Yaz Aylarında Siyah Tişört Giyememek Tarih Oluyor!

0
1515
beyaz-gibi-davranan-siyah-kumas-2271506

Yaz aylarında hepimiz açık renkli kıyafetler giymeyi tercih ederiz. Siyahın asaletinden vazgeçmek istemesek de güneş ışınlarını kendimize hedef yapmamak için gökkuşağı gibi gezmek zorunda kalırız. Ekoten Tekstil firması bakın bu duruma nasıl bir yenilik getirmiş.

İzmir’de yüksek teknolojiye dayalı kumaş üretimi yapan Ekoten Tekstil firması, yaz aylarında koyu renk giyinmenin önünü açacak bir kumaş geliştirdi. Işığı emmesi nedeniyle sıcak havada tercih edilmeyen siyah kumaşları, özel bir kimyasal işlemle ışığı yansıtan beyaz kumaşların karakterine dönüştüren firma, önemli oranda ihracat yapmayı hedefliyor.

Ekoten Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, firmanın Torbalı ilçesindeki tesislerinde açıklamalarda bulundu. Halen günde 30 tonluk kapasiteyle Avrupa’nın en büyük örgü kumaş üretimini yapan firmanın bu yılı, geçen yıla göre yüzde 20 büyümeyle kapatarak, 50 milyon avro ciroyla kapatacağını dile getiren Ünlütürk, fabrikada üretilen kumaşların dünyanın önde gelen hazır giyim markaları tarafından kullanıldığını ifade etti.

Tekstilde artık örtünme, ısınma ve moda ihtiyaçlarının çok ötesinde taleplerin ortaya çıktığını, giysiler ve diğer tekstil ürünlerinden insan hayatını kolaylaştıracak faydalar beklendiğini dile getiren Ünlütürk, bu arayışın teknolojinin ve araştırma-geliştirme faaliyetlerinin önemini artırdığını dile getirdi.

Bu kapsamda üretim anlayışlarını değiştirerek yenilikçi kumaş üretimine odaklandıklarını ifade eden Ünlütürk, müşterilerin ihtiyaçlarına göre kumaş geliştirdiklerini belirtti.

Ünlütürk, önceki yıllarda Almanya’daki itfaiye teşkilatının kullanacağı giysiler için geç tutuşan ve koku üretmeyen, büyük spor giyim markaları için ter emici ve bakteri üremesini engelleyici, kayak giysileri için UV filtreli kumaş ürettiklerini, son olarak İngiltere’de okul kıyafetleri üreten bir firma için kir tutmayan kumaş geliştirdiklerini belirtti.

Dünya genelinde laboratuvar ortamındaki çalışmaları yakından takip ederek bu teknolojilerin tekstile uyarlanmasında aktif rol oynadıklarını dile getiren Ünlütürk, son olarak siyah kumaşların karakterini değiştiren bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını anlattı.

Almanya’da geliştirilen Coldblack boyar maddesini kumaşa uygulayarak kimyasal işlemlerle yenilikçi bir siyah kumaş geliştirdiklerini dile getiren Ünlütürk, şöyle dedi:

”Siyah kumaş özellikle yazın sıcak günlerinde insanı bunaltması nedeniyle tercih edilmiyordu. Geliştirilen bu teknolojiyle siyah kumaş beyaz gibi davranarak ışığı büyük oranda yansıtacak. Kumaşın görünümünde herhangi bir farklılığa neden olmayan bu işlemle artık yazın en sıcak günlerinde dahi sıcaktan etkilenmeden siyah tişört giymek mümkün olacak. Şu anda deneme üretimlerini yapıyoruz. Gelecek yıl bu ürünleri raflarda görebileceğimizi tahmin ediyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.