Dokuma Kumaş Analizi

0
1744

Kumaş analizi; aynısı dokunması gereken örnek bir kumaşın, kumaş yapısı özelliklerini tespit etmek amacıyla yapılan bir dizi testtir. Kumaş parametreleri denilen bu özellikler tespit edildikten sonra diğer dokuma üretim hesapları yapılarak kumaşın üretimine geçilebilir. Bu parametreler ile ilgili bilgiler edindikten sonra verilen analiz örneğini dikkatlice inceleyiniz.

Tespit edilmesi gereken bu parametreler;
 Kumaş ön ve arka yüzünün bulunması,
 Çözgü ve atkı yönünün tespiti,
 Çözgü ve atkı sıklıkları,
 Dokuma örgüsü, tahar, armür ve eğer kumaş renkli ipliklerden oluşuyor ise çözgü ve atkı renk raporu,
 Çözgü ve atkı iplik cins ve numaraları,
 Çözgü ve atkının çekme değerleri (dokuma ve apre),
 Kumaş eni ve tarak eni,

şeklinde sıralanabilir. Bu parametreler, kumaşın görünümüne, ağırlığına, kalınlığına, esnekliğine, direkt olarak etki ederler. Dolayısıyla kumaş analizi yaparken bu özelliklerin minimum toleranslarla belirlenmesi gerekir. Bu parametreler içinde tarak eninin belirlenmesi ayrı bir önem derecesine sahiptir. Tarak eninin yanlış tespiti direkt olarak kumaş eninin istenilen genişlikte olmamasına, farklı çekme değerlerinin ortaya çıkmasına ve kumaş gramajının tam olarak istenilen değerde olmamasına etki eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.