Lif Nedir?

2
2002
lif

Lif, kelime olarak Türkçe’de birçok anlama gelir ve kavramların içinde yer alır, fakat temel olarak kesikli ve ya uzun iplik tarzında yapılardır. Lif deyince akla ilk olarak tekstil gelir. Tabii ki lifli besinler vs. de vardır fakat genel olarak tekstilin yapıtaşıdır. ( Bir de banyolarda temizlenmek için kullandığımız ovunma lifleri var tabi, onları saymıyorum. )

Lifler aslında bir çok şekilde sınıflandırabilir fakat biz Doğal Lifler ve Kimyasal Lifler olarak sınıflandırıyoruz. Bunlar da kendi aralarında alt kategorilere ayrılmaktadır. Örneğin Bitkisel Doğal Lifler ve Hayvansal Doğal Lifler ve aynı şekilde Kimyasal Lifler de bir çok alt kategoriye ayrılmaktadır.

Lifler (tekstil), günümüzde savunma sanayisinden tutun da uzay ve hava araçlarına, otomativ ve yapılaşmada, silah sanayisinde, giyim ve ev tekstili ürünlerinde, teknolojide, insanın kas yapısında, spor ve insanın faaliyet gösterdiği, hatta göstermediği her alanda yer alır ve bu konuda her geçen gün çalışmalar da yapılıyor.

Örneğin bir kurşun kalem boyutunda örümcek ağı lifi büyük bir jet uçağı bağlayabilir ve tutabilir.

İngilizce karşışığı fiber’dir. Fibers ise elyaf anlamına gelmektedir.

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.