Tüketiciler Neden Evlerinde Doğal Liflerin Görünümünü ve Hissini İstiyor?

0
400

Duştan sonra pelüş bir havluya sarılmak, yumuşak bir battaniyeyle kanepeye kıvrılmak ya da günün sonunda yatak örtülerinin altına girmek olsun, doğal liflerle sarmalanmanın lüks bir yanı var. Doğal ve sürdürülebilir ev tekstiline yönelik tüketici talebi arttıkça, akıllı markalar da bu ihtiyacı karşılamanın öneminin farkına varıyor.

Cotton Incorporated Lifestyle Monitor™ 2024 Anketi’ne göre, ABD’li tüketiciler arasında ev tekstili için en çok tercih edilen kumaş pamuk. Bu durum banyo havlularından (yüzde 89) yorganlara (yüzde 85) ve yatak çarşaflarına (yüzde 79) kadar her şey için geçerli. Buna karşılık polyester, banyo havluları için tüketicilerin sadece yüzde 6’sı, çarşaflar için yüzde 12’si ve yorganlar için yüzde 10’u tarafından tercih ediliyor.

Cotton Incorporated 2023 Ev Tekstili Anketi’ne göre, pamuğa yönelik bu tercih, tüketicilerin çoğunun (yüzde 57) neden ev tekstili ürünlerinin elyaf içeriğini bilmenin önemli olduğunu söylediğini açıklıyor. Ve her 10 tüketiciden 7’si yüzde 100 pamuklu olarak tanımlanan tekstil ürünlerini arayacaklarını söylüyor.

Red Land Cotton’un kurucu ortağı ve sahibi Anna Brakefield, şu anda markaların ürünlerinde ne olduğu ve ürünlerinin nasıl üretildiği konusunda daha şeffaf olmaları için bir baskı olduğunu söylüyor.

Brakefield Lifestyle Monitor™’a verdiği demeçte, “Bunu gıdada olduğu kadar tekstilde de görüyoruz” dedi. Red Land’in pamuğu Alabama’nın kuzeyindeki “zengin, kırmızı topraklarda” yetiştiriliyor. “Fiyattan daha fazlasının peşinde olan, uzaktan varlıklı bir pazarın peşindeyseniz, ürününüzün arkasındaki iyi şeylerle övünebilmeniz gerekir – ve sürdürülebilir şekilde yetiştirilen ve üretilen pamuklu ev tekstillerinin pek çok faydası vardır.”

2023 Ev Tekstili Anketi’ne göre, tüketicilerin çoğu (yüzde 56) banyo havlularının ve çarşaflarının elyaf içeriğine bakıyor: kalite. Çarşaflarda, tüketiciler elyaf içeriğinin aynı zamanda konforu (yüzde 51), ürünün ne kadar yumuşak veya kabarık hissettirdiğini (yüzde 50) ve ürünün kendilerini sıcak veya serin tutma kabiliyetini (yüzde 46) belirlemelerine yardımcı olduğunu söylüyor.

Cotton Incorporated’ın küresel tedarik zinciri pazarlama müdürü Marcy Gang, “Gördüğümüz bir trend, sakinlik, restorasyon, rahatlık ve yumuşaklık hissini teşvik eden yatak odası alanları yaratmak,” diyor. “Bu trend, doğal yumuşaklığı, nefes alabilirliği ve hipoalerjenik ve fitilleme özellikleri nedeniyle pamuk için çok doğal bir uyum.”

Cotton Incorporated tarafından geliştirilen yeni bir teknoloji olan RESTech COTTON™ teknolojisi sayesinde pamuklu çarşaf ve yatak takımlarının doğal konforu artık daha da artırılabiliyor. Bu çok faydalı teknoloji, sürdürülebilirliğe öncelik verirken serin konfor, olağanüstü dayanıklılık ve yumuşaklığı harmanlıyor.

