Son 25 Yılın Pantone Renkleri

0
152

2000-2024 arası her yılın pantone renklerini aşağıda bulabilirsiniz.

2024: Peach Fuzz

PANTONE 2024 RENGI

Pembe ve turuncu arasında yer alan hafif, narin bir renk olan Şeftali Tüyleri, Pantone’nin Yılın Rengi programının 25. yıldönümüne işaret ediyor. Bu yumuşak, içten renk tonu nezaket, şefkat ve bağlılığı besleme arzusunu ifade ederken, huzurlu bir gelecek arayışımızda derin bir rahatlığı teşvik ediyor.

2023: Viva Magenta

2023 VIVA MAGENTA

Viva Magenta, en değerli doğal boyalardan biri olan ve aynı zamanda dünyanın en güçlü ve en parlak boyalarından biri olan cochineal kırmızısından esinlenmiştir. Kıpkırmızı renk tonu dikkat çekicidir ancak aşırı güçlü değildir ve yaratıcı yorumlara yer bırakır.

2022: Very Peri

Pantone 2022 yılı için Very Peri adında tamamen yeni bir renk tonu hayal etti. Bu, sıcak menekşe kırmızısı alt tonuna sahip dinamik bir deniz salyangozu mavisi. Fütüristik bir his uyandıran bu renk, dijital dünyadaki renk trendlerinin fiziksel dünyada nasıl tezahür ettiğini ve bunun tersinin de geçerli olduğunu gösteriyor. Bu rengi evinize dahil etmek ister misiniz?

2021: Illuminating ve Ultimate Gray

Pantone’nin Yılın Rengi programı tarihinde ikinci kez, şirket tek bir yıl için iki renk seçti.

Pantone tarafından “güneş enerjisiyle dolu, ısıtıcı bir sarı gölge” olarak tanımlanan Illuminating, neşe saçıyor. Parlak ama ezici olmayan bir sarı. Ultimate Grey ile eşleştirildiğinde, bu kombinasyon dayanıklılık ve umuda işaret ediyor.

 

Pantone’nin 2021 yılı için belirlediği iki renkten diğeri olan Ultimate Gray, plajdaki çakıl taşlarını anımsatan çok yönlü bir renk. Pantone bu tonu “sonsuza dek kalıcı olan ve sağlam bir temel sağlayan sağlam ve güvenilir unsurlara sahip” olarak tanımlıyor.”

2020: Classic Blue

Klasik Mavi tam da olmasını beklediğiniz şeydir: sade ama zarif, kalıcı, zamansız bir renk tonu. Bu güvenilir renk tonu, öğleden sonra sonbahar gökyüzünün, Haziran ayındaki mezuniyet cüppelerinin ve tuttuğunuz spor takımının formalarının rengidir. Yıpranmış bir kot pantolon ve bundan daha klasik ne olabilir?

2019: Living Coral

Altın alt tonlu hareketli bir mercan olan Living Coral, sürekli değişen bir ortamda sıcaklık, rahatlık ve beslenme sunan enerji verici bir renktir. Yüzdürücü bir niteliğe sahip olan bu renk aynı zamanda oyunculuğu teşvik eder ve denizdeki mercan resifleri aracılığıyla doğayla bağlantılıdır.

2018: Ultra Violet

Pantone’ye göre Ultra Violet, “özgünlük, yaratıcılık ve vizyoner düşünceyi ifade eden” “dramatik bir şekilde kışkırtıcı ve düşünceli bir mor tonudur”. Bu renk fanteziyi çağrıştırır ve sınırsız gece gökyüzünü anımsatır. Uyumsuzluğu ve sınırları zorlamayı sembolize eder.

2017: Greenery

Belki de Pantone Yılın Rengi seçilen en parlak yeşil tonu olan Greenery tazelenmeyi, gençleşmeyi ve yeniden doğuşu temsil eder. Zevkli, sarı-yeşil ton doğanın nötr rengidir.

2016: Rose Quartz ve Serenity

Pantone’nin Yılın Rengi programı tarihinde ilk kez, şirket tek bir yıl için iki renk seçti.

Yumuşak, açık bir pembe olan Rose Quartz, şefkati ve sakinliği simgeleyen ikna edici ama nazik bir tondur. Bu narin renk sıcak bir kucaklama gibidir. Serenity ile eşleştirildiğinde huzur ve dengeyi teşvik eder.

 

2016’nın diğer Pantone Yılın Rengi olan Serenity, şirkete göre “sakinleştirici etkisiyle rahatlatan, çalkantılı zamanlarda bile soluklanma ve rahatlama hissi veren” soğuk mavi bir renktir. Rose Quartz ile eşleştirildiğinde, bu kombinasyon cinsiyetle ilgili geleneksel renk algılarına meydan okuyor.

2015: Marsala

Sağlam, topraksı bir kırmızı şarap gibi, Marsala evrensel olarak çekici bir kırmızı-kahverengi renktir. İster sofistike bir görünüm ister rahat bir atmosfer peşinde olun, çeşitli iç mekanlara dahil edilebilir. Sonuç olarak, yaratıcılığı ve deneyselliği teşvik eder.

2014: Radiant Orchid

Radiant Orchid, fuşya ve morun bir karışımıdır. Güven, mutluluk ve sevgiye ilham verdiği söylenen bu büyüleyici renk, canlandırıcı, cesur ve karşı konulması zor bir renktir. Radiant Orchid özellikle zeytin, derin avcı yeşilleri, turkuaz, açık sarılar ve nötrlerle eşleştirildiğinde güzeldir.

