Rusyalı konfeksiyoncular "Yakında dikecek bir şey bulamayacağız"

0
586

Rusya’nın, gümrüklerde başlayan sıkıntılar sonrası tekstil ürünleri ithalatında Türkiye’nin yerine Belarus ve Çin’e ağırlık verebileceği belirtiliyor. Gazeta.ru’nun haberinde, Türkiye’den gelen hazır giyim ürünleri ile kumaş ve ipliklerin gümrüklerden geçememesi nedeniyle zor durumda kalan Rusya tekstil sektörünün, Türk tedarikçilerinin yerine zamanla Belarus ve Çinli şirktlerle çalışmaya başlayabileceklerine dikkat çekildi.
Rusya’nın Türkiye’ye yönelik yaptırımlarının resmi olarak yalnızca sebze ve meyveleri kapsamasına ve 1 Ocak 2016’da yürürlüğe girecek olmasına rağmen, tekstil sektörünün de şimdiden olumsuz etkilenmeye başladığı belirtilen haberde sektör temsilcilerinin şikayetlerine yer verildi.
Siteye konuşan bir konfeksiyoncu, “TIR’lar gümrükte takıldı. Yakında dikecek bir şey bulamayacağız, Rusya’daki tüm kumaş tedarikçileri Türkiye ile çalışıyor ve yerli ürün alternatifimiz yok” dedi.
Rusya Tekstil ve Hafif Sanayi İşletmeleri Birliğinden (Soyuzlegprom) yapılan açıklamada da, “Sentetik kumaş üretimi için ithal ham madde getiren TIR’ların durdurulduğunu biliyoruz. Hazır giyim ürünleri için ise henüz böyle bir bilgi gelmedi” denildi.
Fashion Consulting Group şirketinin verilerine göre, Rusya’da ithal hazır giyim ürünlerinin pazardaki payı yaklaşık yüzde 10. Türk kumaşlarının payı ise yüzde 12,5. Devaslüasyon öncesi, 2014 yılında bu oran yüzde 17 civarındaydı.
Soyuzlegprom’un verilerine göre, Rusya’nın ithalatında, Türk malı yün, yünlü elyafın payı yüzde 29, kamgarn ipliğin yüzde 44, pamuk ipliğin yüzde 45, sentetik ipliğin yüzde 45.
Türkiye, Rusya’nın hazır giyim ithalatında Çin ve İtalya’dan sonra üçüncü sırada.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.