Kalite Yönetim Sisteminizi Geliştirmenin 7 Etkili Yolu

0
1361
konfeksiyon

Kalite yönetim sisteminizi (QMS) iyileştirmenin yollarını ararken, sorduğunuz asıl soru şudur: Tedarik zincirimi, sorunlar felakete dönüşmeden önce harekete geçmek için en iyi konuma nasıl yerleştiririm ?

Ne de olsa proaktif bir yaklaşımın reaktif bir yaklaşımdan çok daha fazla tercih edildiği iyi bilinmektedir. Bir gram önlem, bir kilo tedavi değerindedir: ve sorunları önlemeye harcanan her kuruş, onları düzeltmeye çalışırken size birkaç dolar kazandıracaktır.

Bu makalede, kusursuz bir kalite yönetim sisteminin öneminin yanı sıra kalite kontrol operasyonlarınızın kontrolünü elinize almanıza ve etkili, güvenli ve etik bir tedarik zinciri oluşturmanıza yardımcı olacak mevcut bir kalite yönetim sistemini iyileştirmenin yollarını keşfedeceğiz.

Modern Kalite Yönetim Sistemi (QMS)

Kalite Yönetim Sistemi (QMS), aşağıdakileri gerçekleştirmenin yollarını bulmayı amaçlayan bir dizi iş ve üretim uygulamasıdır:

 • müşteri memnuniyetini artırmak; ve
 • ilgili tüm paydaşların ihtiyaçlarını yönetmek.

En iyi KYS uygulamalarını oluşturmak için en çok tanınan standart, Uluslararası Standart Organizasyonu (ISO) 9001:2015 “Kalite Yönetim Sistemi Gereksinimleridir”.

ISO 9001, Müşteri Odaklılık, Liderlik, İyileştirme, Kanıta Dayalı Karar Verme ve İlişki Yönetimi dahil olmak üzere yedi kalite yönetim ilkesi (QMP) halinde düzenlenmiştir.

Ancak, bu ilkeler pratikte ne anlama geliyor?

Temel olarak, etkili bir KYS, üretimin her aşamasında tutarlı ürün kalitesi, uyumluluk ve şeffaflık sağlamalıdır. Buna yönelik ilk adım , tedarik zinciri boyunca tutarlı ve tutarlı bir şekilde anlaşılan müşteri odaklı hedefler oluşturmaktır.

Bu hedeflere ulaşmak için, bir şirketin Kalite Yönetim Sisteminin bir parçası olarak aşağıdakiler de dahil olmak üzere birden fazla operasyonel süreç yürütülebilir:

 • Kalite güvence planlaması
 • Hammadde tedariği
 • Fabrika seçimi ve denetimi
 • Ürün hattı incelemeleri
 • Pazar teslimatı hazırlığı

Gelişen KYS Teknolojisi

Kalite yönetimi kavramı, bir şekilde veya biçimde, sanayi öncesi zamanlardan beri var olmuştur. 20. yüzyıl boyunca, kalite yönetimi fikirleri birçok dönüşüm geçirdi ve 1987’de orijinal ISO 9001 standardının yayınlanması önemli bir dönüm noktasıydı.

Günümüzün dijital çağında kalite yönetimi, çevrimiçi yetenekler ve veri odaklı teknolojilerle ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Yalnızca son on yılda, bulut tabanlı yazılımlar, her boyutta ve alanda tedarik zincirlerinde veri depolama, analiz ve iletişimi kolaylaştırarak kalite yönetiminin her yönünü güçlendirmeye yardımcı oldu.

Günümüzün son teknoloji kalite yönetim yazılımı , üretim sürecindeki belirli alanları hedefleme yeteneği ile daha da ileri gidiyor. Bu, kalite yönetim sistemi olabilen Test, Muayene ve Sertifikasyon (TIC) yönetimine odaklanarak özel olarak tasarlanmış platformları içerir.

Etkili, Sürekli İyileşen Bir KYS İşletmeniz İçin Neden Çok Önemlidir?

