Tuşe Nedir ?

0
2551
yumuşak
Tuşe, ingilizce ‘hand’, kelime anlamı olarak dokunuş, dokunum, dokunma işi veya biçimi ve temas anlamlarına gelmektedir. Tekstilde tuşe kelimesi ise kumaşlara dokunduğumuzda bize verdiği hissi anlatmak için kullanılır. Yumuşak tuşeli, kaygan tuşeli gibi.
Yün tuşeli akrilik kumaş demek veya kısaca tuşe veya tuşeli kelimeleri dokunuş yani akrilik kazak, bere, hırka veya halı her ne ise tutum özelikleri yani elinizle tuttuğunuzda elyafın size yaşattığı yumuşak tutum ya da o lifin dokunuştaki hissettirdiği duygu demek. Örneğin başka lifler için sert tuşeli, kaygan tuşeli, dolgun tuşeli, ipek tuşeli, keten tuşeli, pamuk tuşeli vb. kelimeleri kullanılabilir; yani o life, elimizle dokunduğumuzda bize ne his veriyorsa öyle tuşesi vardır denilir. Yapay elyaflar için kullanılır genelde çünkü her yapay lif doğal liflerin alternatifi olarak üretilir ve ona benzetilmeye çalışılır, mesela akrilik, yüne benzer; polyester, pamuğa benzer yani onun daha ucuzu ve doğalın yetmediği yerde devreye girenidir, yapay yollardan elde edilenidir. Liflerin tuşesini değiştiren çeşitli kimyasal apre işlemleri uygulabilir. Örneğin kumaşın daha yumuşak olması için yumuşaklık apresi uygulabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.