Ana Sayfa Blog

14. CAITME 2022 FUARINA 70 TÜRK FİRMASI STANDLI KATILIYOR

Kerim Arslan

CAITME Fuarı Türkiye Temsilcisi Zed Expo Yönetici Ortağı Kerim Arslan “7 – 9 Eylül 2022 tarihleri arasında  organize edeceğimiz ve satışları devam eden 14. CAITME 2022 fuarımızda   şimdiden 70’e yakın Türk firması yerlerini aldı ve Türk ürünlerine olan talebin artarak devam etmesi sebebiyle, yeni alanların Türkiye katılımcıları için tahsis edilmesi gündemimizdedir” dedi.

Arslan; “Hitap etmiş olduğu coğrafya ile adından da anlaşılabileceği gibi  ‘’Uluslararası Orta Asya Tekstil Makinaları Fuarı ‘’ CAITME”  sadece düzenlenmekte olduğu  Özbekistan ülkesine değil tüm Orta Asya ülkelerini kapsayacak şekilde  coğrafi bir etkileşime sahiptir.  Fuarımız Orta Asya pazarı için   her yıl tekstil makine,  destekleyici  yan sektörlerdeki  yeni teknoloji  ve trendlerin   tanıtıldığı  ilk ve tek uluslararası organizasyon  niteliğindedir” dedi

Tekstil News:  ZED EXPO Firmasını daha  yakından tanıyabilir miyiz?

Kerim Arslan: Zed Expo  yurtdışı fuarcılıkta  edinilmiş olan tecrübeler ile alanında müşterilerine en iyi hizmet kalitesini sunmak amacıyla 2015 yılında kurulmuştur. 2019 yılı itibari ile  Zed Expo coğrafi olarak hizmet vermiş olduğu fuarlar zincirini genişleterek ve  halihazırdaki resmi partnerliklerine ek olarak ICA ve ITECA Fuarcılık Şirketi’nin  Türkiye resmi sertifikalı partneri  ve satış ofisi oldu. Zed Expo ayrıca Next  Fairs , Acco International,  Hyve Group şirketleri  ile de  firmaların teşvikli olarak  katılım gösterebileceği fuarları  Türkiye pazarına sunmaktadır. Zed  Expo Rusya , Ukrayna, Kazakistan , Azerbaycan, Özbekistan ve Katar‘da  partnerlerimiz ile  organize ettiğimiz fuarlarla beraber anahtar teslim hizmet vermektedir.

Tekstil News: ZED EXPO hangi sektör  fuarlarının  Türkiye Temsilciliğini yapmaktadır?

Kerim Arslan: Zed  Expo hizmet verdiği bölgelerde genişletmiş olduğu fuar ağı ile Tekstil Makinaları, Yapı İnşaat, Turizm, Tarım, Medikal  ve Sağlık, Güvenlik, Gıda ürünleri ve Teknolojileri, Enerji, Ambalaj Paketleme Makinaları  ve Teknolojileri, Ağaç  İşleme sektörlerinde yirmi beş fuarın resmi Türkiye temsilciliğini yapmaktadır.

Tekstil News: Tekstil Makinaları konusunda sanırım sadece CAITME Özbekistan Fuarı  var. Caitme Fuarının  ne zamandan beri  Türkiye temsilciliğini yapıyorsunuz?

Kerim Arslan: CAITME 2012 yılından beri  halihazırdaki ekibimiz ile üzerinde  yoğun bir emekle çalışmış olduğumuz bir fuarımız olmakla beraber, ZED EXPO çatısı altında oluşan yeni yapılanmamız ile  temsilciliğini 2019 yılından beri sürdürmekteyiz.  Tekstil Makinaları ve Teknolojileri alanında Orta Asya’nın  en büyük ve kapsamlı fuarı olan CAITME fuarımıza ek olarak yakın bir gelecekte çalışmalarını sürdürmekte olduğumuz yeni pazarları ve fuarları Türk   firmalarımıza sunmuş olacağız.

Tekstil News: CAITME Fuarına  Türk Tekstil Makina ve Yan Sanayi Üreticileri  hangi  yoğunluk  ürün grupları ile katılıyor?  En son düzenlenen  fuara kaç Türk firması katıldı?

Kerim Arslan: CAITME  Fuarımıza yoğunluk ile katılan firma profillerini incelemiş olduğumuzda  Tekstil Makineleri, Tekstil Aksesuarları,  Tekstil Makine Yedek Parçaları, Yazılım ve  Otomasyon ,Tekstil Kimyasalları ve Çevre Koruma ve Donatım ürün grupları altında sınıflandırabiliriz.

Aynı zamanda son dönemlerde Özbekistan’daki yoğun fabrikalaşma çalışmaları neticesinde  fabrika alt yapı ve hazırlık süreçleri için  önem arz eden  Enerji, Isıtma –Soğutma  gibi farklı firma profilleri de fuarımıza ilgi göstermektedir.  Pandemi koşulları altında organize etmiş olduğumuz bir önceki fuarımızda 40 Türk firması katılım gösterdi.

 7 – 9 Eylül 2022 yılında organize edeceğimiz ve satışları devam eden 14. CAITME 2022 fuarımızda ise,  şimdiden 70’e yakın Türk firması yerlerini aldı ve Türk ürünlerine olan talebin artarak devam etmesi sebebiyle, yeni alanların Türkiye katılımcıları için tahsis edilmesi gündemimizdedir.

Haber kaynağı:

14.sü DÜZENLENECEK OLAN CAITME 2022 FUARINA 70 TÜRK FİRMASI STANDLI KATILIYOR

Tüketiciler Neden Evlerinde Doğal Liflerin Görünümünü ve Hissini İstiyor?

Duştan sonra pelüş bir havluya sarılmak, yumuşak bir battaniyeyle kanepeye kıvrılmak ya da günün sonunda yatak örtülerinin altına girmek olsun, doğal liflerle sarmalanmanın lüks bir yanı var. Doğal ve sürdürülebilir ev tekstiline yönelik tüketici talebi arttıkça, akıllı markalar da bu ihtiyacı karşılamanın öneminin farkına varıyor.

Cotton Incorporated Lifestyle Monitor™ 2024 Anketi’ne göre, ABD’li tüketiciler arasında ev tekstili için en çok tercih edilen kumaş pamuk. Bu durum banyo havlularından (yüzde 89) yorganlara (yüzde 85) ve yatak çarşaflarına (yüzde 79) kadar her şey için geçerli. Buna karşılık polyester, banyo havluları için tüketicilerin sadece yüzde 6’sı, çarşaflar için yüzde 12’si ve yorganlar için yüzde 10’u tarafından tercih ediliyor.

Cotton Incorporated 2023 Ev Tekstili Anketi’ne göre, pamuğa yönelik bu tercih, tüketicilerin çoğunun (yüzde 57) neden ev tekstili ürünlerinin elyaf içeriğini bilmenin önemli olduğunu söylediğini açıklıyor. Ve her 10 tüketiciden 7’si yüzde 100 pamuklu olarak tanımlanan tekstil ürünlerini arayacaklarını söylüyor.

Red Land Cotton’un kurucu ortağı ve sahibi Anna Brakefield, şu anda markaların ürünlerinde ne olduğu ve ürünlerinin nasıl üretildiği konusunda daha şeffaf olmaları için bir baskı olduğunu söylüyor.

Brakefield Lifestyle Monitor™’a verdiği demeçte, “Bunu gıdada olduğu kadar tekstilde de görüyoruz” dedi. Red Land’in pamuğu Alabama’nın kuzeyindeki “zengin, kırmızı topraklarda” yetiştiriliyor. “Fiyattan daha fazlasının peşinde olan, uzaktan varlıklı bir pazarın peşindeyseniz, ürününüzün arkasındaki iyi şeylerle övünebilmeniz gerekir – ve sürdürülebilir şekilde yetiştirilen ve üretilen pamuklu ev tekstillerinin pek çok faydası vardır.”

2023 Ev Tekstili Anketi’ne göre, tüketicilerin çoğu (yüzde 56) banyo havlularının ve çarşaflarının elyaf içeriğine bakıyor: kalite. Çarşaflarda, tüketiciler elyaf içeriğinin aynı zamanda konforu (yüzde 51), ürünün ne kadar yumuşak veya kabarık hissettirdiğini (yüzde 50) ve ürünün kendilerini sıcak veya serin tutma kabiliyetini (yüzde 46) belirlemelerine yardımcı olduğunu söylüyor.

Cotton Incorporated’ın küresel tedarik zinciri pazarlama müdürü Marcy Gang, “Gördüğümüz bir trend, sakinlik, restorasyon, rahatlık ve yumuşaklık hissini teşvik eden yatak odası alanları yaratmak,” diyor. “Bu trend, doğal yumuşaklığı, nefes alabilirliği ve hipoalerjenik ve fitilleme özellikleri nedeniyle pamuk için çok doğal bir uyum.”

