Geri dönüşüm: her derde deva mı yoksa sorunlu mu?

0
508

H&M Group’un kâr amacı gütmeyen kolu ve Hong Kong Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma Enstitüsü ( HKRITA ) , Kamboçya’da oyunun kurallarını değiştiren tekstil geri dönüşüm teknolojilerini hızlandırmak istiyor. The North Face ve Timberland sahibi VF Corp . katılmak için geliyor.

H&M Foundation inovasyon lideri Erik Bang, kaybedecek çok az zaman olduğunu söyledi. Ellen MacArthur Vakfı’na göre , iklim değişikliği çağında sürdürülebilir moda hakkında artan söylemlere rağmen , bugün üretilen kıyafetlerin yüzde 1’inden azı yenilerine dönüştürülmektedir. Çoğu, yalıtım, bez veya döşeme dolgusu gibi düşük değerli malzemelere dönüştürülür.

Ayırılması zor polyester-pamuk giysilerle geniş ölçekte mücadele eden dünyanın ilk yeniliği olarak faturalandırılan Yeşil Makine, H&M Vakfı ile HKRITA arasında 4 yıllık 5,8 milyon avroluk (6,4 milyon ABD Doları) bir işbirliğinin doruk noktasıdır. H&M Vakfı’ndan 100 milyon İsveç kronu (11 milyon $) katılım ve Hong Kong Hükümeti Yenilik ve Teknoloji Fonu’ndan ek finansman ile 2020’de ortaklıklarını yenilediler . Yeşil Makine, tekstilden tekstile geri dönüşümün hızını artırmak ve endüstrinin devasa döngüsellik boşluğunu kapatmasına yardımcı olmak için tasarlandı , ancak Covid-19 pandemisinin neden olduğu aksaklıklar nedeniyle ilerleme yavaş ilerliyor.

Bang, “Bizim için büyük bir hayal kırıklığı oldu” dedi. “Herkesin hissettiği acıyı hissediyoruz.”

Yine de, gecikmeli bir programla da olsa hedefe varıyorlar. Şirketlerin önümüzdeki bahar için devreye aldığı fizibilite çalışması plana göre ilerlerse, Kamboçya’daki Yeşil Makine siparişi, Hong Kong’daki mütevazı laboratuvar tabanlı kurulumdan genişletilecek üçüncü endüstriyel sistem olacak. Aslında 2020, Endonezya’da büyük bir entegre tekstil şirketi olan PT Kahatex ile sayısız parçanın, bir araya getirilmesi için doğru teknisyen ve mühendislerin bir araya getirilmesinden bahsetmiyorum bile, engellere rağmen ilk endüstriyel tesisin kurulduğunu gördü. Ağustos ayında Türk denim tedarikçisi Isko, kendi sistemine yatırım yaptı.

Bu operasyonların hiçbiri, H&M Foundation ve HKRITA arasındaki işbirliğinin uzun süredir devam eden bir noktası olan H&M Group’a özel olmayacak. Bang, “Ortaklığın tüm amacı, tüm endüstri için dönüşüm sağlamaktır” dedi. Fikri mülkiyetten para kazanan kuruluşlar da değil: planları maliyet fiyatından isteyene lisanslayacaklar.

‘Denemeler ve kapsüller ve testler ve pilotların’ ötesinde

Green Machine, hidrotermal güç, su ve Bang’in temelde limon suyu olduğunu söylediği “biyolojik olarak parçalanabilen yeşil kimyasalın” yüzde 5’inden daha azını, harmanlanmış malzemelerin pamuk bileşenini çözmek ve polyesteri taze ipliğe eğirmek üzere çıkarmak için kullanır. Selüloz tozu oluşturmak için kurutulan kalan sıvılaştırılmış pamuk için üç “yol” olduğunu söyledi. Bunlardan biri, H&M Foundation ve HKRITA’nın bir Japon elyaf üreticisi olan Daiwabo Rayo ile bir miktar başarı ile denediği, yeni giysilere dönüştürülebilecek viskon elyaflara dönüştürülmektedir. Diğer bir yol, tozu diğer tekstillere uygulayarak ve süper emici ve süper yumuşak bir el ile emdirerek “işlevselleştirmek”.

Üçüncüsü, tarım için su tutma özelliğini iyileştirmek için süngerimsi tozu doğrudan toprağa sürmeyi içerir . Hindistan’ın en büyük hazır giyim üreticilerinden biri olan Shahi Exports ile geçen Aralık ayında yapılan bir testte, pamuk çiftçileri, değişikliğin kullanılmasının verimde yüzde 20’lik bir artışa yol açtığını keşfetti. Bang, “Toprak daha uzun süre nemli kalırsa, o kadar fazla sulamaya güvenmek zorunda değilsiniz” dedi. “Ve bitki daha sağlıklıysa, daha fazla üretir ama aynı zamanda yüksek kalitede [lif] üretir.” Daha büyük bir ikinci sezon denemesinin sonuçları hala beklemede.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.