İlk bakışta, birçok ilke ve gerekliliği olan bir kalite yönetim sistemi kavramı göz korkutucu görünebilir. Özellikle nispeten küçük bir ölçekte faaliyet gösteriyorsanız, işletmenizin gerçek bir KYS’ye ihtiyacı olup olmadığını merak etmeye bile başlayabilirsiniz.

Ancak ISO 9001:2015 standardının girişine baktığımızda, KYS gereksinimlerinin ne tür organizasyonları hedeflediğine dair bir açıklama görüyoruz. Bunlar, aşağıdakileri yapan kuruluşlardır:

 1. müşteri ve geçerli yasal ve düzenleyici gereklilikleri karşılayan ürün ve hizmetleri tutarlı bir şekilde sağlama yeteneklerini gösterme ihtiyacı; ve
 2. KYS’nin iyileştirilmesine yönelik süreçler ve müşteriye ve geçerli yasal ve düzenleyici gerekliliklere uygunluk güvencesi de dahil olmak üzere, KYS’nin etkin bir şekilde uygulanması yoluyla müşteri memnuniyetini artırmayı amaçlar.

Basitleştirilmiş olarak, yukarıdakiler, bir kalite yönetim sisteminin aşağıdakiler için araçsal olduğu anlamına gelir :

 • sürekli olarak uygun kalitede ürün ve hizmetler sunmak
 • müşteri memnuniyetini sürekli iyileştirmek.

— ve bu nedenle, büyüklüğü, sektörü veya uzmanlığı ne olursa olsun, ürün veya hizmet pazarlayan herhangi bir işletme için bir KYS gereklidir .

Sürekli İyileştirme ve Uyum

Kalite yönetim sistemi, bir kez kurulan ve bir daha asla ele alınmayan bir “ateşle ve unut” çözümü değildir. Sürekli müşteri memnuniyetini sağlama birincil hedefine ulaşmak için , bir KYS ayrıca işinizin gelişen ihtiyaçları ve faaliyet gösterdiği değişen çevre ile uyumlu olarak sürekli olarak iyileştirilmelidir.

Kalite yönetim sisteminizi güncel tutmak için yapılacak herhangi bir değişiklik, zamanında ve bilinçli kararlara dayanmalıdır. Buna karşılık, kararlar, tedarik zincirinizin her adımında ideal olarak gerçek zamanlı olarak toplanan ve ilgili tüm paydaşlar için hazır olan güvenilir ve doğru verilere dayanmalıdır. Bu nedenle ileri görüşlü şirketler, KYS’yi geliştirmeye yardımcı olmak için dijital teknolojilere ve entegre platformlara güvenmeye başladılar.

Etkili ve Esnek Bir KYS’nin Faydaları

Etkili ve esnek kalite yönetim sistemlerine sahip şirketler, tutarlı kalitede, güvenli ve sürdürülebilir ürünler sunarak müşteri memnuniyetini sağlamak için en iyi konumdadır:

Tutarlı Kalite — Hammaddelerin, bileşenlerin ve nihai ürünlerin spesifikasyonlarınızı karşılamasını sağlayarak elde edilir, üretim süreçleri sürekli olarak izlenir ve iyileştirilir ve herhangi bir üretim sorunu, yükselmeden önce araştırılır ve giderilir.

Güvenlik ve Mevzuata Uygunluk — en son yasal gerekliliklerle uyumlu olduklarından emin olmak için üretim standartlarınızın üstünde kalarak, bir güvenlik testi programını sürdürerek ve ürünün geri çağrılması durumunda herhangi bir sorunu kaynağına kadar izleyerek gerçekleştirilir.

Sürdürülebilirlik ve Etik Kaynak Kullanımı – KYS uygulamalarından etik ve çevresel gereklilikleri düzenlemek ve yaymak, uyumu izlemek, düzeltici eylemleri uygulamak ve iyileştirmeyi izlemek için de etkin bir şekilde yararlanılabilir.

Kalite Yönetim Sisteminizi Geliştirmenin 7 Etkili Yolu

Halihazırda olgun bir KYS’niz varsa veya hala bir tane oluşturuyorsanız, aşağıdaki taktikler kalite yönetim sisteminizi sürekli olarak geliştirmenize ve iş başarınıza ve müşteri memnuniyetinize katkıda bulunmaya devam etmesini sağlamanıza yardımcı olacaktır.

