Türk Tekstilinde Dev Atak: VEGAN KUMAŞ !

0
1073

İçinde protein olmayan dünyanın ilk vegan kumaşı Bursa’da üretildi ve sertifikasını aldı. Vegan kumaşları alacak küresel markalar “TR” ile başlayan sertifika kodunu kullanacak. İşte ayrıntılar…

Türk tekstili için oldukça olumlu bir gelişme olan “vegan sertifikalı” kumaşlar İsviçre ve Almanya’daki zorlu test-onay süreçlerinden tam puan almayı başardı. Bu kumaşları kullanacak global firmalar TR ile başlayan sertifika numarasını kullanmak zorundalar.

Ürettiği kumaşların kilogram başına ortalama ihracat değeri 28 dolar olan  İpeker Tekstil AŞ Yönetim Kurulu Üyesi İhsan İpeker, 52 ülkede 100’e yakın müşteriye kumaş satışı yaptıklarını söylüyor ve ‘sertifikasyon’ sürecini 2 Mayıs 2017 tarihinde tamamlandığını açıkladı.

İpeker Yönetim Kurulu Üyesi İhsan İpeker, “V-Label sertifikası ile 146 farklı kumaş türlerinde hayvansal bir içerik bulunmadığını belgelemiş olduk. Üretim süreçlerimizde doğaya ve canlılara zarar vermeden süreklilik sağlıyoruz” dedi.

Tekstilin geleceği doğaya, insana saygının modayla birleştiği ürünlerde olacaktır. Son dönemde piyasaya sunduğumuz biyodegredasyon hızı yüksek Vegan İpeksi Cupro kumaşlar, ipeğe en yakın özellikteki alternatiftir. Bu kumaş insan cildine en yüksek hassasiyeti sunmakta, ekolojik özelliklerinin yanında elektriklenmeme, nefes alma, kolay kullanım ve bakım özelliğiyle dünya modasında geniş bir pazar payı vaad etmektedir” dedi.

Ayrıca firma geçen yıl Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından “Çevreye En Duyarlı Sanayi Tesisi” birincilik ödülüne layık bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.