Cotton Incorporated tarafından geliştirilen yeni bir teknoloji olan RESTech COTTON™ teknolojisi sayesinde pamuklu çarşaf ve yatak takımlarının doğal konforu artık daha da artırılabiliyor. Bu çok faydalı teknoloji, sürdürülebilirliğe öncelik verirken serin konfor, olağanüstü dayanıklılık ve yumuşaklığı harmanlıyor.

Sadece pamuk olduğunu bilmek yeterli değil… Müşterilerimiz, çiftliğimizde toprak seviyesinde başlayan şeffaf ve izlenebilir tedarik zincirimize giren sevgi, özen ve dikkati takdir ediyor. Her şey eğitimli olmakla ve başkalarını doğal ve evde yetiştirilen bir ürünün değeri konusunda eğitmekle ilgili.

Anna Brakefield, Kurucu Ortak ve Ortak Sahip, Red Land Cotton
RESTech COTTON™ teknolojisinin avantajlarından biri, pamuğun doğal ısı düzenleyici özelliklerini geliştirmesi ve böylece uyku konforunu artırmasıdır. Laboratuvar çalışmaları ve şirket içi araştırmalara göre, RESTech COTTON™ teknolojisi cilde temas ettiğinde suni ipekten yüzde 50 daha hızlı kurur. Aynı zamanda pamuğun doğal ısı düzenleme yeteneğini de güçlendirerek uykuya daldıktan sonra vücut ısısının düşmesine yardımcı olur.

RESTech COTTON™ teknolojisi ayrıca dayanıklılık testlerinde polyester ve suni ipek çarşaflardan daha iyi performans gösterirken, zaman içinde görünümünü ve hissini korur. Ayrıca bu teknoloji, işlenmemiş pamuklu çarşaflara göre yüzde 40 daha yumuşak olacak şekilde geliştirilmiştir. RESTech COTTON™ teknolojisi yüzde 100 doğal pamuk liflerinden üretildiği için, sürdürülebilir ürünlere yönelik artan tüketici talebiyle uyumludur.

2023 Ev Tekstili Araştırması’na göre, tüketicilerin çoğu ev tekstillerinde özellikle sıcaklık kontrolü (yüzde 33), koku direnci (yüzde 30), leke direnci (yüzde 27), nem yönetimi (yüzde 28) ve antimikrobiyal özellikler (yüzde 24) gibi performans özellikleri için daha fazla ödeme yapmaya hazır.

Grand View Research’ün raporuna göre, küresel ev tekstili pazarı 2023 yılında 124,7 milyar ABD doları değerindeydi ve 2024’ten 2030’a kadar yüzde 6’lık yıllık bileşik büyüme oranıyla (CAGR) 176,9 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor. Kuzey Amerika pazarının aynı dönemde yüzde 5’lik bir YBBO ile büyümesi bekleniyor.

Grand View Research raporunda Kuzey Amerika pazarı ile ilgili olarak, “Sürdürülebilir ve çevre dostu ürünlere doğru bir kayma oldu ve bu durum ev tekstili sektörünü de etkiledi” deniliyor. “Tüketiciler, çevreye duyarlı bir şekilde üretilen sürdürülebilir malzemelerden yapılmış yatak takımları, havlular ve perdeler gibi çevre dostu ve organik ürünleri giderek daha fazla arıyor.”

Red Land Cotton’dan Brakefield, tüketicilerin polyester gibi sentetik kumaşlardan kaynaklanan plastik ve mikroplastiklerin zararları hakkında daha fazla şey öğrendikçe, evlerini bunlardan kurtarmak istediklerini söylüyor.

“Plastikler kullanışlı olsalar da ne bizim ne de çevremiz için iyi değiller,” diyor. “Eğitimli tüketici bunu biliyor ve bu sentetik iplikler olmadan üretilen bir ürün için prim ödemeye hazır. Red Land Cotton müşterileri yatak takımlarının, havlularının ve giysilerinin nereden geldiğini bilmeye değer veriyor. Sadece pamuk olduğunu bilmek yeterli değil… Müşterilerimiz, çiftliğimizde toprak seviyesinden başlayan şeffaf ve izlenebilir tedarik zincirimize gösterilen sevgi, özen ve ilgiye değer veriyor. Her şey eğitimli olmakla ve doğal ve evde yetiştirilen bir ürünün değeri konusunda başkalarını eğitmekle ilgili.”

Translated with DeepL.com (free version)

Son 25 Yılın Pantone Renkleri

2000-2024 arası her yılın pantone renklerini aşağıda bulabilirsiniz.

2024: Peach Fuzz

PANTONE 2024 RENGI

Pembe ve turuncu arasında yer alan hafif, narin bir renk olan Şeftali Tüyleri, Pantone’nin Yılın Rengi programının 25. yıldönümüne işaret ediyor. Bu yumuşak, içten renk tonu nezaket, şefkat ve bağlılığı besleme arzusunu ifade ederken, huzurlu bir gelecek arayışımızda derin bir rahatlığı teşvik ediyor.

2023: Viva Magenta

2023 VIVA MAGENTA

Viva Magenta, en değerli doğal boyalardan biri olan ve aynı zamanda dünyanın en güçlü ve en parlak boyalarından biri olan cochineal kırmızısından esinlenmiştir. Kıpkırmızı renk tonu dikkat çekicidir ancak aşırı güçlü değildir ve yaratıcı yorumlara yer bırakır.

2022: Very Peri

Pantone 2022 yılı için Very Peri adında tamamen yeni bir renk tonu hayal etti. Bu, sıcak menekşe kırmızısı alt tonuna sahip dinamik bir deniz salyangozu mavisi. Fütüristik bir his uyandıran bu renk, dijital dünyadaki renk trendlerinin fiziksel dünyada nasıl tezahür ettiğini ve bunun tersinin de geçerli olduğunu gösteriyor. Bu rengi evinize dahil etmek ister misiniz?

2021: Illuminating ve Ultimate Gray

Pantone’nin Yılın Rengi programı tarihinde ikinci kez, şirket tek bir yıl için iki renk seçti.

Pantone tarafından “güneş enerjisiyle dolu, ısıtıcı bir sarı gölge” olarak tanımlanan Illuminating, neşe saçıyor. Parlak ama ezici olmayan bir sarı. Ultimate Grey ile eşleştirildiğinde, bu kombinasyon dayanıklılık ve umuda işaret ediyor.

 

Pantone’nin 2021 yılı için belirlediği iki renkten diğeri olan Ultimate Gray, plajdaki çakıl taşlarını anımsatan çok yönlü bir renk. Pantone bu tonu “sonsuza dek kalıcı olan ve sağlam bir temel sağlayan sağlam ve güvenilir unsurlara sahip” olarak tanımlıyor.”

2020: Classic Blue

Klasik Mavi tam da olmasını beklediğiniz şeydir: sade ama zarif, kalıcı, zamansız bir renk tonu. Bu güvenilir renk tonu, öğleden sonra sonbahar gökyüzünün, Haziran ayındaki mezuniyet cüppelerinin ve tuttuğunuz spor takımının formalarının rengidir. Yıpranmış bir kot pantolon ve bundan daha klasik ne olabilir?

2019: Living Coral

Altın alt tonlu hareketli bir mercan olan Living Coral, sürekli değişen bir ortamda sıcaklık, rahatlık ve beslenme sunan enerji verici bir renktir. Yüzdürücü bir niteliğe sahip olan bu renk aynı zamanda oyunculuğu teşvik eder ve denizdeki mercan resifleri aracılığıyla doğayla bağlantılıdır.

2018: Ultra Violet

Pantone’ye göre Ultra Violet, “özgünlük, yaratıcılık ve vizyoner düşünceyi ifade eden” “dramatik bir şekilde kışkırtıcı ve düşünceli bir mor tonudur”. Bu renk fanteziyi çağrıştırır ve sınırsız gece gökyüzünü anımsatır. Uyumsuzluğu ve sınırları zorlamayı sembolize eder.

2017: Greenery

Belki de Pantone Yılın Rengi seçilen en parlak yeşil tonu olan Greenery tazelenmeyi, gençleşmeyi ve yeniden doğuşu temsil eder. Zevkli, sarı-yeşil ton doğanın nötr rengidir.

2016: Rose Quartz ve Serenity

Pantone’nin Yılın Rengi programı tarihinde ilk kez, şirket tek bir yıl için iki renk seçti.

Yumuşak, açık bir pembe olan Rose Quartz, şefkati ve sakinliği simgeleyen ikna edici ama nazik bir tondur. Bu narin renk sıcak bir kucaklama gibidir. Serenity ile eşleştirildiğinde huzur ve dengeyi teşvik eder.

 

2016’nın diğer Pantone Yılın Rengi olan Serenity, şirkete göre “sakinleştirici etkisiyle rahatlatan, çalkantılı zamanlarda bile soluklanma ve rahatlama hissi veren” soğuk mavi bir renktir. Rose Quartz ile eşleştirildiğinde, bu kombinasyon cinsiyetle ilgili geleneksel renk algılarına meydan okuyor.