 

1. Kalite Kontrol (QC) Verilerini Konsolide Edin

Bugün, küçük işletmeler bile dünyanın dört bir yanına ulaşan ve birden fazla tedarikçiye ve tedarik zinciri ortağına dayanan tedarik zincirlerine sahip olma eğilimindedir. Birbirinden farklı ve silolara ayrılmış yönetim sistemleri, kaynak sağlama ekosisteminizin tamamında olmasa da bazı bölümlerinde malzeme veya üretim kalitesinin gerçek durumunu görmeyi imkansız hale getirebilir.

Profesyonel kalite kontrol ve uyumluluk yazılımı, tüm tedarik zinciri paydaşlarınızı tek bir şeffaf platformda toplayarak dağınık ve silo halindeki denetim verilerini birleştirmenize ve bunları eyleme dönüştürülebilir sonuçlara dönüştürmenize olanak tanır.

Sonuç? Tek bir kaynaktan sağlanan konsolide, çapraz kontrol edilmiş veriler ve ayrıntılı QC raporları – kalite ekibinizin kalite trendlerini tespit etmesine, tedarik zincirinizin sıcak noktalarını ve yüksek riskli kısımlarını belirlemesine ve kalite sorunları kontrolden çıkmadan önce proaktif olarak müdahale etmesine olanak tanır.

2. Tedarik Zinciri Performansını Görünür Hale Getirin

Gerçek zamanlı ve doğru tedarik zinciri verilerinin eyleme dönüştürülebilir içgörülere damıtılmasıyla, ilgili gördüğünüz tüm kalite, uyumluluk ve sürdürülebilirlik göstergelerini tedarik zinciri ortaklarınız ve paydaşlarınız için görünür hale getirebilirsiniz.

Paylaşılan içgörülere erişim, işbirliğini geliştirmeye, tüm bağlı ortakları aynı sayfada tutmaya ve tedarik zincirinizin her bölümünde bilinçli ve zamanında kararlara katkıda bulunmaya yardımcı olur. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, kalite yönetim sisteminizin sorunları daha kapsamlı bir şekilde ve ilgili tüm paydaşların girdileriyle ele almasını sağlar.

 1. Tedarikçi Performansına Göre Kalite Kontrol Yaklaşımlarını Değiştirin

Tedarik ağınızdaki performans, tedarikçiden tedarikçiye büyük ölçüde değişebilir – ve kalite yönetimine yönelik tek bir yaklaşım herkese uymaz.

KYS’niz tedarikçi performans verilerini yakalama , birleştirme ve size anlaşılması kolay bir şekilde sunma yeteneğine sahipse, bu bilgileri her tedarikçi için bir risk profili oluşturmak için kullanabilirsiniz. Bunlara dayanarak, her tedarikçinin ne kadar incelemeye ihtiyacı olduğuna karar verebilirsiniz.

Örneğin, iyi bir geçmişe sahip olgun üreticiler, üretim siparişinizin bir bölümünü kendi kendilerine denetleme yetkisine sahip olabilirken, yeni ve daha yüksek riskli tedarikçilerin üçüncü taraf denetimlerine ihtiyacı olacaktır. Bu kararları verecek verilere sahip olmak, kalite kontrol bütçenizden en iyi şekilde yararlanmanıza ve tedarikçi ilişkilerinizi etkin bir şekilde yönetmenize yardımcı olacaktır .

 1. Tutarlı Kalite ve Uygunluk Standartlarını Ortaya Çıkarın

Tedarikçiler ve müfettişler standartlaştırılmış süreçlerden ve özel olarak tasarlanmış iş akışlarından çalışabildiklerinde, kalite ve uyumluluk gereksinimlerine uyumu izlemeyi çok daha kolay hale getirir ve “elmalar ve portakallar” arasında takılıp kalmak yerine kalite verilerinizin dahili olarak tutarlı olmasını sağlar.

