Pamuk

0
1005
pamuk

Pamuk, Mallow ailesinden olan Gossypium bitkisinin çekirdek yüzeyinde yetişir. Genetikçiler, iyi ürün gelişimi ve lif kalitesini iyileştirmek için sürekli karmaşık hibridler oluşturmaktadırlar.
En büyük ham pamuk ithalatçısı olan Japonya pamuğu başlıca ABD, Türkiye, Sudan ve Batı Afrika’dan ithal eder. Diğer doğal liflerde olduğu gibi, pamuk lif uzunluğu ve lif inceliğiyle belirlenen lif kalitesinde büyük değişiklikler gösterir. Karayip’liler dünya üretimi ile kıyaslandığında çok küçük bir miktarda pamuk üretmektedirler, ancak üretilen pamuğun kalitesi çok yüksektir ve “Sea Island” pamuğu olarak bilinir. Uzunluğu yaklaşık 6 cm olan bu life (pamuk için oldukça uzun) parlaklık, incelik ve yumuşaklık özellikleri de eklenince, çok iyi nitelikte iplik ve kumaş elde etmek için ideal olmaktadır. “Asya” pamuğu sadece kaba iplik ve kumaş üretimi için uygun olacak kalın ve kısa ştapel uzunluğuna sahip pamuk olarak sınıflandırılırken. “Mısır” pamuğu uzun lifli olarak sınıflandırılır. Resmi ştapel uzunluk kategorileri şu şekildedir: 26 mm den az kısa, 26-29 mm arası orta, 30-38 mm arası uzun, 39 mm ve üzeri ise çok uzun.
Genel olarak, bütün pamuk liflerinin çok iyi nem çektiği, iyi bir kuru ve yaş mukavemetine sahip olduğu, aşınmaya karşı dirençli olduğu ve yüksek sıcaklıklarda sık yıkanmaya dayanabildiği söylenebilir. Kumaş terbiyesi minimum bakım özelliklerini, pile tutmayı ve minimum çekmeyi elde etmek için gereklidir. Bazı terbiye maddeleri yıkama işlemlerine kısıtlama getirebilir.
Pamuk iç çamaşırları, bluzlar, tişörtler, bayan dış giysileri, erkek takım elbiseleri, ceplikler, iş önlükleri, tulumlar, yağmurluklar, dikiş iplikleri gibi oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Pamuktan yapılmış kumaşlar ise vual, poplin, denim, saten, kadife, fitilli kadife, havlu kumaş, jarse, dantel ve bir dizi diğer türde olabilir. Pamuk bunca özelliğine rağmen lifler arasında pahalı olmayan bir lif olarak nitelendirilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.