Tekstilde Covid-19’un yankıları sürüyor

2
3435

Perakendecilerin dünyanın dört bir yanındaki dükkanlarını kapatmasıyla, konfeksiyon fabrikaları endişe verici bir oranda kapanmaya başladı ve bu durum konfeksiyon işçileri üzerindeki yıkıcı etkilerini beraberinde getirmektedir.

Küresel Sanayi İşçileri Sendikası IndustriALL, hazır giyim işçilerini örgütleyen bütün üyelerine, kapatılan fabrikaların sayısı, etkilenen işçi sayısı ve etkileri azaltmak için hükümetler ve işverenler tarafından alınan önlemler hakkında bilgi istedi.

Ortaya çıkan resim yıkıcı. COVID-19’dan en çok etkilenen ülkelerde alınan sosyal mesafelenme önlemleri, binlerce hazır giyim fabrikasının toptan kapanmasına ve dolayısıyla milyonlarca işçinin de sosyal güvenlik ağı olmadan işten çıkarılmasına neden oluyor. Virüsün konfeksiyon üreticisi olan ülkelerde yayılmasıyla daha da fazla fabrika kapanmaya zorlanacak ve potansiyel olarak milyonlarca işçiyi işlerinden edecek.

Etkilenen ülkelerde perakendeciler dükkanlarını kapatırken, konfeksiyon işçileri de halihazırda ürettikleri kıyafetlerin ücretinin ödenmesini beklemektedir.

Sadece büyük markaların ve perakendecilerin gelecek siparişleri iptal etmekle kalmayıp, aynı zamanda, zaten üretilmiş olan kıyafetlerin sorumluluğunu reddediyorlar, sözleşmelerde bulunan acil durum hükümlerini kullanarak gönderileri durduruyor ve sipariş ettikleri malların ödemesinden kaçınıyorlar. Bu durum, fabrikaları malları elinde tutar, onları sipariş eden müşteriye satamaz ve çoğu durumda onları yapan işçilerin ücretlerini ödeyemez halde bırakıyor.

Şirketler tarafından perakende ve diğer doğrudan çalışanların ücretlerin korumak için açıklanan tedbirler memnuniyetle karşılanacaktır ancak tedarik zincirinde bulunan ve işleri için gerekli olan malları yapan işçilerin güvenliği ve refahı göz ardı edilmemelidir.

Müdahalelere ihtiyaç durulan üç kritik aşama var ve birçok ülke zaten 1. ve 2. aşamalara ulaşmış durumda;

  1. Siparişleri tamamlanan ancak marka müşterileri tarafından ödenmeyecek siparişler için işçilere ücret ödemesi.
  2. Fabrika kapatma döneminde, sipariş eksikliğinden veya hükümetin COVID-19’a karşı aldığı tedbirlerden de olsa çalışan işçilere ücret ödemesi.
  3. Üretimi yeniden başlatmak için destek.

Kriz geçtikten sonra ve global markalar ve perakendeciler tekrar ticarete başladıktan sonra kaç tane fabrika hala iş başında olacak ve üretime yeniden başlamak için bir işgücüne sahip olacak?

Eğer şimdiden fabrikaları ve işçileri korumak ve bu krizden sağ çıkmak için önlemler alınmazsa, markalar ve perakendeciler tarafından mevcut sözleşmelerden yararlanmak için alınan kısa vadeli kararlar, korumak istedikleri işletmeleri yok edecek.

Markalar, çalışanlar ve hükümetler işçi sendikaları ile birlikte acil olarak toplanmalı ve bu eşi görülmemiş dönemde, kriz geçtikten sonra endüstrinin gelecekteki yaşayabilirliğini sağlamak için hazır giyim işçilerini destekleyici yollar bulmalı.

TMMOB Tekstil Mühendisleri Odası, Covid-19 (Coronavirus) salgınına karşı korunma konusunda tekstil sektöründe çalışanlara çağrıda bulunarak 16 Mart 2020 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

COVİD-19 (CORONAVIRUS) SALGINI VE UZAKTAN ÇALIŞMA HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

Türk tekstil ve hazır giyim sektörüne emek veren tüm meslektaşlarımızın Covid-19 (Coronavirus) salgınına karşı korunması için tüm işverenlere çağrımızdır;

Okulların tatil edildiği, ülkemizin zor günler geçirdiği bu dönemde çalışan ebeveynlerden birine, engelli, hamile, kronik hastalığı olan ve 60 yaş üzeri risk grubunda olan tüm meslektaşlarımıza mutlaka ücretli izin verilmelidir. İş yerlerinde mümkün olduğunca evden çalışma desteklenmeli, virüsün yayılmasını engellemek için “sosyal mesafe” kavramına titizlikle uyulmalıdır.

Çalışanlarına uzaktan çalışma opsiyonu sağlamış tüm firmalara teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Meslektaşlarımızın ve ailelerinin sağlıkları bu dönemde yapılabilecek tüm işlerden daha değerlidir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.