Poliamid (Naylon) Liflerinin Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

0
3531

Poliamid elyafı sektörde Naylon adıyla bilinmektedir. Naylon elyafı; kimyasal elyafların üretilmesinde öncü konumda olan, çok kullanılan ve çok çeşitleri olan bir elyaftır. Hammaddesi petroldür. İlk kimyasal elyaf elde etme çalışmaları ve araştırmaları sırasında naylon elyafının polyester karşısında sağlamlık açısından daha ileride olması, bu elyafın polyester ve diğer kimyasal elyafların üretim çalışmaları içinde ön plana çıkmasını sağlamıştır. Bu güne kadar en çok bilinen naylon elyafları, poliamid 6 ve poliamid 6.6’dır. Genel olarak bütün poliamid elyaflarına naylon denilmesinin yanında, aslında naylon terimi poliamid 6.6 elyafı için öngörülmüştür. Poliamid 6 elyafına da perlon denilmektedir.

Bununla beraber bu iki poliamid tipine göre daha az öneme sahip bir tip de poliamid 11’dir. Buna ise rilsan adı verilmektedir. Naylon elyaflarının yukarıda bahsedilen klasik tipleri ilk üretildiği yıllarda
kazandıkları büyük önemi bir müddet sonra kaybetmişlerdir. Bunun nedeni özellikle giysilik kumaşlarda sağlıksız bir takım etkiler (terletme, kaşıntı) yaratmasıdır. 1990’lı yılların başlarından itibaren naylon elyafının bu olumsuz özellikleri giderilerek (elyaf üretimindeki değişiklerle), özellikle Du Pont firmasının ürettiği Tactel, Nylstar ticari isimleriyle piyasaya sürdüğü yeni naylon elyafları ile tekrar önem kazanmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.