Poliamid

0
661

Poliamid liflerinin genel grubu, poliamid molekülünün tekrarlanan amid gruplarındaki karbon atomları sayısına göre sınıflandırılır ve bunlardan üç tanesi, naylon 6.6, naylon ve naylon 11, endüstriyel öneme sahiptir. Naylon eriyikten üretim tekniği ile filament haline getirilir. Kömür ve katran’dan elde edilen hekzametilen adipamid. naylon 6.6’nın ana bileşenidir. 
Naylon lifleri, yüksek mukavemet, yüksek aşınma direnci. yüksek elastik uzamadan ilk haline geri dönme ve düşük nem absorpsiyonu gibi özellikleriyle bilinirler. Kırışıklık tutmama özellikleri iyidir. Sıcak hava tekstüresi yöntemiyle kıvırcıklandırılmış ‘hacimli sürekli filament’ (BCF= Bulked Continuous Filament) iplik halde kullanımı özellikle halı üretiminde son derce yaygındır. BCF ve soğuk hava-jeti ile tekstürere edilmiş naylon iplikler halılarda. Döşemeliklerde, dekor örme eşyalarda, ev giyiminde, günlük ve hafif ağırlıklı spor giysi ve çoraplarda kullanılır. Dünya pazarında mevcut naylon lifinin yaklaşık 26 milyon tonu filament, 675 milyon tonu ise kesikli lif halindedir. 
Naylon lifleri termoplastik olduklarından, life ısıl işlem ile boyutsal kararlılık kazandırılabilir. Isıl işlem uygulayarak naylon lifinden yapılmış o kumaşlarda kabartma yüzeyler, pile, külotlu çorap ve taytlarda olduğu gibi kalıcı şekiller verilebilir. 
Naylon 6.6 lifinin erime sıcaklığı 250°C iken naylon 6 lifinin erime sıcakhğı 210°C, diğer yaygın poliamid lifi olan naylon 11 lifinin ise eri sıcaklığı sadece 185°C’dir. Naylon 11 lifinin üretimi çok azdır. Yukarıda belirtildiği gibi naylon 6.6 ve naylon 6 lifleri arasındaki ısı1 davranış farklılıkları sayesinde bu polimerlerin birleşiminden oluşan bi-komponent kullanılarak dokusuz yüzey oluşturmak mümkündür. Düşük erime sıcaklıklı naylon filamentin dış yüzeyinde yer alır ve ısı altında eriyerek liflerin birbirine bağlanmasına ve dolayısıyla bir yüzey oluşumuna imkân verir. Eğer işçi tulumlarının geleneksel dikiş yerine dikişsiz yapıştırılmalı olması hedefleniyorsa, naylon 6’ nın düşük erime sıcaklığı onun bu maksatla kullanımını sağlar ve onun yumuşak ve hoş tutum avantajı ile birlikte önemli bir avantaj teşkil eder. 
Dünya naylon üretiminin %27’ sinin halılarda. %31’nin evde ve giysilerde, geri kalan %35’inin ise endüstride ve reçinelerde kullanıldığı tahmin edilmektedir. Lif üretimindeki çok yönlülük life çeşitlilik sağlar ve da halıların teknik tasarımına katkıda bulunur. Mesela dört delikli bir naylon filamenti, halıda hav hacimliliği, halının kirlenme direncini arttırır ve statik elektrik kontrolünü sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.