E-İhracata Başlangıç

0
734
e-ihracat

Bu aralar sık sık e-ihracat terimini duyar oldum. Sanıyorum ki ortaya atılmış yeni bir terim. Özellikle Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Süleyman Kocasert çoğu konuşmasında bu terimi kullanıyor. Ben de google’ı açıp ‘e-ihracat’ diye araştırdım ama sadece e-fatura ile ilgili bazı bilgiler bulabildim.

Sanıyorum ki kamu hala 2023 yılında 500 milyar $ ihracat hedefinin peşinde koşuyor. İhracat ile ilgili de bazı destek ve teşvikler sözkonusu.

Ben de bir süredir bir tanıdığımla birlikte bebek ev tekstili üzerine olan koleksiyonunu internetten yurtdışına satmayı düşünüyor, bunun için araştırmalar yapıyorduk. Yani bizde ‘e-ihracat‘ yapmaya çalışıyoruz. Yani bu yazı, bir haber ve ya tam bir rehber niteliğinde değil fakat tecrübelerime ve düşüncelerime dayanarak bu yazıyı adım adım güncelleyerek kendi yaptığım e-ihracatı nasıl yaptığımı ve nasıl yapacağınızı sizlerle paylaşacağım.

Bu yazılar biraz da halihazırda ihracattan anlayıp, perakende ürün ihraç etmek isteyen kişi ve firmalara yönelik olacak. Zira ihracatın nasıl yapıldığı ile ilgili internette bir sürü bilgi ve bununla ilgili danışmanlık & aracılık yapan firmalar mevcut. O yüzden buradan ihracatın, proforma fatura vb tüm işlemlerin nasıl yapıldığını değil. Ürünlerimizi hangi kanallardan satabiliriz. Bunu yaparken hangi adımları izliyoruz. Bunları deneyimleyip sizinle paylaşacağım.

 

Öncelikle başlangıç olarak şiddetle tavsiyem:

  • eBay

Çinliler bu işi çoktan çözdü, hepimiz aliexpress, alibaba, ebay, dealextreme, amazon gibi siteleri biliyor ve kullanıyoruz. Ben satış yapmak için eBay’ı seçtim ve Ürün satışa sunmak için bir başvuru yaptım, burada hesabınızı onaylamak için sizden kanıt istiyorlar. Adresinizi ve kimliğinizi içeren resmi belgelerinizin fotoğrafını göndermelisiniz. Ardından aylık 50 ürün listelemesini ücretsiz olarak yapabiliyorsunuz.

 

Bu yazıyı gelişmeler oldukça adım adım buradan tarihlerle birlikte güncelleyeceğim…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.