2015: Marsala

Sağlam, topraksı bir kırmızı şarap gibi, Marsala evrensel olarak çekici bir kırmızı-kahverengi renktir. İster sofistike bir görünüm ister rahat bir atmosfer peşinde olun, çeşitli iç mekanlara dahil edilebilir. Sonuç olarak, yaratıcılığı ve deneyselliği teşvik eder.

2014: Radiant Orchid

Radiant Orchid, fuşya ve morun bir karışımıdır. Güven, mutluluk ve sevgiye ilham verdiği söylenen bu büyüleyici renk, canlandırıcı, cesur ve karşı konulması zor bir renktir. Radiant Orchid özellikle zeytin, derin avcı yeşilleri, turkuaz, açık sarılar ve nötrlerle eşleştirildiğinde güzeldir.

2013: Emerald

Canlı bir yeşil olan Zümrüt, denge ve uyum yoluyla refahı artırır. Çok sevilen bir değerli taşı anımsatan Zümrüt, lüks olarak algılanır. Ama aynı zamanda güzelliği, yeni yaşamı, büyümeyi, yenilenmeyi ve refahı da temsil eder. Yüzyıllar boyunca bu renk birliği sembolize etmek için de kullanılmıştır.

2012: Tangerine Tango

Gerçekten iyi bir gün batımındaki en iyi renk olan Mandalina Tango, yeniden şarj olmak ve ilerlemek için gereken enerji artışını sağlar. Bu ateşli kırmızı-turuncu renk, çok fazla derinliğe sahiptir, bu da onu manyetik ve davetkar kılar.

2011: Honeysuckle

Hanımeli, ruhları canlandıran ve güven aşılayan dinamik kırmızımsı bir pembedir. Doğada bulunan çekici bir renk olan Hanımeli, ilkbahar ve yazın kaygısız günlerine dair bir nostalji duygusu da uyandırır. Duvar boyası olarak kullanıldığında, bu renk bir sohbet başlatıcıdır. Kumaşlarda, mutfak gereçlerinde veya küçük ev aletlerinde vurgu rengi olarak kullanıldığında, her alana iyimserlik aşılar.

2010: Turquoise

Sakin ve canlandırıcı Turkuaz, mavi ve yeşilin en iyi karışımıdır. Tropikal sulara benzeyen bu yatıştırıcı renk, günlük hayatın sıkıntılarından rahatlatıcı bir kaçışa ilham verir. Hem sıcak hem de soğuk tonlara sahip olan bu renk, nötr ve kırmızılardan koyu mavilere ve sarı-yeşillere kadar çeşitli renklerle güzel bir uyum sağlar.

2009: Mimosa

Mimoza, ekonomik belirsizliklerin yaşandığı bir dönemde umut ve güvenceyi ifade ediyordu. Sıcak, ilgi çekici sarı, güneşin besleyici özelliğine sahipken, aydınlanmaya hitap eder ve hayal gücünü harekete geçirir. Sarıya bakıp da neşe hissetmemek neredeyse imkansızdır.

2008: Blue Iris

Mavi İris, mavinin istikrar ve huzurunu morun mistik nitelikleriyle birleştirir. Mavi-mor dengesi güven ve heyecan verir ama aynı zamanda güçlü ve güvenilirdir. Pantone, Mavi İris’in koyu erikler, kırmızı-kahverengiler, sarı-yeşiller, üzümler ve grilerle ustaca tamamlanmasını öneriyor.

2007: Chili Pepper

Koyu, baharatlı bir kırmızı olan Chili Pepper cesur, sofistike ve baştan çıkarıcıdır. Bu renk macera ruhu, aşk, tutku ve hatta tehlike gibi çeşitli ruh hallerini temsil eder. Ancak neye işaret ederse etsin, bu renk tonu göz ardı edilemez.

2006: Sand Dollar

Doğal bir nötr olan Kum Doları, rahatlatan ve sinirleri yatıştıran sıcak bir renk tonudur. Yumuşak kumların, rahatlatıcı dalgaların ve ılık güneş ışığının gevşemek için mükemmel bir açık hava atmosferi yarattığı plajları hatırlatır.

2005: Blue Turquoise

Gerçek bir turkuaz gibi, Mavi Turkuaz da ilhamını denizden alır. Ancak bu tonda daha az yeşil vardır, bu da onu daha soğuk bir ton haline getirir. Sakinleştirici, güven verici renk, hayal gücünü güzel bir yaz gününde deniz kenarındaki bir cennete taşır.

2004: Tigerlily

Tigerlily, adını aldığı çiçekten esinlenmiştir. Kırmızı ve sarının bir karışımı olan bu renk, cesareti ve yaratıcılığı teşvik eder. Ateşli renk kendini belli etse de, yine de sıcak bir niteliğe sahiptir.

2003: Aqua Sky

2003 yılında, huzur ve umuda ilham vermesi için mavi-yeşil Aqua Sky seçildi. Yumuşak ve sakin olsa da, bu renk heyecan verici olmaya yetecek kadar enerji yayıyor. Taze, temiz okyanus suyunun rengidir ve insanda hemen içine atlama isteği uyandırır.

2002: True Red

Gerçek Kırmızı, 11 Eylül 2001’de meydana gelen trajik olayların ardından vatansever bir anma olarak seçilmiştir. Canlı kırmızı, o gün gösterilen tüm cesareti temsil eden güçlü ve kuvvetlidir. Bu renk aynı zamanda sevgi ve tutkuya da işaret eder.

2001: Fuchsia Rose

Parlak, iyi hissettiren bir renk olan Fuşya Gülü cesur ve yoğun, aynı zamanda sıcak ve kalıcıdır. Çiçeklerde bulunan canlı pembe tonu dinamiktir. İç tasarımdan modaya kadar her alanda göz alıcıdır.

2000: Cerulean

Pudramsı bir mavi olan Cerulean, Pantone’nin ilk Yılın Rengi olarak seçildi ve aynı zamanda yeni milenyumun tonunu belirledi. Mavinin seçilmesinin nedeni bu rengin çok popüler olmasıdır. Bu özellikle davetkar renk tonu aynı zamanda rahatlamayı da teşvik eder.

2024 Pantone Rengi: Peach Fuzz

Pantone’nin 2024 yılının rengi olarak seçtiği yumuşak, pembemsi-turuncu renk “Peach Fuzz”, şirket tarafından geçen hafta duyuruldu.

Resmi olarak “Pantone 13-1023 Peach Fuzz” olarak adlandırılan renk, tasarım ve renk otoritesine göre “kadifemsi”, “nazik” ve “incelikli bir şekilde şehvetli”.

Pantone en çok 1960’larda oluşturulan ve tonları farklı bir çip formatıyla numaralandıran ve düzenleyen renk eşleştirme sistemiyle tanınıyor. Şirket aynı zamanda yılın rengini seçen ve renk trendi tahmin araştırmaları yapan Pantone Renk Enstitüsü’nü de yönetiyor.

Pantone Renk Enstitüsü İcra Direktörü Leatrice Eiseman yaptığı açıklamada, bu yılki seçimin “yakınlık ve bağlantı için doğuştan gelen özlemimizi yansıttığını” söylüyor.

“Sıcaklık ve modern zarafetle ışıldayan bir renk seçtik” diye ekliyor. “Şefkatle yankılanan, dokunsal bir kucaklama sunan ve gençlik ile zamansızlık arasında zahmetsizce köprü kuran bir renk.”

Peach Fuzz Pantone’un 25. yılın rengi. Pantone Renk Enstitüsü’nün başkan yardımcısı Laurie Pressman’ın açıklamasına göre, yıllık duyurular 1999 yılında “dünyanın dört bir yanındaki tasarım topluluğunu ve renk meraklılarını renk etrafında bir sohbete dahil etmek” için başladı.

Renk uzmanlarından oluşan bir ekip her yıl filmleri, sanatı, modayı, tasarımı, seyahat noktalarını, teknolojileri ve daha fazlasını inceleyerek içinde bulunulan anda dünyayı hangi renklerin etkilediğini tespit ediyor. Ayrıca gelecek trendleri tahmin etmek için tahmin araçlarını, renk psikolojisi araştırmalarını ve diğer kaynakları kullanıyorlar. Tüm bu araştırmalardan yola çıkarak, seçenekleri önümüzdeki yılın tonunu belirlediğini düşündükleri tek bir renge indirgiyorlar.

Peach Fuzz, geçen yılın seçimi olan “Viva Magenta” adlı parlak, pembe-kırmızı tondan daha az cesur. Ancak Eiseman’ın CNN’den Leah Dolan’a söylediği gibi, Pantone’nin “geçen yılın halsizliğinden çıkmayı kutladığı” 2023 yılında dünya farklı hissediyordu. NPR’den Rachel Treisman’ın geçen yıl yazdığı gibi, Viva Magenta, dünya pandemiden çıkarken ve sosyal huzursuzlukla boğuşmaya devam ederken canlılık, güç ve zarafeti çağrıştırmayı amaçlıyordu.

