Tekstil sadece giyim demek midir?

1
879
spooky3_var_ 0001

Bol görselli bir yazıya daha hoş geldiniz 🙂 Elimizden geldiğince tekstilin her alanında yazı yazmaya çalışıyoruz ve bugün de ilginizi çekeceğini düşündüğümüz bu yazıyı hazırladık. Bu yazıda bahsedilen ürünleri uzun uzun açıklayıp sizleri sıkmak niyetinde değiliz sadece tekstilin ne kadar geniş bir alana yayılmış olduğunu ve sadece kıyafetten ibaret olmadığını biraz olsun anlatabilmek istedik. Tekstilden söz edildiğinde hepimiz sadece giyimden ibaret olduğunu düşünürüz. Ancak gelin görün ki işler öyle değil ! Tekstil başlı başına büyük ve karmaşık bir dünya ve bunu birçoğumuz içine girmeden göremiyoruz. Tekstil ürünleri; elektronik, yangın, otomobil, müzik gibi bir çok alanda yer almaktadır. Aslında hayatımızın her noktasında tekstille o kadar iç içeyiz. Başımızı koyduğumuz yastıktan tutun giydiğimiz ayakkabıya kadar tekstil ürününü her zaman aktif olarak kullanıyoruz. Bu yazıda hepsini anlatmaya başlarsak yazı bitmez 🙂 Sadece ilginizi çekeceğini düşündüğümüz bir kaç başlıktan bahsedeceğiz.

Peki tekstil giyimden başka hangi alanlarda çalışır? Tahmin edebileceğiniz üzere ev tekstili giyim tekstilinden sonra gelen ana başlıklardan birisi. Havludan tutunda mobilya döşemesine kadar geniş bir tekstil ürünü yelpazesini içinde barından bu sektör ülkemizde de oldukça geniş ve kapsamlı bir alandır.

.ev-tekstili-33

Bir diğer alan ise jeo tekstil. Jeo tekstiller, ayırma, filtrasyon, erozyon kontrolü ve koruma amaçlı kullanılmaktadır ve sınırsız uygulama alanını vardır. Jeo tekstillerin kullanım alanları; yol inşaatları, kalıcı ve geçici yollar, park alanları, yol genişletme, asfalt yenileme, hava alanları, demir yolları, bina inşaatları, temeller, taban betonları, teras çatıları, bahçe çatıları, zemin uygulamaları, nehir yataklarının korunması gibi çok uygulama alanına sahiptir.

homeros-yeni-golet   01

 

Bir diğer alan ise aslında hepimizin evinde kullandığı cam yünü, cam elyafı, cam lifi ya da hepimizin bildiği adıyla izocamlar. Evet o da bir tekstil ürünü! Evlerde özellikle dış cephe ve çatı yalıtımı için kullanılan bu ürün camdan üretilen bir liftir. Çok kırılgan ve ince yapısından dolayı iplik yapımında kullanılamayışıyla evlerimizde yer bulmuştur.

IMG_112B43-FFA144-A5A3AB-C12701-E095A6-1E6CF6camyünü

 

Ve aslında yazıyı yazdıran başlığa geldi sıra; BMW Gina ! O tekstil materyallerinden yapılmış olağanüstü bir otomobil. Göz kırpıyor, gövdesini şekillendiriyor, istediğiniz şekilde istediğiniz zaman tasarlanabiliyor. Çok kaliteli ve özel bir kumaştan yapılmış gövdesinin serbestçe şekillendirilebilmesi onu oldukça özel yapıyor. Kumaş alt katmanlarında yer alan teller yardımıyla istenilen şekle sokulup aracın dış görünümü tamamen değiştirilebiliyor. Bu zamana kadar hep görmeye alıştığımız sert dış yüzeyden farklı bir yapıda olması insanı şaşırtıyor. Kumaştan bir araba tekstilin daha nerelerde kullanabileceğinin en iyi örneklerinden birisi.
Otomobilin inceleme videolarından birine ulaşmak için buraya tıklayın…

bmw-gina-concept-2009-09        gina_1

http://avaxhome.ws/blogs/igor_lv      gina_6

p0045594        gina-2

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.