Tüketiciler, Perakende ve 2024’te Bizi Neler Bekliyor? Bu Zor

0
210

Bir tatil sezonu daha geride kalmak üzere ve elbette perakende sektörü Ocak ayı gelmeden 2024 trendlerini belirlemeye çalışıyor. Bu her zaman zordur, ama belki de bu sefer özellikle zor. Perakende sektörü, enflasyon ve resesyon korkularının manşetleri süslediği, ancak tüketici harcamalarının üçüncü çeyrek boyunca güçlü kaldığı ve beş günlük Şükran Günü hafta sonunda rekor sayıda alışverişçinin tatil sezonuna rekor bir başlangıç yaptığı bir yılı geride bırakıyor. Tutarsızlıklara rağmen sektör uzmanları, akıllı perakendecilerin sağlıklı bir yeni yıl için yararlanabileceği trendlerin ortaya çıktığını düşünüyor.

Şükran Günü hafta sonundan gelen raporlar, alışveriş yapanların derin indirimlere tepki verdiğini belirtti. Denver merkezli mobil teknoloji firması Ibotta, perakendecilerin tüketicilerin yıl boyunca bu tür bir değer arayışına girmeleri için hazırlanmaları gerektiğini söylüyor.

Ibotta’ya göre, “Enflasyonun satın alma gücünü etkilemesinin bir işareti olarak mağaza ziyaretleri yıllık bazda azalsa da, alışveriş yapanlar 10 yıl öncesine kıyasla iki kat daha fazla sayıda farklı mağazayı ziyaret ediyor ve yüzde 54’ü tasarruf etmek için mağaza değiştireceğini söylüyor.” “Değer arayışının ve kanal değiştirmenin arttığı bu trend bir zorluğa işaret ediyor: alışveriş sepetinin aynı yüzdesini korumak giderek zorlaşıyor. Perakendecilerin 2024’te önemli bir rekabet avantajı elde etmek için, alışveriş yapanların aradığı ve almayı beklediği tasarrufları kişiselleştirilmiş, hedeflenmiş teklifler aracılığıyla sunmaları gerekecek – temel ürünlerde, yeni ürünlerde ve favorilerinde – tekrar ziyaretleri artırmaya, trafiği artırmaya, sepet boyutlarını artırmaya ve son birkaç yılda yükselen fiyatların yükünü hafifletmeye yardımcı olacak.”

İyi haber ise, Zebra Technologies tarafından yapılan bir alışverişçi araştırmasına göre, alışverişçi memnuniyetinin hem mağaza içinde hem de online ortamda yüzde 85’e yükselmiş olması. Araştırma, alışveriş yapanların hala enflasyonun ve diğer ekonomik zorlukların farkında olduğunu, ancak fırsat aramak, envanteri kontrol etmek, teslimat siparişleri vermek ve ihtiyaçlarını karşılayan teslim alma seçeneklerini keşfetmek için kendi cihazlarından ve dijital becerilerinden yararlandıklarını ortaya koyuyor.

Cotton Incorporated’ın 2023 Dijital Yenilikler ve Ödeme İstekliliği Anketine göre, ABD’li tüketicilerin üçte ikisinden fazlası (yüzde 68) değere önem veriyor ve kıyafet satın aldıklarında buna değdiğinden emin olmak için ekstra çaba sarf ettiklerini söylüyor.

Cotton Incorporated’ın Enflasyon ve Tedarik Zinciri Anketi Dalga 6’ya göre, ABD’li tüketicilerin yaklaşık üçte biri (yüzde 32) giyim alışverişinde en iyi değeri elde etmek için daha fazla araştırma yapacaklarını söylüyor. Bu araştırma, 2023 Dijital Yenilikler ve Ödeme İstekliliği Anketi’ne göre, online fiyatları karşılaştırmayı (yüzde 43), mağazada kıyafet denemeyi (yüzde 39), nereden alışveriş yapacağına karar vermek için internette gezinmeyi (yüzde 32) ve kıyafet fikirleri edinmek için internette gezinmeyi (yüzde 31) içeriyor.

 

Dijital arama ve keşif platformu Algolia’nın stratejik iş geliştirme müdürü Piyush Patel, günümüz tüketicilerinin alışverişe nasıl yaklaştıklarını gerçekten yeniden düşündüklerini söylüyor.

