TAÇ, Linens ve Valeron markaları daha da büyeyecek

0
843
Zorlu Holding Tekstil Grubu Başkanı Vedat Aydın, tekstilin Türkiye ekonomisindeki stratejik konumuna yatırım yapmaya devam edeceklerini belirterek, “Her üç markamızda da büyümemizi sürdüreceğiz. TAÇ, 700 milyon nüfuslu bölgede pazar lideri. Valeron ve Linens’te de satış ağımızı 2016’da daha da genişletmeyi hedefliyoruz” dedi.
Zorluteks‘in Lüleburgaz’daki tesislerinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Aydın, şirketin vizyonu ve gelecek stratejileri hakkında bilgi verdi. Tekstilin, Zorlu Holding’in genetiğinde oldukça önemli bir yer tuttuğuna dikkati çeken Aydın, şöyle konuştu:
Tekstilin bütün aşamalarını yaşamış ve içine sindirmiş bir grup olarak biriktirdiğimiz sanayi tecrübesini hane tüketiminin de yanı sıra elektronikten savunmaya pek çok alana taşımayı başardık. Ev tekstili ihracatında Avrupa’da ilk sırada, dünya genelinde ise ilk 3’te yer alıyoruz. Zorlu Tekstil Grubu olarak kuruluşumuzdan bu yana vizyonumuzu hep sürdürülebilir ve çevreci bir program etrafında yürütmeye gayret ettik. Koleksiyonlarımızı oluştururken bu anlayışı hakim kılacak projelere ilgi gösterdik.
Aydın, inovasyona ve Ar-Ge’ye verilen değerle, kurumu daha ileriye taşıyacak yeni ürünler geliştirdiklerini belirtti. Firmanın 1953 yılındaki kuruluşunda haftada 50 çarşaf dokuduklarını belirten Aydın, “Dakikada 50 nevresim takımı üretebilecek bir kapasiteye eriştik. Zorluteks olarak her yıl Türkiye’deki tüm hanelere birer nevresim verebilecek kadar üretim yapıyoruz” ifadelerini kullandı.
Ar-Ge ve inovasyona yaptıkları yatırımın artarak devam ettiğini belirten Aydın, bu kulvarda da dünyada söz sahibi olduklarını söyledi. Aydın, bu yıl 40 milyon dolar yatırım yaptıklarını hatırlatarak, tekstilin Türkiye ekonomisindeki stratejik konumuna yatırım yapmaya devam edeceklerini dile getirdi.
Zorlu Tekstil Grubu‘nun TAÇ, Linens ve Valeron markaları ile büyüme stratejileri hakkında da bilgi veren Aydın, şöyle devam etti:
Her üç markamızda da yeni lokasyonlarda büyümemizi sürdüreceğiz. Avrupa markalarıyla rekabet edebilen TAÇ, bugün yurt içi ve yurt dışı pazarlarda toplam 700 milyon nüfuslu bölgede pazar lideri konumunda. Valeron ve Linens’te de satış ağımızı 2016’da daha da genişletmeyi hedefliyoruz. Dünya ev tekstili sektöründe ‘Made by Zorlu’ markasını oluşturduk. Yenilikçi ürünlerle dünya devlerine üretim yapıyoruz. Uluslararası pazarda IKEA, Bed&Bath Beyond gibi dünya devlerince inovatif partner olarak görülüyoruz. Bu dünya devleri, inovatif ürünler sunduğumuz için bizden mal alıyor. Yoksa aynı malı Çin de yapıyor.
Aydın, çevre politikalarıyla doğa dostu üretim anlayışını yerleşik hale getirmeye çalıştıklarını belirtti. Sürdürülebilirlik çalışmalarıyla bölgede öncü olmak için çaba harcadıklarını kaydeden Aydın, şöyle konuştu:
Lüleburgaz’daki tesislerimizde karbon ayak izimizi sıfırlamak için şu ana kadar 150 bine yakın ağaç dikildi. Ayrıca fabrikamızın atık sularını ileri teknoloji kullanarak arıtıyor ve enerji tesislerimizin kulelerinde soğutma suyu olarak yeniden kullanmak üzere dönüştürüyoruz. Bugün dünyada 1 kg kumaş üretebilmek için ortalama 120 litre su tüketiliyor. Zorlu Tekstil Grubu’nun enerji verimliliği anlayışı ve bu alanda sahip olduğu teknoloji sayesinde 1 kg kumaşı üretmemiz için ihtiyaç duyduğumuz su miktarını 80 litreye düşürdük.
Zorluteks Genel Müdür Yardımcısı Ertürk Kurtça da Zorlu Tekstil’in 12 şirketten oluştuğunu 6 bin 500 çalışan, 650 milyon dolarlık ciro ve 300 milyon dolarlık ihracat büyüklüğünü sahip olduğunu dile getirdi. Firmalarının 5 kıtada 57 ülkede ev tekstili sattığını ve halen iş yapmadıkları tek pazarın Güney Amerika olduğunu anlatan Kurtça, ancak bu pazarın da hedefleri arasında bulunduğunu vurguladı.
2016 yılı için piyasada dolar bazında 2-3 puan büyüteceklerini, toplam bütçede ise yüzde 15-16 büyüme öngördüklerini kaydeden Kurtça, birçok olumsuzluğun bulunduğu 2015’te 40 milyon dolar yatırım yaptıklarını, 10 milyon dolarlık yatırım daha yapabileceklerini söyledi. Kurtça, firmanın Ar-Ge bütçesini de yüzde 2-2,5’lara çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.
Kurtça, TAÇ Inova serisi hakkında bilgi verdi. Kurtça, söz konusu ürün serisine ilişkin, şu açıklamalarda bulundu:
En son teknolojilerin ışığında tasarlanan ürünlerimiz, TAÇ’ın en yeni inovatif ürün grubunu oluşturuyor. Kendini temizleyen ve leke tutmayan stor, bebekler için organik nevresim takımı, okaliptus ormanlarındaki ağaçlardan üretilen ekolojik elyaf teknolojisiyle üretilen Tencel, terlemeyi önleyen cilt dostu Dry Touch gibi birçok yenilikçi ürün, Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları neticesinde geliştirildi.
Kaynak: Timeturk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.