Geleceğin Ütopyası Teknik Tekstil Binaları

0
1439
dhdtghfgh
Almanya Stuttgart'taki Mercedes-Benz Arena'nın üstündeki kapalı bölüm bir teknik tekstil ürünüdür.

Gelişen-değişen  dünyaya ayak uydurma kapsamında yapılan araştırma ve Ar-ge çalışmalarının şüphesiz en ilgi ve dikkat çeken konusu teknik tekstillerdir. Her ne kadar günümüzde çok gelişmiş olmasa da bu sektör önümüzdeki yılların çığır açan teknolojileri arasında yer almaya çoktan göz kırptı. Tekstil malzemeleri geçmişten günümüze kadar insanoğlunun barınmak için inşa ettiği yapılarda kullanılmıştır. Sentetik liflerin geliştirilmesinin ardından tekstil malzemelerinin bina ve inşaat sektöründe kullanımları yaygınlaşmıştır. Son yıllarda ise bu alanda büyük gelişmeler yaşanmış ve tekstil malzemeleri sağladıkları önemli avantajlar nedeniyle yeni bir sektör yaratmışlardır. Günümüzde hava alanları, stadyumlar, spor salonları, fuar ve gösteri salonları, askeri ve endüstriyel depolar gibi bir çok farklı yapının inşasında tekstil malzemeleri yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Bu kumaşların binalarda kullanılmasının çok sayıda avantajı bulunmaktadır. Bir kumaş kılıfının ağırlığı tuğla çelik veya betonun ağırlığının 1/30’u kadardır. Bu sayede hem maliyet azalmakta hem de daha az takviye gerektirmektedir.Tekstiller fuar veya spor faaliyetlerinde kullanılabilecek engelsiz açıklıklar (tekstille örtülen)sağlar. Oldukça kolay kurulup oldukça kolay sökülürler. Kolay zarar görmez ve çabuk tamir edilirler. Deprem v.b. afetlere oldukça dayanaklıdırlar. Membran yapılar da binalarda kullanılmaktadır. Sentetikle kaplanmış veya lamine edilmiş kumaşlar mukavemeti ve çevresel dayanımı artırmaktadır. Diğer taraftan çadırlar, tenteler ve güneşlikler gibi ürünler önceleri ağır pamuklardan yapılırken, şimdi daha hafif, mukavemetli, çürümeye, güneş ışınlarına ve hava etkilerine dayanıklı sentetik malzemelerden yapılmaktadır. Bununla birlikte oldukça yeni bir kategori sayılan “mimari membranlar” ise spor stadyumları, fuar merkezleri ve diğer modern binalar gibi yarı saydam  konstrüksiyonlarda göze çarpmaya başlamıştır. 

 

 

 

 

Almanya Stuttgart'taki Mercedes-Benz Arena'nın üstündeki kapalı bölüm bir teknik tekstil ürünüdür.
Almanya Stuttgart’taki Mercedes-Benz Arena’nın üstündeki kapalı bölüm bir teknik tekstil ürünüdür.

 

 

 

Tensawall tekstil cepheler, tıpkı binaya giydirilen bir elbise gibi; yazın ısıyı yansıtmıyor, kışın ise iç ısının dışarıya çıkışını engelliyor.
Tensawall tekstil cepheler, tıpkı binaya giydirilen bir elbise gibi; yazın ısıyı yansıtmıyor, kışın ise iç ısının dışarıya çıkışını engelliyor.

 

 

 

Tekstil Mimari Uygulama Sahaları
                                                         Tekstil Mimari Uygulama Sahaları

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.