Etkinlik: Naylon Boya Kimyasalları ve Konfeksiyonda Kumaş Tasarrufu

0
859
xay[7_52]S_Store_44

Tekstil Araştırmaları Derneği sonbahar etkinliklerine devam ediyor. Yaptığı İPEK ve DİJİTAL BASKI, YUMUŞATICILAR ve ENZİMLER ve YUVARLAK ÖRGÜ konulu etkinliklerden sonra yeni konularla bilgi aktarmaya devam etti.

 

13 Aralık Cumartesi günü yapılan etkinlikte Tekstil Araştırmaları Derneği Başkanı Ekrem Hayri Peker, derneğin faaliyetleri ve önümüzdeki, dönem yapacağı çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi. Peker, ünlü felsefeci Kant’ın; “Düşünmeye cüret edin” sözüyle konuşmasına başladı.

Daha sonra dernek üyesi Kimya Mühendisi Ayla Küçükdalyan naylon boyamada nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. Küçükdalyan, naylon 6 ve naylon 6.6 arasındaki farklara değindi. Boya öncesi kumaşların mutlaka fikse olması gerektiğini aksi takdirde boya sonrası büyük problemlere yol açacağını belirtti. Her iki naylonun farklı fikse dereceleri olduğunu ve buna dikkat edilmediğinde geri dönülmez hataların doğabileceğini belirtti. Bazı kimyasalların bu liflere zarar verdiğini, depolama şartlarına dikkat edilmesi gerektiğini, soğuk kırık oluşmamasının önemli olduğuna değinen Ayla küçükdalyan, bu kumaşların boyadan önce yıkanması ve haşıllarının sökülmesi gerektiğini, boyama sıcaklıklarının farklı olduğunu ve düşük sıcaklıkta olduğunu söyleyerek sunumunu bitirdi.

Dernek üyesi Kimyager, A Grubu İSG Uzmanı Dilek Uzatıcı kimyasalları taşırken, depolarken ve kullanırken karşılaşabileceğimiz tehlikeleri ve bu konuda çıkan tüzükleri anlattı

Uzatıcı; Tehlikeli madde ve karışımlarının güvenli kullanımı için:

-Etiket Bilgisi

-Güvenlik Bilgi Formu

-İş sağlığı ve Güvenliği sistemine Dayalı bilinçli bir kullanım yönteminin belirlenmesinin işletmeler için çok faydalı olduğunu belirtti.

Dernek üyesi CAD-CEM uzmanı Halil Vatansever kesimde klasik bakış açısından

Vazgeçerek, farklı kesim tekniklerinin geliştirilmesi gerektiğini belitti. Farklı uygulamalarla boyalı kumaşlarda %10 civarında tasarruf edilebileceğini belirtti. Kumaşlarda dönmeyi görmek için kumaşın ortasından değil, iki uçundan çekme testi alınmalı, kumaşı iyi tanıyıp, ona göre kalıp çizilmesi gerektiğini önerdi.

Vatansever, kumaşın stabilitesine göre top halinde veya kumaş arabalarına sallanarak konfeksiyona verilmesinin uygun olduğunu, kumaş sarım makinelerinin kumaşları uzatmaması gerektiğini bunun için uygun makinelerin alınmasını ve bu makinelerin sık sık kontrol edilmesinin önemini vurguladı.

Likralı Viskon kumaşların buharlanmasının faydasını anlatarak sunumunu bitirdi.

Etkinlik bitiminde Tekstil Araştırmaları Derneği Başkanı Ekrem Hayri Peker, derneğin 2015 yılının ilk yarısında yapacağı çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi.

 

Derneğin 17Ocak Cumartesi günü saat:14’de günü yapacağı  etkinlikte:

Kimya mühendisi Ekrem Hayri Peker NANO KİMYASALLARIN GİYSİ ve EV TEKSTİLİNE UYGULANMASI ve

Yazılım uzmanı M.Bülent Nerkiz DİJİTAL BASKI’DA RENK AYRIMI Konularını sunacaklardır. Etkinliğe katılım ücretsizdir.

Etkinlik Adresi: Dernekler yerleşkesi Konak Mahallesi Seçkin Sokak No:18 16110 Nilüfer/BURSA (Beşevler pazaryeri altı)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.