İran’da ambargonun kalkması tekstilci için şans

0
620

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB)Başkanı İsmail Gülle, İran’a yönelik ambargoların kaldırılmasından öncelikle olumlu etkilenecek sektörlerin başında tekstilin geldiğini belirterek, sektör ihracatının bu yıl yüzde 50 artışla 600 milyon dolara ulaşması öngördüklerini söyledi.
Tekstil sektörü olarak Nisan ayında bir iş adamı heyetiyle İran’a ziyarette bulunacaklarını belirten Gülle, ihracat artışı beklentisinin yanı sıra; İran’ın sahip olduğu güçlü iç pazar, düşük işçilik ve enerji maliyetleri nedeniyle Türk tekstil firmalarının İran’da yatırıma yöneleceğini ifade etti. Tahran’ın nükleer programını sınırlandırması karşılığında Cumartesi günü kaldırıldı. Gülle Reuters’a yaptığı değerlendirmede, “Zaten mevcut altyapı ve işbirliklerimiz olduğu için, tekstil en kısa sürede İran açılımı yapacak sektör. Geçen yıl tekstil ve hammaddeleri olarak İran’a ihracatımız yüzde 16 artışla 400 milyon dolar olmuştu. Talep çok daha fazlaydı, ancak para transferindeki sıkıntılar nedeniyle İran’a ihracat konusunda kontrollü gidiyorduk” dedi ve ekledi:
“Şimdi bankacılık ve ödeme sistemi sağlıklı işlemeye başlayınca ihracatımız hızlı bir artışa geçecek. Bu yıl yüzde 50 artışla 600 milyon dolar olur, birkaç sene içine de milyar dolar seviyelerine gelir.”
İran’a ambargonun kalkacağı öngörüsü ile Ekim ayında sektörel bir heyet ile İran’a giderek ikili görüşmelerde bulunduklarını söyleyen Gülle, ambargonun kalkmasıyla Nisan ayında tekrar bir heyet göndereceklerini belirterek, “Ayrıca Türk firmalarının ürünlerini sergileyip pazarlamak amacıyla bu ülkede bir ticaret merkezi açmayı planlıyoruz” dedi.
İran’da mevcut durumda az da olsa yatırımı bulunan Türk firmalar olduğunu belirten Gülle, ancak ambargonun kalkmasıyla çok daha büyük kapsamlı yatırımların hayata geçmesini beklediğini söyleyerek şöyle konuştu: “İran 80 milyonluk nüfusu ile önemli bir pazar. Ayrıca işçilik maliyetleri yarı fiyatına. Enerji maliyetlerinin de çok daha ucuz olduğu düşünüldüğünde önümüzdeki dönemde buraya yönelen birçok yatırım da göreceğiz.”
Kaynak: Milliyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.