Ancak 2024’e doğru ilerlerken, Angelica Villa’nın ARTnews için yazdığı gibi, Peach Fuzz “çalkantılı bir savaş ve gergin bir seçim yılının ortasında karanlık bir zamanda geliyor”. Eiseman CNN’e yaptığı açıklamada, daha sessiz olan renk tonunun “biraz sessizliğe, biraz huzura, biraz soluklanmaya duyulan ihtiyacı” yansıttığını söylüyor.

Peach Fuzz 2024’te nerede karşımıza çıkacak? Halılar, duvar kağıtları, kumaşlar, makyaj malzemeleri, çay ve daha fazlası – ki bunların hepsi Pantone’nin duyurusuyla birlikte piyasaya sürülen ürünlere örnektir. USA Today’den Emily DeLetter, Taylor Swift ve The Rock gibi ünlülerin çeşitli etkinliklerde Peach Fuzz giymesiyle bu rengin şimdiden modada boy göstermeye başladığını belirtiyor.

New York Times Styles Desk’in sanat yönetmeni Jeremy Allen, meslektaşlarıyla yaptığı bir sohbette, “Hayatımızın her yüzeyine sızması gereken, yeniden keşfedilmiş başka bir nötr gibi hissettiriyor” dedi.

Aylık Ekonomi Mektubu Aralık 2023

SON FIYAT HAREKETI

Pamuk fiyatları geçtiğimiz ay yatay seyretti veya hafif geriledi.

NY/ICE Mart kontratı fiyatları geçtiğimiz ay 78 ila 82 cent/lb arasındaki kısa vadeli aralığın her iki tarafını da test etti. Fiyatlar 7 Aralık’ta yukarı yönlü bir hareketle bu aralığın üst sınırını aştı, ancak ertesi işlem gününde tekrar bu aralığa düştü. Mevcut değerler 81 cent/lb civarında seyrediyor.
A Endeksi geçtiğimiz ayın çoğunda 90 cent/lb’nin altındaydı, ancak 7 Aralık’ta NY/ICE vadeli işlemlerindeki artışla birlikte ertesi gün 92 cent/lb’ye yükseldi (8 Aralık için mevcut en son fiyat noktası).
Çin fiyatları (Çin Pamuk Endeksi veya CC 3128B) 106’dan 103 cent/lb’ye geriledi. Yurtiçi fiyatlar ise 17.000 RMB/tondan 16.200 RMB/tona düştü. RMB dolar karşısında 7,29’dan 7,15 RMB/USD’ye güçlendi.
Hindistan spot fiyatları (Shankar-6 kalite) 87’den 85 cent/lb’ye geriledi. Yurtiçi fiyatlar 56.700 INR/şekerden 55.200 INR/şekere düştü. INR geçtiğimiz ay boyunca 83 INR/USD civarında sabit kaldı.
Pakistan spot fiyatları hafif bir düşüşle 75’ten 73 cent/lb’ye geriledi. Yurtiçi fiyatlar ise 17.500’den 17.000 PKR/maund’a geriledi. Pakistan rupisi 284 PKR/USD civarında tutundu.

ARZ, TALEP VE TİCARET

USDA’nın son raporunda 2023/24 dünya üretimi (-542.000 balya ile 112,9 milyon) ve fabrika kullanımı (-1,6 milyon balya ile 113,7 milyon) tahminlerinde düşüşler yer aldı. Önceki ürün yıllarına ilişkin rakamlarda yapılan revizyonlar 2023/24 başlangıç stoklarını -205.000 balya düşürerek 82,8 milyona indirdi.

Küresel bitiş stokları projeksiyonu için net sonuç +900.000 balya ekleme oldu ve bu da 2023/24 mahsul yılı sonunda depolanmış arz tahminini 82,4 milyon balyaya getirdi ki bu tarihsel standartlara göre sağlıklı bir hacim.

Üretim için ülke düzeyinde yapılan önemli revizyonlar arasında Pakistan (+200.000 balya ila 6,7 milyon), Meksika (-125.000 balya ila 925.000), Türkiye (-300.000 balya ila 3,2 milyon) ve ABD (-310.000 balya ila 12,8 milyon) yer aldı.

Değirmen kullanımı için ülke düzeyinde yapılan revizyonlar çoğunlukla negatif olmuştur. En büyük düşüşler Çin (-1,0 milyon balyadan 36,5 milyona), Türkiye (-400.000 balyadan 7,5 milyona) ve ABD (-150.000 balyadan 1,9 milyona) için gerçekleşti. Bangladeş tüketim rakamı +100.000 balya artışla 7,8 milyona yükseldi.

Küresel ticaret tahmini -150.000 balya azalarak 43,2 milyona gerilemiştir. İthalatta ülke bazında en büyük değişiklikler Çin (+500.000 balya artışla 11,0 milyon), Bangladeş (-200.000 balya artışla 7,5 milyon), Pakistan (-200.000 balya artışla 4,0 milyon) ve Türkiye (-200.000 balya artışla 4,1 milyon) için gerçekleşti. İhracatta ise en büyük revizyonlar Türkiye (+250.000’den 900.000’e) ve Brezilya (-300.000 balyadan 11,5 milyona) için yapıldı.

FİYAT GÖRÜNÜMÜ

USDA’nın bu ayki raporunda yer alan güncellemeler, tedarik zincirlerinde talebin sürekli olarak durgun seyrettiğine dair raporları yansıtmaktadır. Son revizyonlar, öngörülen küresel üretim açığını sadece 811.000 balyaya indirdi (112,9 milyon balya üretim ve 113,7 milyon balya değirmen kullanımı). Bu fark, küresel üretim açığının üç milyon balyadan daha fazla olmasının beklendiği Eylül ve Ekim aylarındaki tahmin farklarından önemli ölçüde daha küçüktür (Eylül ayında 3,5 milyon balya, Ekim ayında ise 3,2 milyon balya açık öngörülmüştür).

Gelen arz ve talep arasındaki dengesizliklere dikkat etmek önemli olsa da, birkaç ay önceki tutarsızlığın boyutu, hasat ve fabrika talebinin önemli ölçüde uyumsuz olduğu mahsul yıllarına göre hala küçüktü. 2009/10’dan bu yana (15 mahsul yılı önce), üretim ve tüketim arasındaki farkın on milyon balyadan fazla olduğu altı mahsul yılı oldu ve bu zaman dilimindeki mutlak değerlerin ortalaması on milyon balyanın biraz üzerindeydi. Sonuç olarak, birkaç ay önce öngörülen daha büyük açıklar bile fiyatlar için yalnızca nispeten hafif bir sinyal olarak yorumlanmalıydı. Bununla birlikte, beklenen açığın boyutunun azalması, daha güçlü elyaf fiyatları için var olabilecek potansiyel bir argümanın zayıflamasını temsil ediyor.

Küresel üretim açığının daralmasının ötesinde, fiyatların yönü açısından potansiyel olarak daha önemli bir sonuç, talebe ilişkin süregelen sorular olabilir.

Mayıs ayında USDA ilk resmi tahminlerini açıklayacak. O zamandan bu yana, küresel değirmen kullanımı beklentileri 121,5 milyon balyadan 113,7 milyon balyaya düştü (-7,8 milyon balya Mayıs-Aralık). Tüketimin son zamanlarda 124,2 milyon balyaya (2020/21) kadar yükseldiği göz önüne alındığında, küresel iplik eğirme kapasitesi 120 milyon balyanın oldukça üzerinde. Stok düşüşlerini takiben yaşanacak bir toparlanma, tüketimi başlangıçta öngörülen seviyede destekleyebilirdi. Ancak, bu toparlanma henüz ortaya çıkmadı ve sektör raporları yavaş türev talebi ve zorlu iplik marjlarını tanımlamaya devam ediyor. Köşe dönülene ve bir dip oluşana kadar, tüketim tahminlerinde daha fazla düşüş olabilir.

Bu arada, küresel pamuk üretimindeki düşüşler, kullanıma kıyasla küresel üretim fazlasının ortaya çıkmasını engelledi. USDA’nın Mayıs ayındaki ilk tahminlerinden bu yana dünya pamuk hasadı 119,4 milyon balyadan 113,5 milyon balyaya (-5,9 milyon balya Mayıs-Aralık) düşmüştür. Talebin durgun olması nedeniyle, daha küçük küresel mahsul pamuk fiyatlarında daha büyük düşüşleri muhtemelen engellemiştir.

Pamuk piyasası kayıp yaşayan tek tarım piyasası olmamıştır. Bir yıl öncesine kıyasla, yeni mahsul pamuk fiyatları %6 düşmüştür (yeni mahsul fiyatları yaklaşan hasattan sonra vadesi dolan vadeli işlemlerdir; mevcut yeni mahsul pamuk fiyatları Aralık 2024 NY/ICE kontratı içindir). Mısır için paralel fiyatlar daha büyük marjlarla düşmüştür ve pamuğun bu rakip ürünlere göre bir yıl öncesine kıyasla daha cazip olduğunu göstermektedir. Bu da pamuğun gelecek ürün yılında ekim alanını koruyabileceğini veya artırabileceğini gösteriyor. Batı Teksas gibi yerlerdeki yetiştirme koşullarındaki potansiyel iyileşme (El Nino’nun gelişi daha fazla neme işaret ediyor) ile eşleştirildiğinde, dünya 2024/25’te üretimde bir artış yaşayabilir.

