PES Geridönüşümü Daha Ulaşılır Oluyor

0
449

Uzun zamandır yalnızca seçkin bir azınlığın erişebildiği zor bir süreç olarak kabul edilen kimyasal geri dönüşüm, sürdürülebilirliği ölçeklendirmeye kararlı küresel bir hızlandırıcı olan Fashion for Good’un yeni bir girişimi sayesinde yakın gelecekte başlayabilir.

Perşembe günü şirket, polyester geri dönüşüm yeniliklerine odaklanacak olan Full Circle Textiles Projesinin ikinci tekrarını duyurdu. Program, CuRe Technology, Garbo, gr3n ve PerPETual dahil olmak üzere halihazırda hizmette olan, büyüyen gelecek vaat eden teknoloji sağlayıcılarına adanmış markaları, yenilikçileri, tedarik zinciri ortaklarını ve katalitik fon sağlayıcılarını bir araya getiriyor. Sağlayıcılar, 18 ay boyunca kimyasal olarak geri dönüştürülmüş polyester üretecek ve ardından programın markası ve tedarik zinciri ortakları tarafından değerlendirilecek. Malzeme, sonunda, tüketici sonrası tekstil atıklarından kumaş ve giysi üretiminde kullanılacak.

Fashion for Good genel müdürü Katrin Ley, “Tekstil geri dönüşümü Fashion for Good için kilit bir odak noktasıdır” dedi. “İlk Full Circle Tekstil Projesinin başarısı ve endüstri genelindeki galvanizli bir paydaş konsorsiyumunun iğneyi gerçekten değiştirebileceğinin kanıtı ile, şimdi dikkatimizi bu öğrenmeleri ve adımları başka bir kritik alana ölçeklendirmek için uygulamaya çevirebiliriz: tekstil -tekstil polyester geri dönüşümü.”

Nispeten yeni bir yenilik olarak, tekstilden tekstile kimyasal geri dönüşüm, ölçek açısından önemli engellerle karşı karşıyadır ve sonuç olarak şüphecileri vardır. Sınırlı mevcudiyeti, bazı uzmanların , dairesel denim üretimi için minimum gereksinimleri belirleyen ve tartışmalı bir şekilde kılavuzlarında az miktarda polyestere izin veren Ellen MacArthur Vakfı’nın Jeans Redesign programı gibi döngüsel girişimlerin geçerliliğini sorgulamasına neden oldu.

Geri dönüşüme erişimin olmaması nedeniyle eleştirmenler, herhangi bir polyester bileşeninin bir ürünü geri dönüşümden diskalifiye ettiğini söylüyor. Diğer engeller arasında finansman eksikliği, yavaş marka benimseme ve daha ucuz, saf elyaflarla rekabet yer alıyor.

Ancak, popüler su geçirmez yenilik Gore-Tex’i üreten performans kumaşları şirketi WL Gore & Associates de dahil olmak üzere diğerleri için plastik, işinin çok önemli bir bileşenidir.

WL Gore & Associates sürdürülebilirlik teknoloji uzmanı Craig Lindemann, “Sektördeki çoğu marka gibi, PET işimiz için kilit bir elyaftır ve kaynak tüketimini azaltmak amacıyla gelecekteki geri dönüşüm yeteneklerini anlama ve bunlara yatırım yapma ihtiyacının farkındayız” dedi. ‘ kumaş bölümü.

WL Gore & Associates için Lindemann, bu projenin “döngüselliğin geleceği hakkında bazı önemli soruları yanıtlama fırsatı sunduğunu söyledi – kimyasal geri dönüşüm rPET’in kullanılabilirliğini artırmamıza nasıl yardımcı olabilir, bu malzemelerin gerçek ayak izi nedir ve temel kısıtlamalar nelerdir? , tüm bunlar, ürünlerimizi sorumlu bir şekilde ve toplam yaşam döngüsü etkisini göz önünde bulundurarak tasarladığımızdan emin olabilmemiz için.”

Fashion for Good’un ilk Full Circle Textiles Projesi Eylül 2020’de başlatıldı ve selülozik kimyasal geri dönüşüm için ekonomik olarak uygulanabilir ve ölçeklenebilir çözümleri araştırdı. Program, teknoloji sağlayıcıları Circ, Evrnu, Infinited Fiber Company ve Renewcell’i marka ortakları PVH Corp. ve Kering Group için kendi özel kalite özelliklerine uygun giysiler üretmeleri için kullandı.

Fashion for Good’a göre, program yapmak istediği şeyi tamamladı ve şu anda çözümleri ölçeklendirmek için çalışıyor. Benzer başarıyı sağlamak için aynı çerçeveyi en son girişimine uygulayacaktır.

Kasım ayında kuruluş, tekstil ayıklayıcıları ve tekstil geri dönüştürücülerini birbirine bağlamak ve tekstil geri dönüşümünü ölçeklendirmek için gerekli altyapının geliştirilmesini desteklemek için Döngüsellik için Sıralama Projesi ve Döngüsellik için Sınıflandırma Hindistan Projesi’ni başlattı . Proje, önümüzdeki yıllarda daha fazla döngüselliğe yönelik bir altyapı oluşturmayı hedefliyor.

Hindistan’ın tekstil ürünleri için bir üretim ve tüketim pazarı olarak konumu göz önüne alındığında, büyük miktarda tüketici öncesi ve yerel tüketici sonrası atık akışı için bir merkez konumunda. Ley’e göre proje, “bu önemli pazarın büyüklüğünü anlamak ve endüstrinin bu kullanılmayan kaynağın zenginliğinden faydalanması için teşvik, araçlar ve araçlar sağlamak için çok önemli.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.