İnovatif tekstil test cihazı

0
666
Trakya Üniversitesi Tekstil Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Özdemir Ay, 4 iplik test cihazını tek bir cihaz haline getirerek laboratuvar ortamında öğrencilerin kullanımı için bilgisayar kontrollü makine üretti.
Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hilmi Kuşçu danışmanlığındaki projede Öğretim Görevlisi Dr. Özdemir Ay, Tekstil İşletmeleri, Tekstil Mühendisliği ve Tekstil Teknikerliği öğrencilerinin iplik kalite kontrolü ve numaralandırma deneylerinde kullanacağı bu cihaz birçok üniversitenin laboratuvarında 4 cihazı teke düşürme başarısını elde etmiştir. Tasarımı ve geliştirilmesi Dr. Özdemir Ay tarafından yapılan bu çalışmada yazılım bölümünü Balıkesir Üniversitesi hocaları, Yrd. Doç. Dr. Raif Sakin ve Öğretim Görevlisi Akif Birol Dumanay tarafından yapmıştır.
Yapılan Test cihazı İplik Mukavemet Test Cihazı, Digital İplik Büküm Ölçer, İplik Düzgünsüzlük Test Cihazı, Elektronik İplik Numarası Tayin testleri yapan cihazların tamamını içermekte ve üretildiğinde çok düşük fiyata piyasaya sürülebilecektir.

Ayrıca Cihazın kontrolü ve çalışması için bilgisayar programı yazılmıştır. Cihaz iplikte numara tayini, iplikte büküm tayini, iplikte mukavemet tayini, iplikte kopma uzaması tayini, iplikte düzgünsüzlük kalite testini yapmakta ve sonuçları işleyerek rapor haline getirmektedir.
Kaynak: Trakya Üniversitesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.