Talepteki toparlanmanın, şu an ile 2024/25 mahsul yılının sonu arasında bir noktada gerçekleşmesi beklenebilir. Ancak, gelecek ürün yılında hem gelen arz hem de talep aynı yönde hareket ederse, üretim, kullanım ve stoklarda fiyatlarda istikrarı destekleyebilecek sürekli bir denge olabilir.

JON DEVINE

2023-12-Monthly-Economic-Letter.pdf erişimi için tıklayın

Tüketiciler, Perakende ve 2024’te Bizi Neler Bekliyor? Bu Zor

Bir tatil sezonu daha geride kalmak üzere ve elbette perakende sektörü Ocak ayı gelmeden 2024 trendlerini belirlemeye çalışıyor. Bu her zaman zordur, ama belki de bu sefer özellikle zor. Perakende sektörü, enflasyon ve resesyon korkularının manşetleri süslediği, ancak tüketici harcamalarının üçüncü çeyrek boyunca güçlü kaldığı ve beş günlük Şükran Günü hafta sonunda rekor sayıda alışverişçinin tatil sezonuna rekor bir başlangıç yaptığı bir yılı geride bırakıyor. Tutarsızlıklara rağmen sektör uzmanları, akıllı perakendecilerin sağlıklı bir yeni yıl için yararlanabileceği trendlerin ortaya çıktığını düşünüyor.

Şükran Günü hafta sonundan gelen raporlar, alışveriş yapanların derin indirimlere tepki verdiğini belirtti. Denver merkezli mobil teknoloji firması Ibotta, perakendecilerin tüketicilerin yıl boyunca bu tür bir değer arayışına girmeleri için hazırlanmaları gerektiğini söylüyor.

Ibotta’ya göre, “Enflasyonun satın alma gücünü etkilemesinin bir işareti olarak mağaza ziyaretleri yıllık bazda azalsa da, alışveriş yapanlar 10 yıl öncesine kıyasla iki kat daha fazla sayıda farklı mağazayı ziyaret ediyor ve yüzde 54’ü tasarruf etmek için mağaza değiştireceğini söylüyor.” “Değer arayışının ve kanal değiştirmenin arttığı bu trend bir zorluğa işaret ediyor: alışveriş sepetinin aynı yüzdesini korumak giderek zorlaşıyor. Perakendecilerin 2024’te önemli bir rekabet avantajı elde etmek için, alışveriş yapanların aradığı ve almayı beklediği tasarrufları kişiselleştirilmiş, hedeflenmiş teklifler aracılığıyla sunmaları gerekecek – temel ürünlerde, yeni ürünlerde ve favorilerinde – tekrar ziyaretleri artırmaya, trafiği artırmaya, sepet boyutlarını artırmaya ve son birkaç yılda yükselen fiyatların yükünü hafifletmeye yardımcı olacak.”

İyi haber ise, Zebra Technologies tarafından yapılan bir alışverişçi araştırmasına göre, alışverişçi memnuniyetinin hem mağaza içinde hem de online ortamda yüzde 85’e yükselmiş olması. Araştırma, alışveriş yapanların hala enflasyonun ve diğer ekonomik zorlukların farkında olduğunu, ancak fırsat aramak, envanteri kontrol etmek, teslimat siparişleri vermek ve ihtiyaçlarını karşılayan teslim alma seçeneklerini keşfetmek için kendi cihazlarından ve dijital becerilerinden yararlandıklarını ortaya koyuyor.

Cotton Incorporated’ın 2023 Dijital Yenilikler ve Ödeme İstekliliği Anketine göre, ABD’li tüketicilerin üçte ikisinden fazlası (yüzde 68) değere önem veriyor ve kıyafet satın aldıklarında buna değdiğinden emin olmak için ekstra çaba sarf ettiklerini söylüyor.

Cotton Incorporated’ın Enflasyon ve Tedarik Zinciri Anketi Dalga 6’ya göre, ABD’li tüketicilerin yaklaşık üçte biri (yüzde 32) giyim alışverişinde en iyi değeri elde etmek için daha fazla araştırma yapacaklarını söylüyor. Bu araştırma, 2023 Dijital Yenilikler ve Ödeme İstekliliği Anketi’ne göre, online fiyatları karşılaştırmayı (yüzde 43), mağazada kıyafet denemeyi (yüzde 39), nereden alışveriş yapacağına karar vermek için internette gezinmeyi (yüzde 32) ve kıyafet fikirleri edinmek için internette gezinmeyi (yüzde 31) içeriyor.

 

Dijital arama ve keşif platformu Algolia’nın stratejik iş geliştirme müdürü Piyush Patel, günümüz tüketicilerinin alışverişe nasıl yaklaştıklarını gerçekten yeniden düşündüklerini söylüyor.

Patel, “Anlık güdülerle alışveriş yapılan günler geride kaldı,” diyor. “Alışveriş yapanlar her zamankinden daha stratejik hale geliyor. Bu değişimin büyük bir nedeni ekonomik. Tüketiciler pandemi dönemindeki birikimlerinin sonuna yaklaşıyor, öğrenci kredileri bir kez daha sorun oluyor ve enflasyon 2023 boyunca gerçekten çok kötü etkiledi. Gerçek şu ki, tüketiciler kendileri ve sevdikleri için ne satın almak istedikleri konusunda bolca araştırma yapıyor, ancak bir fikrin üzerine oturacak, doğru hamle olduğundan emin olacak ve bir ürün kredi kartı ekstresinde bir satır haline gelmeden çok önce birikim yapacaklar. Bilinçli perakendecilerin, Buffalo’daki Anna ya da St. Louis’deki Greg nihayet ‘check out’ butonuna tıkladığında kulaklarında böcek olabilmeleri için harika ürünleri, reklamları ve teklifleri sıradan alışverişçilere sürekli olarak kişiselleştirmeleri gerekecek.”

Patel, tüketicilerin yine de uzun ömürlü ve paraya değer olduğunu düşündükleri ürünler için para ödeyeceklerini söylüyor. Ve sosyal medyada trend olan popüler bir ürünü satın almayı kabul edebilirler.

Patel, “Ancak hızlı bir trend olduğu açık olan ürünler (yazın baskılı kazak poloların yeniden canlanmasını düşünün) veya daha pratik, günlük ürünler için, bir satın alma muhtemelen Amazon aramalarında çıkan en ucuz ürüne inecektir” diyor. “Tüketiciler pragmatik alışverişe döndükçe bu durum özellikle 2024 yılında geçerli olacak. Perakendeciler uygun fiyatlı ürünlerin reklamını ve pazarlamasını buna göre yapmalı.”

Tüketici finans hizmetleri şirketi Synchrony’nin stratejik araştırma ve içgörü iletişiminden sorumlu başkan yardımcısı Erica Sheffield, perakendecilerin 2024’te tüketici tarafında daha fazla çatallanmaya hazırlıklı olması gerektiğini söylüyor. Yakın tarihli bir CommerceNext webinarı sırasında konuştu.

Sheffield web seminerinde, “Üst gelir grubundaki tüketiciler daha az zorlanacak olsa da, düşük kredili tüketiciler 2024 yılında kredi limitlerine ulaşmaya yaklaştıkça gerçekten artan bir baskı görüyoruz” dedi. “Bu büyük bir zorluk olacak. İnsanlar kredi limitlerine yaklaştıkça pek çok tüketici için çok daha az kredi kullanılabilir hale gelecek.”

Sheffield, firmasının şimdi al/sonra öde uygulamasının “rekor kıran kullanımını” izlediğini söylüyor.

Sheffield, “Alışveriş yapanlar sadece Siber Pazartesi günü 940 milyon dolar değerinde online alışveriş için şimdi al/daha sonra öde yöntemini kullandı” dedi. “Bu rakam geçen yıla göre yüzde 42 arttı. Bu sürtünmesiz ödeme yöntemi gerçekten çok sayıda ekstra satın alma işlemini mümkün kılıyor, bu yüzden gerçekten dikkatle takip ettiğimiz bir konu.”

Cotton Incorporated Lifestyle Monitor™ 2023 Anketine göre, tatil alışverişi yapanların üçte birinden fazlası bu yıl tatil hediyeleri satın almak için mağaza finansmanı, taksitli ödeme veya şimdi al/daha sonra öde seçeneklerini kullanmayı planladıklarını söylüyor.