Sadece pamuk olduğunu bilmek yeterli değil… Müşterilerimiz, çiftliğimizde toprak seviyesinde başlayan şeffaf ve izlenebilir tedarik zincirimize giren sevgi, özen ve dikkati takdir ediyor. Her şey eğitimli olmakla ve başkalarını doğal ve evde yetiştirilen bir ürünün değeri konusunda eğitmekle ilgili.

Anna Brakefield, Kurucu Ortak ve Ortak Sahip, Red Land Cotton
RESTech COTTON™ teknolojisinin avantajlarından biri, pamuğun doğal ısı düzenleyici özelliklerini geliştirmesi ve böylece uyku konforunu artırmasıdır. Laboratuvar çalışmaları ve şirket içi araştırmalara göre, RESTech COTTON™ teknolojisi cilde temas ettiğinde suni ipekten yüzde 50 daha hızlı kurur. Aynı zamanda pamuğun doğal ısı düzenleme yeteneğini de güçlendirerek uykuya daldıktan sonra vücut ısısının düşmesine yardımcı olur.

RESTech COTTON™ teknolojisi ayrıca dayanıklılık testlerinde polyester ve suni ipek çarşaflardan daha iyi performans gösterirken, zaman içinde görünümünü ve hissini korur. Ayrıca bu teknoloji, işlenmemiş pamuklu çarşaflara göre yüzde 40 daha yumuşak olacak şekilde geliştirilmiştir. RESTech COTTON™ teknolojisi yüzde 100 doğal pamuk liflerinden üretildiği için, sürdürülebilir ürünlere yönelik artan tüketici talebiyle uyumludur.

2023 Ev Tekstili Araştırması’na göre, tüketicilerin çoğu ev tekstillerinde özellikle sıcaklık kontrolü (yüzde 33), koku direnci (yüzde 30), leke direnci (yüzde 27), nem yönetimi (yüzde 28) ve antimikrobiyal özellikler (yüzde 24) gibi performans özellikleri için daha fazla ödeme yapmaya hazır.

Grand View Research’ün raporuna göre, küresel ev tekstili pazarı 2023 yılında 124,7 milyar ABD doları değerindeydi ve 2024’ten 2030’a kadar yüzde 6’lık yıllık bileşik büyüme oranıyla (CAGR) 176,9 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor. Kuzey Amerika pazarının aynı dönemde yüzde 5’lik bir YBBO ile büyümesi bekleniyor.

Grand View Research raporunda Kuzey Amerika pazarı ile ilgili olarak, “Sürdürülebilir ve çevre dostu ürünlere doğru bir kayma oldu ve bu durum ev tekstili sektörünü de etkiledi” deniliyor. “Tüketiciler, çevreye duyarlı bir şekilde üretilen sürdürülebilir malzemelerden yapılmış yatak takımları, havlular ve perdeler gibi çevre dostu ve organik ürünleri giderek daha fazla arıyor.”

Red Land Cotton’dan Brakefield, tüketicilerin polyester gibi sentetik kumaşlardan kaynaklanan plastik ve mikroplastiklerin zararları hakkında daha fazla şey öğrendikçe, evlerini bunlardan kurtarmak istediklerini söylüyor.

“Plastikler kullanışlı olsalar da ne bizim ne de çevremiz için iyi değiller,” diyor. “Eğitimli tüketici bunu biliyor ve bu sentetik iplikler olmadan üretilen bir ürün için prim ödemeye hazır. Red Land Cotton müşterileri yatak takımlarının, havlularının ve giysilerinin nereden geldiğini bilmeye değer veriyor. Sadece pamuk olduğunu bilmek yeterli değil… Müşterilerimiz, çiftliğimizde toprak seviyesinden başlayan şeffaf ve izlenebilir tedarik zincirimize gösterilen sevgi, özen ve ilgiye değer veriyor. Her şey eğitimli olmakla ve doğal ve evde yetiştirilen bir ürünün değeri konusunda başkalarını eğitmekle ilgili.”

Translated with DeepL.com (free version)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.