Pamuk Liflerinin Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

0
719

Pamuk, hammaddesi selüloz olan ve tekstilde çok önemli bir yer tutan elyaftır. Pamuk bitkisi Antartika dışında dünyanın her yerinde yetişir, ancak bitki daha çok nemli ve sıcak iklimi sever. Günümüzde yaklaşık 75 ülkede pamuk yetiştirilmektedir. En önemli pamuk üreticisi ülkeler ABD, Çin, Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan, Hindistan, Pakistan, Brezilya, Türkiye, Mısır, Avustralya ve Meksika’dır. Bunlardan ilk yedi ülke dünya toplam pamuk üretiminin %75’inden fazlasını üretmektedirler.

Ekimden, pamuğu hasat etmeye kadar 175 ile 225 gün geçmektedir. Tohumu ekildikten birkaç gün sonra çimlenme başlar. Bitki üç ay içerisinde çiçek açacak duruma gelir. Çiçek içerisindeki meyve tohumu, kapsül oluşturmaya başlar. Kapsül yaklaşık üç hafta içerisinde olgunlaşır ve çiçeklikten itibaren 50 gün içerisinde kapsül patlayarak lifler ortaya çıkmaya başlar. Makine ila toplamaya kıyasla elle toplama esnasında sadece erişkin kapsüller toplanacağından pamuk kalitesi daha üstün olur. Normal olarak elle toplanan pamuk içerisinde bitkinin dalları ve yaprakları daha az
miktarda bulunur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.