Tüketiciler ister bir fırsat isterse de memnun edilmesi zor bir alıcı için benzersiz bir hediye arıyor olsun, bazı analistler üretken yapay zekanın gelecekte perakendecilere en iyi şekilde yardımcı olabilecek kaynak olacağını düşünüyor. Pazarlama analitiği yazılım firmasında metin yazarı olan Funnel’dan Sean Dougherty, üretken yapay zekanın faydaları arasında tüketiciler için hiper-kişiselleştirilmiş içerik oluşturma becerisinin de yer aldığını söylüyor. Diğer şeylerin yanı sıra yapay zeka, markaların her bir müşteri için en uygun zamanda reklam yayınlamasına, satışları artırmak veya çapraz satış yapmak için tahmine dayalı analitiği kullanmasına ve bir müşterinin bir işletme için potansiyel yaşam boyu değerini tahmin etmek için müşteri verilerini ve davranışlarını analiz etmesine yardımcı olacaktır.

Dougherty, “Yapay zeka destekli araçlarla, pazarlamacılar özel teknik becerilere ihtiyaç duymadan büyük veri kümelerini kolayca analiz edebilir ve bunlardan içgörüler elde edebilir” diyor. “Bu da gerçek zamanlı olarak veriye dayalı kararlar almalarına olanak tanıyarak daha iyi kampanya sonuçları ve müşteri deneyimleri elde etmelerini sağlıyor.”

 

CATHERINE SALFINO – Cotton Lifestyle Monitor

“Tekstil Dünyasını Dönüştürmek” -ITMA” fuarı 8 – 14 Haziran 2023

Yaşadığımız dünya teknik tekstiller tarafından dönüştürülüyor!

Uluslararası “ITMA” fuarı 8 – 14 Haziran 2023 tarihleri ​​arasında Milano’da gerçekleşecek. Bu prestijli etkinlik, dünyanın dört bir yanından tekstil ve konfeksiyon makinelerindeki en son gelişmeleri sergilemek için bir platform görevi görüyor. Bu yılki fuarın ana teması “Tekstil Dünyasını Dönüştürmek”.

Fuar boyunca, tartışma akıllı fabrika çözümleri etrafında dönecek. 41 farklı ülkeden 1550’nin üzerinde katılımcıyı ağırlanacak. Ernesto Maurer, bu merkezi fikri destekleyen dört önemli temaya vurgu yapıyor: “otomasyon ve dijital gelecek”, “gelişmiş malzemeler”, “sürdürülebilirlik ve döngüsellik” ve “yenilikçi teknolojiler.” Maurer, ITMA 2023’ün, katılımcıların otomasyon ve sürdürülebilirlik alanındaki en son gelişmelerini açıklamaları için bir platform görevi göreceğini vurguluyor. Katılımcılar, tekstil ve hazır giyim üreticilerinin rekabet gücünü artırmayı amaçlayan çok çeşitli akıllı fabrika çözümlerini ve dijital araçları keşfetme şansı bulacak.

Altmış yılı aşkın bir süredir ITMA, endüstri için en önde gelen platform olarak durmaktadır. ITMA 2023’te kompozit endüstrisinin yakınlaşması, en son teknolojilerin sergilenmesi, işbirlikçi ortaklıklar, canlı makine gösterileri ve inovasyon forumları, tüm ekosistemi birleştirecek.

TEKSTİL KİRLİLİĞİNDEN HANGİ SU KAYNAKLARI ETKİLENİR?

  1. Nehirler ve Akarsular: Tekstil imalatındaki boyama ve terbiye işlemleri genellikle büyük miktarlarda su gerektirir. Bu su tipik olarak sentetik boyalar, yüzey aktif maddeler ve ağır metaller dahil olmak üzere çeşitli kimyasallar içeren atık su olarak deşarj edilir. Bu atık su uygun şekilde arıtılmazsa, yakındaki nehirlerin ve derelerin kirlenmesine neden olabilir. Bu, sudaki yaşama zarar verebilir ve bu su kaynaklarına güvenen insanların sağlığını etkileyebilir.

Göller, Kıyı Bölgeleri ve Okyanuslar: Nehirler ve akarsulara ek olarak, tekstil kirliliği tatlı su göllerini ve göletleri de etkileyebilir. Tekstil atık suları bu su kütlelerine boşaltılırsa, oksijen seviyelerini azaltabilen ve su yaşamına zarar verebilecek alg patlamalarına, kimyasallar ve ağır metallerle kirlenmelere yol açabilir. Daha sonra bu su yolları kirliliği okyanuslara ve göllere taşır. Atık sudaki kimyasallar, ekosistemin sağlığı üzerinde uzun vadeli etkileri olabilecek tortuda da birikebilir. Tekstil kirliliği ayrıca kıyı bölgelerini de etkileyebilir. Sentetik kumaşlar, deniz yaşamı tarafından yutulabilen ve sağlıklarına zarar verebilen mikroplastiklere dönüşebilir. Ek olarak, tekstil atıkları ve kimyasallar, deniz ekosistemlerinin sağlığını etkileyerek yüzey akışı ve kanalizasyon deşarjı yoluyla okyanusa girebilir.

Yeraltı suyu: Yeraltı suyu birçok topluluk için önemli bir içme suyu kaynağıdır, ancak tekstil kirliliğinden de etkilenebilir. Tekstil atıklarının ve kimyasalların uygun olmayan şekilde bertaraf edilmesi, yeraltı sularının kirlenmesine neden olabilir. Yeraltı suyunun yenilenmesi ve kirleticilerin doğal olarak filtrelenmesi uzun yıllar alabileceğinden, bunun uzun vadeli çevresel ve sağlık etkileri olabilir.

Sulak Alanlar: Sulak alanlar, birçok bitki ve hayvan türü için yaşam alanı sağlayan önemli ekosistemlerdir. Bununla birlikte, tekstil kirliliği sağlıklarını ve gelişme yeteneklerini olumsuz etkileyebilir. Tekstil atıkları ve kimyasallar sulak alanlara girerse orada yaşayan bitki ve hayvanlara zarar verebilir ve ekosistemin hassas dengesini bozabilir.

Yağmur suyu: Mikroplastikler, sentetik giysilerden dökülen küçük liflerdir. O kadar küçük ve hafifler ki buharlaşan su ile yukarı doğru taşınırlar. Sonra yağmur veya karla tekrar yere düşerler. Bu, mikroplastiklerin çok uzun mesafeler kat edebildiği anlamına gelir. İnsanların yaşamadığı yerlerde bile bulunurlar.

Genel olarak, tekstil kirliliğinin su kaynakları üzerinde önemli etkileri olabilir ve çevre üzerindeki etkisini azaltmak için adımlar atmak önemlidir. Bu, daha iyi atık su arıtma proseslerinin uygulanmasını, tekstil üretiminde su tüketiminin azaltılmasını ve daha sürdürülebilir tekstil üretim uygulamalarının yapılması olabilir.

 

 

23 Ev Tekstili Piyasasında Neler Bekleniyor? (Rahat ve Eğlenceli Düşünün)

Her yıl giyim tarzları değiştiği gibi, ev modasında da trendler değişmektedir. Ev tekstilleri de bundan istisna değildir. Renkler, dokular, lifler ve kumaş gelişimi, ev tekstilleri alanındaki gelişimde önemli roller oynar. Bu, döşeme, yatak takımları, banyo ürünleri ve pencere kaplamaları gibi ev tekstili ürünlerini kapsar.

ReportLinker analizine göre, küresel ev tekstili pazarının 2028 yılında 165,7 milyar dolar seviyesine ulaşması tahmin edilmektedir. Ve bazı ana trendler, üreticilerin bu tahmini yakalamalarına yardımcı olacaktır.

Medya tarafından çevre konularına yönelik yapılan haberler ve mevcut yaşam maliyeti etkisiyle, tüketiciler düşük değerli, hızlı moda ürünleri yerine uzun ömürlü ve yüksek kaliteli ev tekstili ürünleri satın alma eğilimindedir.

McAlister Textiles

“Ajoy Sarkar, Moda Enstitüsü’ndeki (FIT) tekstil geliştirme ve pazarlama profesörü ve yardımcı başkanı, Lifestyle Monitor™ ile yaptığı röportajda, renk, doku ve kumaş trendlerini kapsayan iki kelime – sürdürülebilirlik ve döngüsellik,” diyor.

Sarkar, renklerin doğadan esinlendiğini ve “ortak mirasımıza dönüş yaptığını” belirtiyor. Doğal olarak boyanmış tekstil ürünleri veya sentetik boyalarla boyanmış olsalar da, insanları anavatanları olan Dünya’yı hatırlatıyor. Ev tekstilleri, turkuaz, narenciye, mercan, gül (macenta), yanmış turuncu, karamel, yosun ve meşe gibi sakinleştirici, nötr renk paletlerini içerecektir.

“Sürdürülebilir boyalar, yenilebilir olmayan tarım atıklarından sentezlenen biyosentetik boyaları veya önceden ve sonrasında tüketici tekstil atıklarını geri dönüştürerek renklere dönüştürmeye başladı,” diyor Sarkar. “Ayrıca, Z kuşağı tüketicilere hitap etmek için doğa, metaverse’de sunulmalı – dijital olarak çoğaltılabilir kalitede sıcak renkler.”

