Engelsiz Tekstil Atölyesi umut verdi

0
509

Türkiye Omurilik Felçliler Derneği’nin (TOFD), “Engelsiz Tekstil Atölyesi” nde omurilik felçlilerin ürettiği bez çantalar, poşet ve plastik çantaların yarattığı çevre kirliliğini azaltamaya da katkı sunuyor.
2002’de iki firmanın, ortopedik engellilerin kullanımına uygun dikiş makinesi vermesiyle TOFD bünyesinde kurulan “Engelsiz Tekstil Atölyesi”, omurilik felçlilerine, dikiş makinesini özel el aparatlarıyla el ve dirsekleriyle kullanabilmesine imkân tanıyor.
Tekstil atölyesinde, 2005 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve TOFD işbirliği ile 40, 2008 yılında devreye alınan İŞ KUR projesi ile de 9 ortopedik engelli 12 ay boyunca “Konfeksiyon Elemanı” eğitimi aldı. Mezun olan öğrencilerin çoğu halen tekstil atölyesinde yeni gelen öğrencileri eğitiyor. Engelsiz Tekstil Atölyesi’nde sipariş üzerine üretilen bez çantalar için 5 ila 15 kişi çalışıyor.
Atölyede makinaciden ütücüye kadar tekstil üretiminin tüm aşamalarında engelliler istihdam ediliyor. Atölye çalışanları omurilik felçlileri, evlerinden özel araçlarla alınıyor, mesai sonrasında aynı araçla evlerine bırakılıyor. 10 yılı aşkın bir süre önce kurulan atölye, 2014’te Başbakanlık Onur Ödülü aldı.
TOFD yetkilileri, atölyelerinde sarf malzemesine, kumaş, iplik, bobin, fermuar gibi birçok ürün ile arkadaşlarının maaş, sigorta primleri ve işe gidiş gelişleri için yakıt desteğine ihtiyaç duyduklarını belirtti. Atölye, çanta dışında, iş tulumu, iş önlüğü, masa örtüsü dahil tekstil alanında her şeyi üretirken, tekstil firmalarından da sipariş bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.