Denim İşte Bu Yüzden Sirkülerdir – Ve Tüketiciler Ona Neden Güvenir?

0
164

Sadece dört yıl önce pandemi şiddetlenirken, pijamalar ve eşofman altları her gün, tüm gün giyilen kıyafetler haline geldi ve sektör denimin geleceğini merak etti. Her ne kadar sarsılmış olsa da denim, COVID’in küllerinden bir moda patronu gibi doğdu ve ikonik bir giyim kategorisi olarak gücünü kanıtladı. Tüketiciler sadece denimin tarzını ve dayanıklılığını takdir etmekle kalmıyor, aynı zamanda bugünlerde markalar ve müşteriler, artan geri dönüşüm ve yeniden satış programları sayesinde pamuklu denimin kendi sürdürülebilirlik çabalarının bir parçası olabileceğini fark ediyor.

Bu markalardan biri de Montreal merkezli Frank and Oak. Ürün tasarımı ve pazarlama müdürü Stephanie Noël, Lifestyle Monitor™ ile yaptığı bir röportajda, Frank and Oak’ın tasarımcı ekibinin 2017’den bu yana sektörün “evimiz dediğimiz gezegen” üzerindeki olumsuz etkisini azaltmayı bir öncelik haline getirdiğini söyledi.

Çoğu tüketici yeni bir kot pantolon satın alırken her şeyden önce dayanıklılık, kalite, çok yönlülük ve rahatlık gibi temel özellikleri arıyor.

Melissa Bastos, Kurumsal Strateji ve İçgörüler Direktörü, Cotton Incorporated
Noël, “Bu bizi her ürünü döngüsel bir zihniyetle geliştirmeye motive etti” diyor. “Bugün, ürün yelpazemizin yüzde 100’ü sorumludur – yani her ürün, yaşam döngüsünün sonunda gezegende mümkün olan en düşük ayak izine sahip olmak için düşük etkili, zulüm içermeyen, organik, biyolojik olarak parçalanabilir, geri dönüştürülmüş lifler içerir. Tamamen döngüsel bir denim koleksiyonu geliştirmeye öncülük ettik, yani tüm denimlerimiz kolayca geri dönüştürülebilecek şekilde tasarlandı ve bilinçli malzemeler (organik pamuk veya kurtarılmış elyaflardan ve dikkatli üretim yöntemlerinden kaynaklanan geri dönüştürülmüş malzemeler) kullanılarak üretildi. Bu nedenle 2022 yılından bu yana Blue Jeans Go Green™ programına katılmak bizim için bir öncelik olmuştur.”

Noël, Cotton Incorporated’ın Blue Jeans Go Green™ (BJGG) denim geri dönüşüm programına atıfta bulunarak, tüketicilerin, markaların ve perakendecilerin bir araya gelerek eski denimlere yeni bir amaç kazandırdığını belirtiyor. Program aracılığıyla tüketiciler, yüzde 90 veya daha fazla pamuktan yapılmış yıpranmış denimlerini katılımcı bir perakendecide veya bir toplama etkinliğinde geri dönüştürüyor ya da Zappos for Good aracılığıyla postalıyor.

Kullanılmış denim, bina yalıtımı, evcil hayvan yatağı ekleri ve gıda ve ilaç endüstrileri için sürdürülebilir ambalajlar gibi yeni ürünlere dönüştürülüyor. Bu yeni ürünler, Cotton Incorporated ile önde gelen doğal pamuk lifi yalıtım üreticisi Bonded Logic, Inc. arasındaki işbirliği sayesinde ortaya çıkmaktadır. BJGG programı sayesinde tüketiciler, kullanılmış kotlarını çöplüklerden uzak tutmanın mutluluğunu yaşarken aynı zamanda yeni bir kot pantolon için para ya da yüzde indirimi alabilmektedir.

