Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi TEKSMER açıldı

0
614

Yanmaz elbise, çelik uçlu ayakkabı, ıslanmaz veya terletmez kumaşlar, kalp ameliyatlarında kullanılan stentler gibi özellikli tekstil ürünleri alanında çalışmalar yapacak olan Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi‘nin (TEKSMER) tanıtım toplantısı İzmir Wyndham Otel’de yapıldı. 
Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü tarafından 2002 yılından bu yana düzenlenmekte olan VI. Uluslararası Teknik Tekstiller Kongresi‘nde Türkiye’nin tekstil alanındaki yüz akı olarak nitelendirilen laboratuvarı da tanıtıldı. 
Tanıtım toplantısı ve kongre açılış törenine İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreteri Murat Yılmazçoban, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şükrü Ünlütürk, Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler, DEÜ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Özgören ile akademisyen ve işadamları katıldı. 
Açılışta konuşan EİB Başkanı Sabri Ünlütürk, merkezin kurulmasında kendilerine destek veren DEÜ ve İzka’ya teşekür etti. Ünlütürk, “2.5 yıl kadar önce bir fikirle başladığımız ardından fizibilite çalışması yaptığımız merkezimize İZKA projesiyle yola çıktık. 50 firmaya ulaştık ve bölgenin potansiyelini aramaya çalıştık. Ortaya çıkan fikir koruyucu tekstiller alanında bir merkezdi. İZKA’ya bunu bildirdik ve destek istedik. Güdümlü projemizin 4.7 milyon TL’lik bir proje. Bunun yüzde 75’ini İZKA karşılarken yüzde 25’ini EİB karşıladı; DEÜ ise bize yer sağladı” dedi. 
Teknik Tekstil konusunda Türkiye’nin önemli bir altyapıya sahip olduğunu ifade eden İzmir Valisi ve İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toprak ise, Türkiye ve İzmir’in TEKSMER’in açılışıyla birlikte teknik tekstil konusuna daha fazla odaklanacağına inandığını kaydetti. Toprak, “Bugüne kadar İZKA tarafından kent için hazırlanan projelere 214.7 milyon liralık destek sağlandı” dedi.
Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Ar-Ge ve İnovasyon çalışmalarına ağırlık verdiğini anlatan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, “Üniversiteler artık üzerine düşeni geç de olsa yapmaya başlardı. Bugüne kadar doçentlik için hazırlanan bilimsel yazılar yayınlanır ama bunlar ticarileşemezdi. Kurduğumuz teknoparklar ve uygulama merkezleri ile artık katma değerli üretimin önü açıldı. Kurulduğumuzda Türkiye sıralamasında 35. sırada yer alan Teknopark’ımız geçtiğimiz gün Genç Teknoparklar kategorisinde 1. oldu. Genel anlamda ise Türkiye 7’ncisiyiz” dedi. 
DEÜ Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Merih Sarıışık, 2002 yılından beri VI. Uluslararası Teknik Tekstiller Kongresi’ni düzenlediklerini belirtti. Yurtiçi ve yurtdışından araştırmacılarla firmaları bir araya getirmeyi, üretime başlamayı düşünenlere de yeni fırsatlar yaratmak istediklerini söyledi. Sarıışık, “Geçtiğimiz yıl 28 milyar dolarlık tekstil ihracatımızın yüzde 18’i tekstil ihracatı oldu. Bu rakamlarla dünya listesinde sıradayız. Akademik bilginin sektörle buluşması için kurulan bu merkez dünya standartlarında bir AR-GE çalışmaları yürütecektir. Bu merkezin teknik tekstiller gibi katma değeri son derece yüksek katkılar sunacağına inanıyoruz” dedi.
Kaynak: Milliyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.