Tekstil Mühendisleri Odası Tuttuğunu Kopardı

6
786
262xxye

Artık tekstil mühendisleri LPG Sorumlu Müdürü de olabiliyor.16.12.2012 tarih ve 28499 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Eğitim ve Sorumlu Müdür Yönetmeliği’ne göre “Otogaz istasyonunda ve dolum tesisinde görev yapacak sorumlu müdürlerin TMMOB’a bağlı meslek odaları tarafından düzenlenecek eğitim programlarına katılarak Sorumlu Müdür Sertifikası almaları zorunludur.” LPG Sorumlu Müdürlük Eğitimi veren meslek odaları; Makine Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası ve Çevre Mühendisleri Odasıdır. Talebe göre sınıf açılarak eğitim tarihi belirlendiğinden eğitim tarihleri ilgili odaların şubelerinden takip edilmelidir. Peki LPG Sorumlu Müdürlülük ile ilgili sıkça sorulan sorulara bir göz atalım.

1-)LPG Sorumlu Müdürlük Eğitim Sertifikasının geçerlilik süresi var mı?

LPG Sorumlu Müdürlük Eğitim Sertifikaları 5 yıl süreyle geçerlidir. Bu süre sonunda tekrar eğitime katılmak zorundasınız.

2-)LPG Sorumlu Müdür olarak kaç istasyonda çalışabilirim?

Aynı ilde olmak şartıyla 3 istasyonda LPG Sorumlu Müdür olarak görev alabilirsiniz.

3-)LPG Sorumlu Müdürlük Atama Belgesi için hangi evrakları yollamam lazım?

1-)Noter onaylı sözleşme

2-)Sigortalı işe giriş bildirgesi (Firma yetkilisinden onaylı)

3-)Lpg Otogaz İstasyonu Sorumlu Müdür Eğitim Sertifikasının fotokopisi

4-)2 adet fotoğraf (başörtüsüz, sakalsız ve fotokopi yoluyla çoğaltılmış olmamalıdır. Fotoğrafların arkasına isim, soyisim yazılmalıdır. Fotoğraflar en fazla 5 yıllık olmalıdır.)

5-)Sorumlu müdüre ait ikametgah belgesi

6-)İçinde bulunduğumuz dönem de dahil olmak üzere Meslek Odasına yıllık aidat borcunun bulunmaması gerekir.

7-)İlgili Meslek Odasının belirlediği yeni belge ücretinin bankaya veya posta çeki hesabına yatırıldığına dair belge. (Kargo ya da posta yoluyla evraklarla birlikte gönderilen paraların akıbetinden Meslek Odaları sorumluluk kabul etmez. – Ayrıca her meslek odasının fiyat politikası farklı olabilmektedir.)

8-)Belgenizin hazırlandıktan sonra gönderilmesini istediğiniz adresi belirtmelisiniz. Aksi takdirde belgeniz, sözleşmenizdeki ikamet adresinize gönderilecektir.

4-)LPG Sorumlu Müdürlük Sözleşmesi İmzaladım ne kadar ücret almalıyım?

Yönetmelik gereği; En az SGK tarafından belirlenen yıllık brüt asgari ücret tutarı kadar ücret almanız gerekmektedir.

5-)İkamet ettiğim şehir harici bir yerde sorumlu müdürlük yapabilir miyim?

Bir istasyonu geçmemek şartıyla ikamet ettiğiniz ilden farklı illerde Sorumlu Müdürlük yapabilirsiniz.

6 YORUMLAR

  1. Güzel bir paylaşım fakat bir ekleme yapmak istiyorum. Sertifika 5 yıl geçerli ama 2 yıl kesintisiz olarak sorumlu müdürlük yapılmazsa geçerliliği ortadan kalkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.