2013: Emerald

Canlı bir yeşil olan Zümrüt, denge ve uyum yoluyla refahı artırır. Çok sevilen bir değerli taşı anımsatan Zümrüt, lüks olarak algılanır. Ama aynı zamanda güzelliği, yeni yaşamı, büyümeyi, yenilenmeyi ve refahı da temsil eder. Yüzyıllar boyunca bu renk birliği sembolize etmek için de kullanılmıştır.

2012: Tangerine Tango

Gerçekten iyi bir gün batımındaki en iyi renk olan Mandalina Tango, yeniden şarj olmak ve ilerlemek için gereken enerji artışını sağlar. Bu ateşli kırmızı-turuncu renk, çok fazla derinliğe sahiptir, bu da onu manyetik ve davetkar kılar.

2011: Honeysuckle

Hanımeli, ruhları canlandıran ve güven aşılayan dinamik kırmızımsı bir pembedir. Doğada bulunan çekici bir renk olan Hanımeli, ilkbahar ve yazın kaygısız günlerine dair bir nostalji duygusu da uyandırır. Duvar boyası olarak kullanıldığında, bu renk bir sohbet başlatıcıdır. Kumaşlarda, mutfak gereçlerinde veya küçük ev aletlerinde vurgu rengi olarak kullanıldığında, her alana iyimserlik aşılar.

2010: Turquoise

Sakin ve canlandırıcı Turkuaz, mavi ve yeşilin en iyi karışımıdır. Tropikal sulara benzeyen bu yatıştırıcı renk, günlük hayatın sıkıntılarından rahatlatıcı bir kaçışa ilham verir. Hem sıcak hem de soğuk tonlara sahip olan bu renk, nötr ve kırmızılardan koyu mavilere ve sarı-yeşillere kadar çeşitli renklerle güzel bir uyum sağlar.

2009: Mimosa

Mimoza, ekonomik belirsizliklerin yaşandığı bir dönemde umut ve güvenceyi ifade ediyordu. Sıcak, ilgi çekici sarı, güneşin besleyici özelliğine sahipken, aydınlanmaya hitap eder ve hayal gücünü harekete geçirir. Sarıya bakıp da neşe hissetmemek neredeyse imkansızdır.

2008: Blue Iris

Mavi İris, mavinin istikrar ve huzurunu morun mistik nitelikleriyle birleştirir. Mavi-mor dengesi güven ve heyecan verir ama aynı zamanda güçlü ve güvenilirdir. Pantone, Mavi İris’in koyu erikler, kırmızı-kahverengiler, sarı-yeşiller, üzümler ve grilerle ustaca tamamlanmasını öneriyor.

2007: Chili Pepper

Koyu, baharatlı bir kırmızı olan Chili Pepper cesur, sofistike ve baştan çıkarıcıdır. Bu renk macera ruhu, aşk, tutku ve hatta tehlike gibi çeşitli ruh hallerini temsil eder. Ancak neye işaret ederse etsin, bu renk tonu göz ardı edilemez.

2006: Sand Dollar

Doğal bir nötr olan Kum Doları, rahatlatan ve sinirleri yatıştıran sıcak bir renk tonudur. Yumuşak kumların, rahatlatıcı dalgaların ve ılık güneş ışığının gevşemek için mükemmel bir açık hava atmosferi yarattığı plajları hatırlatır.

2005: Blue Turquoise

Gerçek bir turkuaz gibi, Mavi Turkuaz da ilhamını denizden alır. Ancak bu tonda daha az yeşil vardır, bu da onu daha soğuk bir ton haline getirir. Sakinleştirici, güven verici renk, hayal gücünü güzel bir yaz gününde deniz kenarındaki bir cennete taşır.

2004: Tigerlily

Tigerlily, adını aldığı çiçekten esinlenmiştir. Kırmızı ve sarının bir karışımı olan bu renk, cesareti ve yaratıcılığı teşvik eder. Ateşli renk kendini belli etse de, yine de sıcak bir niteliğe sahiptir.

2003: Aqua Sky

2003 yılında, huzur ve umuda ilham vermesi için mavi-yeşil Aqua Sky seçildi. Yumuşak ve sakin olsa da, bu renk heyecan verici olmaya yetecek kadar enerji yayıyor. Taze, temiz okyanus suyunun rengidir ve insanda hemen içine atlama isteği uyandırır.

2002: True Red

Gerçek Kırmızı, 11 Eylül 2001’de meydana gelen trajik olayların ardından vatansever bir anma olarak seçilmiştir. Canlı kırmızı, o gün gösterilen tüm cesareti temsil eden güçlü ve kuvvetlidir. Bu renk aynı zamanda sevgi ve tutkuya da işaret eder.

2001: Fuchsia Rose

Parlak, iyi hissettiren bir renk olan Fuşya Gülü cesur ve yoğun, aynı zamanda sıcak ve kalıcıdır. Çiçeklerde bulunan canlı pembe tonu dinamiktir. İç tasarımdan modaya kadar her alanda göz alıcıdır.

2000: Cerulean

Pudramsı bir mavi olan Cerulean, Pantone’nin ilk Yılın Rengi olarak seçildi ve aynı zamanda yeni milenyumun tonunu belirledi. Mavinin seçilmesinin nedeni bu rengin çok popüler olmasıdır. Bu özellikle davetkar renk tonu aynı zamanda rahatlamayı da teşvik eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.