Ariat, Blue Jeans Go Green™ programına 2019 yılında katıldı. Ariat’ın marka mağazası pazarlama direktörü Kelly Coffey’e göre, program ilk olarak iki Ariat marka mağazasında uygulandı ancak o zamandan beri Ariat’ın marka mağazaları ve satış noktaları filosunun yanı sıra perakende ortaklarından biri olan JAX Outdoor’a da yayıldı.

Coffey, Lifestyle Monitor™ ile yaptığı bir röportajda “Ariat olarak üzerinde çalıştığımız, yaşadığımız ve oyun oynadığımız topraklara değer veriyoruz” dedi. “Cotton’un Blue Jeans Go Green™ denim geri dönüşüm programı ile güçlerimizi birleştirmekten gurur duyuyoruz, çünkü bu program Ariat’ın gezegenimizi korumaya yönelik girişimleriyle örtüşüyor. Bu işbirliği, tekstil atıklarını çöp sahalarından uzak tutmamıza ve eski kotları etkili bir yalıtım çözümü olarak yeniden kullanmamıza yardımcı oluyor. Bugüne kadar, müşterilerimizin perakende satış noktalarındaki katılımıyla Ariat, 7 tondan fazla denimin çöp sahalarından uzak tutulmasına ve 30.000 fit kareye yakın doğal pamuk lifi yalıtımının üretilmesine yardımcı oldu.”

Blue Jeans Go Green™ programı ile işbirliği yapan bir diğer perakendeci de Anthropologie.

Anthropologie Group’un küresel pazarlama müdürü Elizabeth Preis, perakendecinin programa bağlılığını duyuran bir açıklamada, “Anthropologie’de, daha sürdürülebilir bir gelecek yaratmaya ve ticari faaliyetlerimiz boyunca gezegen üzerindeki çevresel etkimize dikkat etmeye kararlıyız” dedi. “Cotton’s Blue Jeans Go Green™ programına katılımımızı arttırmaktan ve inanılmaz derecede sadık topluluğumuzu sürdürülebilirlik çabalarımıza katılmaları için bir araya getirmekten heyecan duyuyoruz. Bu ilişki sayesinde Anthropologie’nin denim döngüselliği girişimini büyüteceğimize, atık azaltımını destekleyeceğimize ve genel çevresel etkimizi azaltacağımıza eminim.”

American Eagle Outfitters da BJGG programına katılarak kullanılmış bir denim giysiyi geri dönüştüren tüketicilere yeni bir kot pantolon alımında 10 dolar indirim sağlıyor.

Şirket 2019’da salgın öncesi sürdürülebilirlik hedeflerini açıkladığında Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jay Schottenstein “AEO’da gençlere ve onların geleceğe yönelik iyimserliğine odaklanıyoruz, bu nedenle gelecek nesiller için daha iyi bir dünya inşa etmek markalarımızın, değerlerimizin ve amacımızın temelini oluşturuyor” dedi.

Cotton Incorporated’ın kurumsal strateji ve içgörü direktörü Melissa Bastos’a göre, tüketiciler bu daha iyi dünyanın bir parçasının pamuklu denim olduğunu düşünüyor.

Bastos, “Tüketiciler bize denim kotlarının uzun bir gardırop ömrüne sahip olduğunu, bir çifti ortalama altı yıl boyunca sakladıklarını, sadece yıprandıklarında veya artık uymadıklarında değiştirdiklerini söylüyorlar” diyor. “Dolayısıyla, çoğu tüketici yeni bir kot pantolon satın alırken her şeyden önce dayanıklılık, kalite, çok yönlülük ve rahatlık gibi temel özellikleri arıyor.”

