Ralph Lauren: Dünya’nın İlk Yüksek Performanslı Pamuk Polo’su

0
1316

Perşembe günü Ralph Lauren ve dünyanın ilk yüksek performanslı pamuklu kumaşı olarak faturalandırılandan türetilen bir spor polo açıklayan malzeme bilimi firması Natural Fiber Welding için bir ortaklık duyurdu.

Sırp yıldız Novak Djokovic’in “oynayacak mı oynamayacak mı?” vize durumu manşetlere hakim, RLX Clarus, nem çekme ve hızlı kuruma dahil olmak üzere petrokimya bazlı sentetiklerle daha yaygın olarak ilişkilendirilen özelliklerle “geliştirilmiş” bakire ve geri dönüştürülmüş pamuk liflerinden oluşuyor. Bu, şirketlere göre, pamuğun imza konforunu ve nefes alabilirliğini korurken polyester ve naylona benzer performans gösteren bir malzemeyle sonuçlandı.

Ralph Lauren’in baş marka ve inovasyon sorumlusu David Lauren yaptığı açıklamada, “Ralph Lauren zamansızlığıyla tanınır ve 50 yılı aşkın süredir zamansız olmak hem mirasımıza yaslanmak hem de öncü inovasyonları teşvik etmek anlamına gelir” dedi. “RLX Clarus polo gömleğinin piyasaya sürülmesiyle, endüstriyi değiştiren ve ölçeklenebilir bir tekstil teknolojisini başlatmak için kanvas olarak en ikonik ürünümüzü kullanıyoruz: ilk kez doğal liflerle oluşturulan yüksek performanslı bir giyim ürünü. Markanın geleceğe yönelik yeniden icat edilmiş imzası ve özgün stili mirası üzerine inşa etmekten gurur duyuyoruz.”

Yakalı üst, Ralph Lauren’in 2020’de azınlık hissesini satın aldığı Natural Fiber Welding ile devam eden işbirliğinin bir parçası. O sırada Ralph Lauren, Natural Fiber Welding’in Clarus platformunu ölçeklendirmek için yatırımını güçlendirmeyi planladığını söyledi. Tüketici sonrası pamuk atıklarında bulunan daha kısa lifleri, işlenmemiş pamuk veya diğer bitki bazlı malzemeleri birleştirebilen yüksek performanslı doğal ipliklere dönüştürmek için daha uzun liflere “kaynaklamak” için yeşil kimya kullanır.

Ralph Lauren, petrokimya bazlı malzemelere olan bağımlılığını azaltma ve operasyonlarında sıfır atık ilkelerini benimseme hedefine doğru ilerlerken geri dönüştürülmüş pamuk kullanımını genişletmek için girişimin uzmanlığından da yararlanacağını söyledi.

Natural Fiber Welding CEO’su Luke Haverhals, “Ralph Lauren ile ortaklığımızı sürdürmekten heyecan duyuyoruz” dedi. “Bu işbirliği sayesinde, plastik bazlı sentetik kumaşlara benzer performans gösteren malzemelerle tam bir daireselliğin yolunu açıyoruz. Atıkları azaltırken ve sentetik plastik ihtiyacını ortadan kaldırırken, aynı anda tamamen doğal performans kumaşlarını mümkün kılan tamamen yeni bir sisteme öncülük ediyoruz.”

2022 Avustralya Açık Turnuvası sırasında Ralph Lauren, tenis efsanesi Sam Groth ve profesyonel Avustralyalı futbolcu ve ateşli tenis hayranı Josh Cavallo ile bir sergi tenis kliniğine ev sahipliği yapacak. Hem Groth hem de Cavallo, klinik sırasında yeni RLX Calrus polo tişörtünü giyecek, marka, “Avustralya yaz sıcağının yüksekliği sırasında üstün performans niteliklerini sergiliyor” dedi.

Ralph Lauren, gömleğin lansmanını önümüzdeki haftalarda kadın kıyafetlerinin yanı sıra ek stiller ve renkler içeren küresel dağıtımla takip edecek.

Cavallo, “Ralph Lauren’in uzun zamandır hayranıyım – inanılmaz bir tarza sahip klasik bir marka ve gerçekten yenilikçi, yeni ürünler yapmak için her zaman sınırları zorluyorlar” dedi. “Her gün antrenman yapan profesyonel bir sporcu olarak, tamamı sürdürülebilir bir ruhla yapılmış, şık, üstün performans özelliklerine sahip ve en sıcak günlerde bile beni rahat ettiren yüzde 100 pamuklu bir gömlek giyebilmek inanılmaz.”

Bu, Ralph Lauren’in başka bir şirketle çiftler oynadığı tek zaman değil. Preppy zımba ayrıca, dünyanın ilk ölçeklenebilir sıfır atık su pamuk boyama sistemini sunmayı amaçlayan çok aşamalı bir teknolojiler seti olan Color on Demand’ı kullanıma sunmak ve ölçeklendirmek için kimya devi Dow ile birlikte çalışıyor.

Ralph Lauren’in ürün ve sürdürülebilirlik sorumlusu Halide Alagöz geçen Mart ayında yaptığı açıklamada, “Geleneksel renkli boyama, sektörümüzdeki en kirletici uygulamalardan biri ve küresel bir marka olarak, ölçeklenebilir bir çözüm yaratma ihtiyacının farkına vardık” dedi. “Talep Üzerine Renk, pamuğu boyamanın çevresel etkisini önemli ölçüde azaltıyor ve ek bir fayda olarak, envanteri daha iyi dengelememizi ve kişiselleştirilmiş tüketici taleplerini her zamankinden daha hızlı karşılamamızı sağlayacak.”

Doğal Elyaf Kaynağında da daha fazlası var. Alman lüks otomobil üreticisi BMW ile bir ekip çalışması ve Patagonia ile bir crossover üzerinde çalışıyor. 2020’de Allbirds, üreticinin bitki bazlı deri alternatifini çevre dostu malzeme grubuna eklemek için 2 milyon dolar harcadı. Silikon Vadisi’nin favori ayakkabı üreticisi, bitkisel yağ, doğal kauçuk ve diğer biyo-içeriklerin bir karışımından oluşan Mirium’un, geleneksel sığır derisine göre potansiyel olarak karbon emisyonlarında yüzde 95’lik bir azalma sağlayabileceğini söyledi.

Allbirds Malzeme İnovasyonu Kıdemli Müdürü Claudia Richardson, “Diğer birçok teknolojiyi inceledikten sonra, Doğal Elyaf Kaynağının bir deri alternatifinde başarı için kritik olduğunu bildiğimiz inovasyon, karbon azaltma yeteneği ve ölçeklenebilirliğin anahtar kombinasyonuna sahip olduğunu gördük” dedi. Kaynak Dergisi geçen Şubat. “Moda endüstrisinden petrolü her zaman çıkarmak istedik ve bunu ancak kolayca kopyalanabilen ve tekrarlanabilen yeni süreçler ve malzemeler bulursak yapabileceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.