Örmecilik Nedir?

0
1382
yuvarlak_orme_makinasi

Bir iplik ve ya iplik grubuna, özel iğne ve ya benzeri örme elemanları kullanılarak ilmek şekli verilmesidir. Bu ilmek şeklinin kendinden önceki ve sonraki ilmek sırası ile bağlantı yapmasıyla örme kumaş elde edilir.

Çözgü Örmeciliği

Çözgü levendinden beslenen iplikler iğne rayındaki her iğneye tek tek beslenmektedir, bu iğnelerde oluşturulan ilmekler hem kumaş eni hem de kumaş boyu yönünde birnirine bağlanarak yüzey oluştururlar.

Atkı Örmeciliği

Bobinden gelen ipliğin art arda kumaş eni yönünde oluşturdukları ilmek sıralarının birbirlerine bağlanmaları yoluyla yüzey oluşur. Bu yöntemle bir ilmek sırası aynı iplikle oluşturulduğundan ipliğin ucu çekildiğinde bı yapılar kolayca sökülebilir.

Tarihine İnelim

Yapılan araştırmalarda M.Ö. 300-500 yıllarına ait örme formlarına rastlanmıştır. İlk olarak renkli yün/pamuk karışımı örme çoraplar 11-14. yüzyıllar arasında Mısır’da üretilmiştir. 1768 – 1791 Modern trikot makinelerinin atası sayılan; esnek uçlu iğneli, baskı plakalı, ilmek aşırtma tarağı ve platini olan makinenin icadı yapıldı. Bundan sonra her dönem geliştirilerek günümüzdeki çok yüksek teknolojili örme makinaları keşfedildi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.