Doku konusunda ise Sarkar, renklerle uyumlu olacağını belirtiyor – “rustik, rahat katmanlar oluşturarak derinlik, sakinlik ve ilgi ekleyen seersucker, oval, daire ve petek gibi geometrik şekiller.”

Tüketiciler ev eşyaları alımlarını artırdıkça doğru karışımı yakalamak önemlidir. Cotton Incorporated tarafından yapılan 2023 Ev Tekstilleri Anketi’ne göre, tüm ABD tüketicilerinin yarısı son üç ay içinde ev tekstilleri satın almıştır ve tüketicilerin üçte ikisi son altı ay içinde bu tür alımlar yapmıştır.

Araştırmalar, tüketicilerin ev tekstili satın alırken farklı nedenlere sahip olduklarını göstermektedir. Örneğin, banyo havlusu satın alanların %44’ü eski havlularını değiştirdiklerini, %26’sı yükseltme yaptıklarını ve %24’ü sadece istediklerini belirtmiştir, Ev Tekstilleri Anketi’ne göre. Tüketiciler ayrıca çoğunlukla çarşaf ve yatak takımı ( %26) satın almıştır. Ancak battaniye konusunda, çoğu (%25) sadece istedikleri için satın almıştır. Diğer %19 ise eski battaniyelerini değiştirmek istemiş, %18 yeni renk, desen, baskı veya tarz için satın almıştır.

Tüketiciler yeni ev tekstilleri satın almaya karar verdiğinde, çoğunluk (%60) lif içeriğini bilmelerinin çok önemli olduğunu belirtmektedir, Ev Tekstilleri Anketi’ne göre. Dahası, %70’i ” %100 pamuk” gibi pazarlama terimlerine sahip tekstilleri aramaktadır. Alışveriş yapanlar, havlu (%78) ve çarşaf (%79) gibi ürünlerin lif içeriğini bilmek isteme nedenlerinin en başında kaliteyi belirtmektedir.

Sarkar, doğal ve sürdürülebilir kumaşların şu anda son derece önemli olduğunu belirtmektedir. Geri dönüştürülmüş veya yeniden kullanılmış olarak sertifikalı kumaşlar, örneğin GOTS (Global Organik Tekstil Standardı) ve BCI (Daha İyi Pamuk Girişimi) sertifikalı pamuk, ham ipek, yün, keten ve kenevir gibi lifler, en popüler trendler arasındadır.

Bu yönde, J. Crew, en son sınırlı sayıda ev tasarımları koleksiyonunu tanıttı, bu koleksiyon pamuk Liberty kumaşlarından yapılmıştır. Özel kapsülde, ikonik İngiliz baskı evi Liberty’nin tasarımları yer almaktadır. Ürünlerin birçoğu, Liberty’nin 1875’ten beri ünlü olduğu çiçek motiflerini içermektedir. J.Crew, koleksiyonunun, “pamuk topluluklarının hayatta kalmasına ve iyileşmesine yardımcı olmak, aynı zamanda çevreyi korumak” amacına yatırım yaptığını belirtmektedir.

İngiltere merkezli McAlister Textiles, 2023 yılında sürdürülebilirliğin önemli bir trend olacağını belirtmektedir.

McAlister, 2023 iç mimari trendler blogunda şunları belirtti: “Bu trend, daha az tasarım odaklı ve daha çok satın alma davranışlarımıza odaklanıyor. Çevresel konuların medya tarafından daha fazla gündeme getirilmesi ve yaşam maliyetinin artması nedeniyle tüketiciler, dayanıklılığı düşünüyor ve düşük değerli, hızlı moda ürünleri yerine daha yüksek kaliteli ev tekstili satın almayı tercih ediyor.”

Tüketiciler yalnızca kaliteyi tanımakla kalmıyor, aynı zamanda evlerinde daha yüksek kaliteli çarşaf gibi ürünler için biraz daha fazla para ödemeye istekli oluyorlar. Ev Tekstilleri Anketi’ne göre, büyük bir çoğunluk (%87), kaliteli çarşaf ve yatak takımlarının daha iyi uyuma yardımcı olabileceğini belirtiyor. Bu oran, 35-64 yaş aralığındakiler arasında %91’e kadar yükseliyor. Ayrıca, tüketicilerin %71’i ev tekstillerinin çevre dostu olmasını istediklerini belirtiyor.

Sürdürülebilirlik, Cotton Incorporated’in FABRICAST™ kumaş koleksiyonunun öncelikli konusu. Örneğin, sentetik poların alternatifleri olarak pamuk ve yün karışımları kullanılmaktadır. Saf pamuk ve geri dönüştürülmüş denim, yumuşak tonlarda heathered şambray üretmek için bir araya getirilir. Ve ev tekstil pazarı için özel parlaklık ve zengin dokulara sahip örme ve dokuma kumaşlarda jakar desenler bulunmaktadır.

Sürdürülebilirliğe ilişkin başka bir yaklaşım, eski moda bir kaliteye sahiptir. WGSN, tüketicilerin hem eski hem de yeni mobilyalarını “kazaklar” ile kaplayarak parçalarını yenileme, güncelleme, özelleştirme ve koruma trendini görüyor. Modern kılıflar olarak adlandırabiliriz bunları.

WGSN iç mimari trend raporuna göre, “Tüketiciler, tekstil ve örgüleri kullanarak eski ve yeni mobilyaları kaplayarak iç mekânlara renk ve dokunsallık getirerek, sevdikleri ürünlerin ömrünü minimal maliyetlerle artırabilirler,” diyor.

FABRICAST™ koleksiyonu aynı zamanda dayanıklılığı artıran TOUGH COTTON™ teknolojisi ve su direnci sağlayan STORM COTTON™ teknolojisi gibi performans teknolojilerini içeren kumaşlar da içermektedir.

FIT’ten Sarkar, performans teknolojilerinin ev tekstili alanında daha da önemli hale geldiğini söylüyor.

“Suya iticilik, leke direnci ve haşere direnci gibi önemli özelliklere ek olarak, UV ve solma direnci, koku kontrolü, anti-alerji ve antimikrobiyal direnç (pandemiden sonraki dönemde) ivme kazanmıştır,” diyor Sarkar.

Atatürk’ün bornozunun yenileme çalışması tamamlandı

Ntv Haberin, son haberine göre :

  İstanbul Deniz Müzesi’nde sergilenmekte olan Ata bornozunun yenileme ve reprodüksiyonu Pamukkale Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Şöhret Aktepe Dal ve ekibi tarafından yaklaşık bir yıl süren çalışmalar sonucu tamamlandı.

Pamukkale Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şöhret Aktepe Dal, “Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Müzesi ziyaretimizde Atatürk’ün bornozu Ertuğrul Yatı’na ait Atatürk’ün kaldığı kamarada sergileniyordu. Müzenin müdürü ile Atatürk’ün bornozunu yenileme talebimiz ile ilgili görüştük. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile yapılan yazışmalar sonucunda Deniz Müzesi’nden izinlerimizi aldık. Yenileme çalışmaları bir yıl kadar sürdü. Bu süre içerisinde Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın teşviki ile İstanbul’da Deniz Müzesi’nde gerekli incelemeleri yaptıktan sonra ölçüleri aldık. Sonrasında pantoneden renk varyantı tespit edildi” dedi.

“Renkler, üç iplik dokuması, dikiş teknikleri ve ölçüleri ile birebir orijinaline sadık kalarak hazırlandı” diyen Dal, “Kumaş analizini uzman bir ekiple, boyaları karıştırma işlemini ise ayrı uzman bir ekiple yaptık. Atamıza bornozun İngiltere’den hediye edildiğini düşünüyoruz. Çünkü bornoz hem renkleri itibariyle hem de İngiltere’nin Manchester şehrinde o dönem dokunan teknik özellikteki havlular ile birebir bağdaşıyor. Üzerinde kullanılan renkler varyantları ile beraber İngiltere Kraliyet Ailesi’nin asilzade renkleri olarak tabir edilen renk skalasındaki renkler olduğu için bornozun Atatürk’e İngiltere’den hediye edildiği düşünülüyor” diye konuştu.

“Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ise, “Burada asıl amacımız, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu Cumhuriyetimize sahip çıktığımız gibi Ata’mızın giydiği bu bornoza sahip çıkmaktır. Çünkü kendisi Türkiye Cumhuriyeti’ni gençliğe emanet etmiştir. Ben de şu anda Pamukkale Üniversitesi’nin Rektörü olarak 45 bin öğrenciyi temsil ediyorum. Gururla söyleyebilirim ki, Pamukkale Üniversitesi öğrencileri Cumhuriyete sahip çıktıkları gibi Ata’mızın bizzat giymiş olduğu giysilere de sahip çıkacaktır” dedi.

Kutluhan, bornozun Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Müzesi’ne yeniden teslim edileceğini ve müzede sergileneceğini belirtti.

Pamukkale Üniversitesi katkıları ile yapılan bu çalışmalar sayesinde Denizli ilinin tekstilde özellikle havlu ve bornoz üretiminde önemli bir yere sahip olduğu tekrar kanıtlanmıştır.

