Kasarlama, Pişirme ve Ağartma İşlemleri

0
5521

Beyaz olarak kullanılacak malları apreye, boyanacak veya basılacak malları boyama ve baskı işlemine hazırlayan pişirme ve ağartma adımlarından oluşan bir terbiye prosesidir.

Aslında kasar, ön terbiye işlemlerinin genel adıdır. Ancak piyasada kasar, pişirme ve ağartma işlemleri olarak bilinir. Diğer ön terbiye işlemleri kendi adlarıyla isimlendirilir. Ham pamuk elyafı; hidrofob bir özellik veren mum ve yağlar, sarımtrak bir renk veren pigmentler gibi yabancı maddeler içerir. Bunlara ilave olarak; toplanırken karışan yaprak, çöpel, çırçırlamadan gelen çiğit artıkları içerir. Her ne kadar bunlar, iplik üretim esnasında harman hallaç, tarak ve penye gibi makinelerde giderilse de, bir miktarı dokuma kumaşa kadar taşınır.

Bütün bunlar kumaşın görünümünü bozar ve boyama, baskı gibi terbiye işlemlerinin yapılmasını zorlaştırır. Pamuklu kumaşta istenmeyen bu özelliklerin, kumaştan uzaklaştırılması için
kasar işlemi yapılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.