boyahane danışmanlığı hizmeti,
• Çalışanlarının yetkinliklerini artırmak için büyük bir otomotiv tedarikçisine verilen kalite sistemleri eğitimi.

Kaynak: Tekstil İşveren

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.