Kaynaklar

www.ntv.com.tr

 

 

Tekstilde Kullanılan Kimyasallar Ve Yenilikçi Boyama Yöntemleri

1 ) Merhabalar Ekrem Bey, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz ?


Kimya Mühendisiyim. Yaklaşık 37 yıldır tekstil sektöründeyim. 17 yıl Yeşim Tekstil’de çalıştım.

2 ) Tekstilde en çok kimyasal hangi işlemlerde kullanılır ve hangi kimyasal madde türleri çok kullanılmaktadır.

Tekstilde boya ve ön terbiye işlemlerinde çok sayıda kimyasal kullanılır. Pamuklu’da: Asetik asit-Kostik-peroksit-Islatıcı-iyon tutucu-boya-oda-tuz-enzim-sabun–yumuşatıcı;

Polyester’de: Asit-boya-keriyer-redüktanlar-yumuşatıcı

Baskıda: Boya-kıvamlaştırıcılar-Aljinat-üre-Ludigol

Baskı sonrası:yıkama maddeleri ve yumuşatıcılar.

3 ) Kimyasal maddeler doğa ve canlı sağlığı için tehdit oluşturmaktadır. Kimyasal maddelerin bu zararlı etkilerinden doğayı ve kendimizi korumak için ne yapmalıyız.

Çıplak elle temas etmemeli, kullanım spektleri ve malzeme güvenlik formları iyi okunmalı,uyarılara dikkat edilmelidir.

4 ) Ülkemizde tekstil sektörü doğayı ve insan sağlığını korumak için ne gibi tedbirler alıyor?

Arıtması olan tesis sayısı fazla değil. Çoğu tesisi atıklarını doğaya bırakıyor.

5) Son zamanlarda su azalma tehlikesi ile karşı karşıyayız.Tekstilde su tüketimini en aza indirmemiz mümkün müdür ? Su tüketimini en az oranda tutarak tekstil malzemelerine kimyasal işlem yapılabilir mi?

Mümkündür. Boyamayı kısaltıcı kimyasallar kullanarak boyama süresi azaltılmalı, daha düşük boya flottesi ile çalışan makineler seçilmeli. Susuz boyamaya geçilmelidir.

6 ) Tekstil  su tüketiminde başta gelen sektördür.Susuz boyama teknikleri üzerinde çalışmalar başlamıştır.Nedir bu susuz boyama?

Yüksek basınçlı makinelerde sulandırmış boyanın kumaşa nüfuz etmesidir.

Hiç Su Kullanmadan Kriyojenik Gaz Olan CO2 İle Kumaş Boyama Yöntemidir.

Sentetik ve polyester kumaşların boyama teknolojilerinde susuz boyama teknolojileri kullanılmaya başlanmıştır.

Yüksek sıcaklık ve basınç altında çalışma zorunluluğundan kaynaklı olarak, cihaz ve altyapı maliyetleri başlangıçta yüksek olmasına rağmen gelecekte iklim değişikliğine bağlı olarak yaşanacak kuraklık, yüzey ve yeraltı sularının kirlenmesi sebebiyle suyun temini, kullanımında yaşanacak sıkıntılar ve kısıtlamalar sektörü etkileyecektir. Yatırım maliyeti yüksek olsa bile aşağıda yazılı avantajlar ile tercih edilebilir yöntem olacaktır.

– Su tüketimi en az %75 azalıyor. Tamamen de su kullanılmayabiliyor. Bununla birlikte atık su yükü de kullanım oranında azalıyor ya da kalkıyor. Yıkama ve diğer işlemler olmayacaktır.

– Kurutma işlemi yok. Buradan kaynaklanacak atıklar yok. Enerji kullanımı bu sebeple azalacak. Yeni yatırım ise makine alınmayacağı içinde yatırım maliyeti azalacaktır.

– Boyama işlemi maliyetlerinde azalma olacak, yardımcı kimyasalların bir kısmı kullanılmayacağı için kimyasallarda %50 ye varan azalma olacak, saf boyama yapılacağı için geri kazanım imkânı olacak.

– Boyama işlem süresi yarı zamana inecek hem enerji hem de zaman tasarrufu olacak.

– Hava emisyonlarında azalma olacak.

İki yöntem var:

1-Havayla boyama:

Boyama sıvısı önce atomize edilir, daha sonra yüksek basınçlı hava akımı ile karıştırılır ve son olarak bir hava akımı boyama makinesinde boyanacak kumaşın üzerine püskürtülür. Genellikle az miktarda su kullanılır, çünkü su sadece boyama çözeltisi için bir çözücü görevi görür ve boya kimyasalları kumaşla doğrudan temas eder. Hava akışlı boyama makineleri, Over-flow boyama makinelerine göre yüksek verimlilik, enerji tasarrufu ve çevre koruma avantajları sağlar.

Kumaş, aerodinamik sistemin temel prensibi olan bir üfleyici tarafından üretilen hava-buhar karışımından geçer. Bu, bir hidrolik boyama makinesinden farklı olarak, kumaş taşımanın bir boya banyosu veya sulu bir ortam gerektirmediği anlamına gelir. Başka bir deyişle, kumaş transferi çözelti kullanılmadan mümkündür. Beslemeden operasyonun tamamlanmasına kadar, ayrıca drenaj ve doldurma işlemleri sırasında malzeme sürekli hareket halindedir

2-Süperkritik akışkan boyama:

Bu tip susuz boyama işleminde süperkritik karbondioksit kullanılır. Karbondioksit 31°C’nin üzerine ısıtıldığında ve 74 barın üzerine sıkıştırıldığında, süper kritik hale gelir, maddenin genleşmiş bir sıvıya veya yoğun şekilde sıkıştırılmış bir gaza benzeyen bir halidir. Yani kritik noktanın üzerinde karbondioksit hem sıvı hem de gaz niteliğine sahiptir.

Bu şekilde süperkritik CO2 hidrofobik boyaların çözülmesi için faydalı olan sıvı benzeri yoğunlukların yanı sıra, sudan daha hızlı boyama süreleriyle sonuçlanabilen gaz benzeri düşük viskoziteler ve difüzyon niteliklerine sahiptir.

İşlemin sonunda CO2 gaz halinde dışarı atıldığı için kurutma gerekli değildir. Çıkarılan materyaller bir ayırıcıda çökeltildiğinde CO2 , %90’a kadar kolayca geri dönüştürülebilir.

Bu konuda Tekstil Mühendisi Zübeyde Şahin’in Linkedinde yayınlanan makalesini okumanızı öneririm.

7) Susuz boyama yöntemi ile boyanan tekstil malzemesi ve klasik yöntemle boyanan tekstil malzemesi arasında ne gibi fark olmaktadır. ( Boyanma süresi,boyanma şekli,boyanın malzeme üzerinde kalma ömrü vb.)

Şu an sadece polyester kumaşlar ve iplikler boyanmaktadır.

8 )  Susuz boyama yöntemleri ülkemizde yaygın olarak kullanılıyor mu?

Henüz yayılmadı.

9)  Susuz boyama  gibi susuz kimyasal işlemler yapılabilir mi?

Ne gibi?

10 ) Nanoteknoloji ve ar-ge olarak boyahanelerde neler yapılıyor?

Nano uygulamalar farklı. Bazıları boya makinesinde, çoğu fularda (Ramözde) bazıları baskı uygulamasında yapılmaktadır. Ar-ge kavramı çok geniş bir alanı kapsıyor. Nano uygulamalar da ar-ge içinde değerlendirilebilir.

11 ) Geri dönüşümden elde edilen tekstil malzemelerinin boyama prosedürleri nelerdir? Klasik boyama ile arasında ne gibi farklılıklar bulunur?

Geri dönüşümden 10-12-16-20 numaralı iplikler elde ediliyor.Kalın gömleklik gibi ürünler elde ediliyor. Boyamada özel bir proses istemiyor.

12 ) Ülkemizde tekstil sektörünün geleceği nedir ve Türkiye  tekstil sektörünü gelecekte neler bekliyor?

Dünyadaki değişim Türk tekstilini öne çıkarmaktadır. Üretilen ürünleri daha pahalıya satacak bir pazarlama sistemi kurulmalı ve pahalı ürün alan müşteri kitlesine yönelinmeli.

13 ) Merserizede kullanılan asitler ve türleri nelerdir?

Merserizede kostik kullanılar. Merserize daha ziyade pamuklu kumaşlara uygulanır. Seyrek olarak keten ve kenevire uygulanır.

Polyester kumaşlara da kostikleme işlemi yapılarak polyester kumaşlar inceltme işlemine tabi tutulur.

Yazımızda bize destek veren Ekrem Hayri Peker’e teşekkürlerimizi sunarım.Ekrem beyin kurmuş olduğu sitesinede göz atmanızı öneririm.

www.teksarge.com

Yardımlarından dolayı Tekstil Mühendisliği öğrencisi Burak Kızılsert’e teşekkür ederim.