Bastos sözlerine şöyle devam ediyor: “Tüketiciler ayrıca uzun ömürlü giysilerin çevre için daha iyi olduğunu düşünüyor ve araştırmamız pamuklu denim kotların tüketicilerin dolaplarında en uzun süre kaldığını gösteriyor.” “Pamuk, sentetik veya suni elyaftan yapılan kotların aksine, tüketicilerin bu özelliklerle en çok ilişkilendirdiği elyaftır. Tüketicilerin yarısından fazlası (yüzde 53) denim kotlarının sentetik veya suni elyaf yerine pamuktan yapılmış olması halinde bir yıl veya daha uzun süre dayanmasını beklediklerini söylüyor (Cotton Council International ve Cotton Incorporated’ın Dayanıklılık Araştırması, 2020) Ve tüketicilerin yüzde 86’sı polyester ve suni ipek gibi suni elyaftan yapılmış kotlara kıyasla pamuklu/pamuklu spandeks kotların en rahat kotlar olduğunu söylüyor ki bu da çoğunluğun denim kotlarının yüzde 100 pamuktan veya streçli pamuktan yapılmış olmasını tercih etmesinin en önemli nedenlerinden biri.”

Cotton Incorporated Lifestyle Monitor™ Anketine göre, tüketicilerin beşte ikisi (yüzde 41) geçen yıla kıyasla daha sık denim kot pantolon giydiğini söylediğinden, markalar ve perakendeciler pamuklu denime yönelik bu tercihi karşılamaktan fayda sağlayacaktır. Ayrıca, tüketicilerin yüzde 86’sı önümüzdeki yıl bir öncekiyle aynı veya daha fazla çift denim kot pantolon satın almayı planladıklarını söylüyor.

Markalar, tüketicilerin pamuktan yapılan denimlere güvendiğini akılda tutabilir. Monitor™ araştırmasına göre, ankete katılan tüketicilerin yüzde 79’u pamuk ve pamuk karışımlı giysilerin polyester (yüzde 36) ve suni ipek (yüzde 19) ile karşılaştırıldığında en dayanıklı/en uzun ömürlü giysiler olduğunu söylüyor. Tüketicilerin yüzde 83’ü de pamuğun polyester (yüzde 23) ve rayonu (yüzde 16) geride bırakarak en sürdürülebilir giysi olduğunu belirtiyor. Ve tüketicilerin yüzde 86’sı pamuklu denime güveniyor çünkü polyester (yüzde 31) ve suni ipek (yüzde 18) ile karşılaştırıldığında pamuklu giysilerin ciltlerini tahriş etmediğini söylüyorlar.

Monitor™ araştırmasına göre, tüketicilerin çoğunluğu (yüzde 61) kot pantolonların doğal elyaftan yapıldığını söyleyerek, denimlerin pamuktan yapıldığına dair bir beklenti de var. Ve tüm tüketicilerin neredeyse yarısı (yüzde 49) bir kot pantolon satın almadan önce genellikle ya da her zaman elyaf içeriği bilgisini kontrol ettiklerini söylüyor.

Cotton Incorporated’ın marka ortaklıkları direktörü Andrea Samber, sürdürülebilir ve doğal bir elyaf olan pamuktan yapıldığı için denimin geri dönüşümünün mümkün olduğuna dikkat çekiyor.

Blue Jeans Go Green™ programı şimdiye kadar 5,2 milyondan fazla denim topladı – yani 2.630 tondan fazla denim çöp sahalarından uzaklaştırıldı.

Cotton Incorporated’ın 2023 Tüketici Döngüsellik Anketine göre, tüketicilerin yaklaşık beşte ikisi (yüzde 37) Blue Jeans Go Green™ programını duyduklarını veya bu programa katıldıklarını söylüyor. BJGG programına katılma nedenleri arasında eski kotlardan kurtulma ihtiyacı (yüzde 42), eski kotlarına yeni bir hayat verme isteği (yüzde 41), başkalarına yardım etme (yüzde 41) ve atık/geri dönüşümü azaltma (yüzde 40) yer alıyor.