Patel, “Anlık güdülerle alışveriş yapılan günler geride kaldı,” diyor. “Alışveriş yapanlar her zamankinden daha stratejik hale geliyor. Bu değişimin büyük bir nedeni ekonomik. Tüketiciler pandemi dönemindeki birikimlerinin sonuna yaklaşıyor, öğrenci kredileri bir kez daha sorun oluyor ve enflasyon 2023 boyunca gerçekten çok kötü etkiledi. Gerçek şu ki, tüketiciler kendileri ve sevdikleri için ne satın almak istedikleri konusunda bolca araştırma yapıyor, ancak bir fikrin üzerine oturacak, doğru hamle olduğundan emin olacak ve bir ürün kredi kartı ekstresinde bir satır haline gelmeden çok önce birikim yapacaklar. Bilinçli perakendecilerin, Buffalo’daki Anna ya da St. Louis’deki Greg nihayet ‘check out’ butonuna tıkladığında kulaklarında böcek olabilmeleri için harika ürünleri, reklamları ve teklifleri sıradan alışverişçilere sürekli olarak kişiselleştirmeleri gerekecek.”

Patel, tüketicilerin yine de uzun ömürlü ve paraya değer olduğunu düşündükleri ürünler için para ödeyeceklerini söylüyor. Ve sosyal medyada trend olan popüler bir ürünü satın almayı kabul edebilirler.

Patel, “Ancak hızlı bir trend olduğu açık olan ürünler (yazın baskılı kazak poloların yeniden canlanmasını düşünün) veya daha pratik, günlük ürünler için, bir satın alma muhtemelen Amazon aramalarında çıkan en ucuz ürüne inecektir” diyor. “Tüketiciler pragmatik alışverişe döndükçe bu durum özellikle 2024 yılında geçerli olacak. Perakendeciler uygun fiyatlı ürünlerin reklamını ve pazarlamasını buna göre yapmalı.”

Tüketici finans hizmetleri şirketi Synchrony’nin stratejik araştırma ve içgörü iletişiminden sorumlu başkan yardımcısı Erica Sheffield, perakendecilerin 2024’te tüketici tarafında daha fazla çatallanmaya hazırlıklı olması gerektiğini söylüyor. Yakın tarihli bir CommerceNext webinarı sırasında konuştu.

Sheffield web seminerinde, “Üst gelir grubundaki tüketiciler daha az zorlanacak olsa da, düşük kredili tüketiciler 2024 yılında kredi limitlerine ulaşmaya yaklaştıkça gerçekten artan bir baskı görüyoruz” dedi. “Bu büyük bir zorluk olacak. İnsanlar kredi limitlerine yaklaştıkça pek çok tüketici için çok daha az kredi kullanılabilir hale gelecek.”

Sheffield, firmasının şimdi al/sonra öde uygulamasının “rekor kıran kullanımını” izlediğini söylüyor.

Sheffield, “Alışveriş yapanlar sadece Siber Pazartesi günü 940 milyon dolar değerinde online alışveriş için şimdi al/daha sonra öde yöntemini kullandı” dedi. “Bu rakam geçen yıla göre yüzde 42 arttı. Bu sürtünmesiz ödeme yöntemi gerçekten çok sayıda ekstra satın alma işlemini mümkün kılıyor, bu yüzden gerçekten dikkatle takip ettiğimiz bir konu.”

Cotton Incorporated Lifestyle Monitor™ 2023 Anketine göre, tatil alışverişi yapanların üçte birinden fazlası bu yıl tatil hediyeleri satın almak için mağaza finansmanı, taksitli ödeme veya şimdi al/daha sonra öde seçeneklerini kullanmayı planladıklarını söylüyor.

Tüketiciler ister bir fırsat isterse de memnun edilmesi zor bir alıcı için benzersiz bir hediye arıyor olsun, bazı analistler üretken yapay zekanın gelecekte perakendecilere en iyi şekilde yardımcı olabilecek kaynak olacağını düşünüyor. Pazarlama analitiği yazılım firmasında metin yazarı olan Funnel’dan Sean Dougherty, üretken yapay zekanın faydaları arasında tüketiciler için hiper-kişiselleştirilmiş içerik oluşturma becerisinin de yer aldığını söylüyor. Diğer şeylerin yanı sıra yapay zeka, markaların her bir müşteri için en uygun zamanda reklam yayınlamasına, satışları artırmak veya çapraz satış yapmak için tahmine dayalı analitiği kullanmasına ve bir müşterinin bir işletme için potansiyel yaşam boyu değerini tahmin etmek için müşteri verilerini ve davranışlarını analiz etmesine yardımcı olacaktır.

Dougherty, “Yapay zeka destekli araçlarla, pazarlamacılar özel teknik becerilere ihtiyaç duymadan büyük veri kümelerini kolayca analiz edebilir ve bunlardan içgörüler elde edebilir” diyor. “Bu da gerçek zamanlı olarak veriye dayalı kararlar almalarına olanak tanıyarak daha iyi kampanya sonuçları ve müşteri deneyimleri elde etmelerini sağlıyor.”

 

CATHERINE SALFINO – Cotton Lifestyle Monitor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.