Profesyonel KYS yazılımı, en iyi uygulamalara dayalı olarak endüstrinin beklentilerine göre tasarlanmış ve belirlediğiniz pazaryerinde meydana gelen düzenleyici değişikliklere dayalı olarak güncellenen bir kontrol listeleri ve şablonlar kitaplığı ile önceden paketlenmiş olarak gelebilir. Kalite kontrol ve uyumluluk iş akışlarınızı ayarlamak için bu kitaplıkları kullanabilirsiniz .

Ayrıca, tüm denetçileriniz ve tedarikçileriniz aynı platforma bağlıysa, yalnızca birkaç tıklamayla güncellenmiş standartlar ve prosedürler sunabilir ve tedarik zincirinizin hiçbir bölümünün güncel olmayan özelliklerle çalışmadığından emin olabilirsiniz.

5. Yeni Tedarik Zinciri Ortaklarını İncelemek için Açık Bir Prosedür Oluşturun

İşinizi onlara vermeden önce, kaynak bulma ağınıza eklemeyi düşündüğünüz her tedarikçinin doğru bir resmine sahip olmanız çok önemlidir. Bununla birlikte, potansiyel yeni ortağınızın operasyonu hakkında kapsamlı ve objektif veriler elde etmek, özellikle yurtdışında bulunuyorsa, zaman alıcı ve maliyetli olabilir. Birkaç tedarikçi arasında seçim yapıyorsanız, sorun daha da karmaşık hale gelebilir: örneğin, değerlendirmeleri farklı taraflarca yapılmışsa ve sonuçlar hemen karşılaştırılabilir değilse.

Bu sorunu önlemek için yeni tedarikçileri denetlemek için standartlaştırılmış bir süreç uygulayabilirsiniz. Bu amaç için ayrıntılı, özelleştirilebilir ve kullanıma hazır şablonlar genellikle TIC özelliklerine sahip KYS yazılımı tarafından sağlanır ve tedarikçi inceleme sürecini basit ve uygun maliyetli hale getirmenize yardımcı olur.

6. E-Eğitim Materyalleri Sağlayın

Markanızın doğru bir yansıması olan yüksek kaliteli, güvenli ve sürdürülebilir kaynaklı bir ürün sunmak, üretiminizin bir dizi piyasa düzenlemesine, denetim ve sertifikasyon şemasına ve kendi üretim standartlarınıza uyması gerektiği anlamına gelir.

Gezinmeye yönelik bu karmaşık gereksinimler ağıyla, tedarik zincirinizin tüm bölümleri için açık ve tutarlı rehberlik, KYS’nizin hayati bir parçasıdır.

Kendi ekiplerinize ve tedarikçilerinizin ekiplerine eğitim kaynaklarına ve eğitim materyallerine (çalıştaylardan ve çevrimiçi kurslardan, sahada QC operasyonlarına rehberlik etmek için adım adım videolara) erişim vererek, markanızın ve hedef pazarınızın gereksinimlerinin karşılanmasını sağlarsınız. sürekli takip edilmek ve kendi işinizde ve ortaklarınız arasında kalıcı gelişime katkıda bulunmak.

7. Sürdürülebilirlik ve Şeffaflık Sağlamak için KYS’nizden Yararlanın

Günümüz tüketicileri, değerlerine uygun kaynak bulma uygulamalarına sahip ürünleri giderek daha fazla talep etmektedir. Gerçekten de, alıcılar şeffaf, sürdürülebilir ve çevre dostu kaynak kullanımı uygulayan markalara sadık kalmaya istekli ve teslim etmeyenleri etik cephede bırakmaya hazır.

Müşteri memnuniyeti, iyi işleyen bir KYS’nin nihai hedefleri arasında yer aldığından, erişimini yalnızca sürdürülebilir kaynak bulma, tedarik zinciri etiği ve şeffaflık endişelerine genişletmek mantıklıdır. İyi haber şu ki, tutarlı standartlar, gerçek zamanlı veri toplama, tedarikçi eğitimi ve daha fazlası gibi üretim kalitesini ve mevzuat uyumluluğunu sağlamak için halihazırda kullanmakta olduğunuz temel KYS araçları, bunlara bağlılığı izlemek için etkin bir şekilde kullanılabilir. etik standartlar ve daha etik bir tedarik zinciri oluşturun.

Çeviri kaynağı: QimaOne

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.