Poliester

0
697

Lif üretiminin karakteristikleri. Petrol endüstrisinden temin edilen polietilen terephthalet (PET) ve sadece çok özel kullanımlar için sınırlı miktarlarda üretilen politetrametilen terephthalet (PTMT), polimerinden filamentler eriyikten üretim tekniği ile elde edilir.
PET ipliği filament veya çeşitli uzunluk ve incelikte kesikli lif olarak üretilebilir. Üretilecek lifin incelik ve uzunluğu lifin pamuk ya da yünle mi işleneceğ ine göre, veya ipek benzeri mi yoksa pamuk benzeri mi ya da farklı bir tutumda mı olacağına göre belirlenir. Filament iplik ya da tow (tow = on binlerce filamentten oluşan filament demeti) molekülleri yönlendirmek ve lif mukavemetini artırmak için çekilir. Kesikli lifler kıvırcıklandı rılır. Hafif olmaları ve iyi izolasyon yaptıklarından içi boş (hollow) filamentler, yorganlar, uyku tulumları ve parkalarda dolgu lifi olarak kullanı lır. 

PTMT daha düşük bir erime sıcaklığı- na sahiptir ve PET’ den daha kolay boyanır. Tekstüre iplik halinde streç kot pantolonlarda ve farklı büzüşmeler dolayısıyla hacimlilik ve streç oluşturdukları için PET/PTMT bileşim ipliği olarak da diğer giysilerde ve ince külotlu çoraplarda kullanılabilir. 
Standart poliesterin (PET) uzama direnci iyidir ve bu farklı bir tutum, kırışıklık tutmama ve kullanımda iyi boyutsal kararlılık verir. Poliester düşük yüklerde kolayca uzayamadığından külotlu çorap ve taytlar için uygun değildir ancak bu uygulamalarda PTMT daha başarılıdır. 
PET aşınmaya karşı iyi dayanımlıdır, ama karışımlarla kullanıldığı zaman eğer özel lif veya özel bitim işlemleri kullanılmamışsa lif boncuklaşması oluşturma eğilimindedir. Antistatik bitim işlemi uygulanmamışsa, statik elektrik yüklerin oluşumu lifin düşük nem alma özelliği ile izah edilir. Poliester kesik lif ve filament halinde dikiş ipliklerinde kullanılır. Lif ultra viole ışınları tarafından bozunmaya dirençlidir ve bu yüzden perdelerde tercih edilir. 

Lifin termoplastik olma özelliği, lifin kıvrım sabitliğine ve kumaşlarda ısıl muamele ile elde edilen boyutsal sabitlemeye katkıda bulunur. Hava-jetli ve yalancı-büküm tekstüre teknikleri (sayfa 73) ile filament ipliklere kıvrım verilerek tutum, hacimlilik ve elastik geri dönme özellikleri iyileştirilir. Oluşturulan esneklik seviyesine bağlı olarak tekstüre edilmiş poliester iplikler spor giyimde kullanılabilir. Hava-jetiyle tekstüre edilmiş mikrofilamentler değişik tutumları dolayısıyla oldukça çeşitli kumaşlarda kullanılırlar. Uygun seçilmiş poliester lifi koruyucu giysi, yelken, filtre kumaşı ve araba tavan kaplamasında kullanılan yumuşak kompozitler ve araba kaportasında kullanılan sert kompozitleri de içeren fonksiyonel ve endüstriyel amaçlar için kullanılır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.