Organik Pamuk Çırçırlama Operasyonları için Kesin Gereklilikler

0
872

Organik faaliyet sertifikaları kullanılan pamuğun 100% organik kaynaklı olduğunu kanıtlayabilmeli

⇒ Pamuğun organik olarak yetiştirdiği tüm alanları sertifikalarıyla beraber çırçırlama işleminin yapıldığını gösteriri işlem sertifikaları da bulundurmalıdır. 38

⇒ Çırçırlama birimi organik liflerin üretildiği her bir balya için balya sertifikası bulundurmalıdır. Çırçırlama işlemi tahsis edilen faaliyet sertifikalarını üretilen liflerin balyalarına işlemelidir ki lifin kimliği bulunabilsin.

⇒ Balya yükleme kayıtları balyanın kime satıldığını gösteriri şekilde tutulmalıdır. ⇒ Çırçırlanmamış pamuğun depolandığını gösteren işaretlerle etiketlenmiş ayrı bir alan bulunmalıdır.USDA NOP , EU2091/92 veya IFOAM organik standartları tarafından yasaklanmış hiçbir materyal kullanılmamalıdır.

⇒ Temizlik kayıtları organik liflerin üretim hatlarının temizlendiğini gösterir şekilde olmalıdır. ⇒ Organik pamuk balyası karışmaktan korunması için su-hava geçirmez bir ambalaja sarılmalıdır.Ambalajın yoğunluğu ve kalınlığı çırçır ,depolama yada taşıma operasyonlarında bulunabilecek sentetik kimyasalların veya diğer USDA NOP,EU yada IFOAM materyallerinden korunabilecek şekilde olmalıdır.

⇒ Organik pamuktan çıkarılan tohum ayrı bir toplama ve depolama alanına da temizlenmiş ve organik pamukla kontaminasyonu olmayan bir alana yönlendirilebilir.Bu alanlar organik pamuk tohum için tasarlanmış toplama ve depolama alanlarıdır.

⇒ Her bir organik pamuk balyası “organik pamuk olarak etiketlenmelidir.Balya etiketi aynı zamanda balya numarası ve balyadaki liflerle ilgili arazi sertifikalarının listesini içermelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.