BJGG programı, eski kotlarının iyi bir şekilde kullanıldığını görmek isteyen tüketicilere hitap ediyor. Tüketici Döngüselliği 2023 Anketi’ne göre, tüketicilerin kot pantolonlarını artık giymeyi planlamadıklarında, çoğunluğu (yüzde 58) bunları genellikle hayır kurumlarına bağışladıklarını, yüzde 48’i ise kot pantolonlarını hediye ettiklerini söylüyor. Bunu, kotlarını çöpe atan yüzde 23 ve sadece saklayan yüzde 18 ile karşılaştırın.

Geri dönüşümün yanı sıra, pamuklu denim yeniden satış, yenileme ve ileri dönüşüm yoluyla ikinci bir hayat görebilir. Bu tür girişimler, 2023 Tüketici Döngüsellik Anketi’ne göre, tüketicilerin kot pantolonlarını giymeyi bırakmalarının başlıca nedenlerinden bazılarının kot pantolonun artık uymaması (yüzde 54), artık istememeleri (yüzde 18) veya modasının geçmesi (yüzde 15) olduğu düşünüldüğünde mantıklıdır. Bu nedenler onları yeniden satış için mükemmel kılıyor. Tüketicilerin yüzde 42’si delik veya yırtıkların kotlarını giymelerini engellediğini söylerken, bunu solmuş renk (yüzde 21) takip ediyor – yani kotlar yenileme veya ileri dönüşüm çabalarıyla yeni bir hayat bulabilir.

Ariat’ın web sitesi, müşterileri eski kotları için yeni kullanım alanları bulmaya, örneğin yırtık kotlarını nasıl yamayacaklarını öğrenmeye veya yıpranmış kotları kot şortlara dönüştürmeye teşvik ediyor. Marka ayrıca, tüketicilere eski kotlarına nasıl yeni bir soluk getirebileceklerini de gösteriyor; örneğin, paçayı kıvırmak ya da paçaya yan yırtmaçlar eklemek gibi.

Bir başka BJGG katılımcısı olan Carhartt’ın da Carhartt Reworked ve Repair gibi yıpranmış giysilerin daha uzun süre çalışmasını sağlamayı amaçlayan programları var.

Carhartt’ın sürdürülebilirlik direktörü Gretchen Valade geçen yıl Lifestyle Monitor™’e verdiği bir röportajda, “Carhartt Reworked aracılığıyla, tüketiciler daha önce giydikleri Carhartt denim, dış giyim, önlük, sweatshirt vb. giysilerini, kondisyon standartlarına uygun olarak takas edebilir ve bunları iyi bir şekilde kullanabilecek kişiler için satın alınabilir hale getirebilir veya kumaşı çöplüklerden uzak tutmak için uygun şekilde geri dönüştürülmesini veya bağışlanmasını sağlayabilir” dedi. “Hala giyilebilir durumda olan uygun giysiler için, tüketicilere takaslarını teşvik etmek amacıyla Carhartt dijital hediye kartları sunuyoruz.”

Bir başka BJGG işbirlikçisi olan Madewell de Madewell Forever programı aracılığıyla önceden giyilmiş giysilere ikinci bir hayat veriyor. Tüketiciler kullanılmış kot pantolonlarını, tişörtlerini ve daha fazlasını thredUP’a gönderiyor ve burada giysinin durumu değerlendiriliyor. İçinde hala hayat olan parçalar, yeni bir sahibine satılmak üzere Madewell Forever’da listeleniyor. Çok yıpranmış denimler Blue Jeans Go Green™ programında yeniden değerlendiriliyor. Madewell’in seçimine giremeyen giyilebilir kıyafetler thredUP’ın Rescue programına giderken, geri kalanlar ikinci el mağazalarına ve tekstil geri dönüşümcülerine gönderiliyor.

Cotton Incorporated’dan Samber’in de hatırlattığı gibi, denimin döngüselliği pamukla başlıyor. Bu doğal, sürdürülebilir elyaf, dayanıklı, şık denim ve çok daha fazlasını yaratmak için mükemmel bir malzemedir.

CATHERINE SALFINO’dan ALINTIDIR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.