Pamuktan Konteynerlere Tedarik Zinciri Fiyatları Şişirilmiş Kalıyor

0
535
cotton

Hammaddeden nakliyeye kadar hazır giyim ve tekstil tedarik zincirinin birçok alanında enflasyonist baskılar hissediliyor.

ABD Tarım Bakanlığı’na göre, ABD spot pamuk fiyatları, 6 Ocak’ta sona eren haftada pound başına ortalama 1.11$’a, önceki hafta pound başına 1.09$’a ve bir yıl önceye göre 75.34 sente yükseldi.

Aynı zamanda, Drewry’nin bileşik Dünya Konteyner Endeksi (WCI), aynı dönem için 40 fit konteyner veya eşdeğer birim (FEU) başına yüzde 1,1 artarak 9,408,81 $’a yükseldi ve 2021’de aynı haftaya göre yüzde 80 daha yüksekti.

Drewry, “Eylül 2021’in ortasından bu yana transpasifik şeritlerdeki oranlarda istikrarlı bir düşüşün ardından, oranların art arda beşinci hafta arttığını görüyoruz.” Dedi.

Şanghay’dan Los Angeles’a ve Şanghay’dan New York’a kadar olan ana hatlardan navlun oranları yüzde 3 artarak FEU başına sırasıyla 10.520$ ve 13.518$’a ulaştı. New York’tan Rotterdam’a oranlar yüzde 5 veya 57 dolar artarak FEU başına 1.244 dolara ulaştı.

Bununla birlikte, Los Angeles’tan Şanghay’a oranlar yüzde 1 düşerek FEU başına 1.290 $’a ulaşırken, Şanghay’dan Rotterdam, Hollanda, Rotterdam’dan Şanghay’a, Şanghay’dan Cenova, İtalya ve Rotterdam’dan New York’a oranlar bir önceki haftanın seviyesinde gezindi.

Drewry, Çin Yeni Yılı ve fabrikaların tatili çevreleyen fabrika kapanışları öncesinde malları limana sevk etme ihtiyacı nedeniyle oranların önümüzdeki hafta daha da yükselmesini bekliyor.

Bu arada, Uluslararası Pamuk Danışma Komitesi (ICAC) bir yılsonu raporunda, pamuk fiyatlarının 2021-2022 hasat sezonu boyunca yüksek seviyelerde kalmasının beklendiğini söyledi. ICAC’ın 2021-22 için küresel spot pamuk fiyatlarının bir bileşimi olan sezon ortalaması A endeksine ilişkin mevcut fiyat tahmini, 91 sent ile 1,19 dolar arasında değişiyor ve orta nokta pound başına 1,04 dolar.

Devine ayrıca Hindistan’ı “fiyatlardaki son artışın merkez üssü” olarak nitelendirdi ve Hindistan değerleri rekor seviyelere ulaştı.

“Hükümete ithalat vergilerini kaldırması için çağrılar yapıldı, ancak hızla sevk edilebilecek yabancı pamuğun mevcudiyeti yetersiz olabilir” diye ekledi.

Sentetik liflerden de rahatlama beklenmemelidir. Bir yandan, tarihsel olarak, pamuk fiyatları yükseldiğinde, diğer elyafların maliyetleri de artar. Öte yandan, petrol gibi sentetik liflerin girdileri de yüksektir.

ABD yapımı sentetik elyaflar için Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), 30 Kasım’da sona eren yıl için yüzde 24,7 arttı. Aynı dönemde işlenmiş iplikler ve iplikler için ÜFE yüzde 28,9 artarken, bitmiş kumaşlar için endeks yüzde 13,4 arttı.

ABD baş ekonomisti ve IHS Markit ABD ekonomisi eş başkanı Joel Prakken, geçen hafta yayınladığı bir raporda IHS’nin 2022’de ABD gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyüme tahminini yüzde 4,3’ten yüzde 4,1’e revize ettiğini söyledi.

Prakken, “2022’de TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) enflasyonu tahminini yüzde 3,7’den yüzde 4,2’ye revize ettik ve ardından enflasyonun Fed’in uzun vadeli yüzde 2 hedefine yakın düşmesini bekliyoruz” dedi. “Seyahat ve eğlencedeki kesintilerin ötesinde, Omicron türü tedarik zincirleri ve dolayısıyla enflasyon için daha geniş riskler oluşturabilir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.