Tekstilin İhracat Devi Olduğunu Biliyor Muydunuz?

1
795
tekstil

2013 yılında toplam tüm sektörlerdeki ihracatımız 151.7 milyar $. 2013 yılında tekstil ve hammaddeleri ile hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatı toplamımız 25.6 milyar $ ile ilk sırada, bunu otomotiv sektörü tek başına 21 milyar $ ile izlemektedir.

Son zamanlarda Çindeki işçilik maliyetlerinin artması sebebiyle ithalatçı ülkeler ucuz ve kaliteli alternatifler aramaya başladı, buna ek olarak da artık sene içinde 4ten fazla kez yeni trend, yeni moda çıkması dolayısı ile çinin avrupaya olan teslimat süresindeki uzunlukla beraber hazırgiyim ve konfeksiyon ürünlerinin ithal edildiği ülkelerde değişim oldu ve son senelerde oldukça fazla duyulan “tekstil çine kaydı” , “çin tekstili bitirdi” gibi söylentiler de arkasının boş olduğunu göstermiş oldu. Tabi bunun yanında artık ürünlerde kalite aranıyor, sağlığa zararlı ürünler ve kalitesiz ürünler haklı olarak tercih edilmiyor.

Bu sebepler de Türkiye’nin tekstil ihracatının giderek artacağının göstergesi durumuna gelmiştir, özellikle ihracat yapan firmalar, € ve $ kurlarındaki artıştan fayda sağlıyorlar. Geçtiğimiz 10 senedeki krizlerden sonra tekstil yeniden toparlanıp Türkiye’nin vazgeçilmezi olmaya başladı, fakat hala halkımızda tekstile karşı bir önyargı sözkonusu. Bunun da önümüzdeki 10 sene içerisinde giderileceğine inanıyorum. Tabii herhangi büyük bir ekonomik krize girmezsek 🙂

Yazının başında belirttiğim ihracat rakamlarının tamamını ve daha ayrıntılı istatistiklerini TİM’in sitesinden edinebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.