UTMÖK Nedir? UTMÖK 2016’da Bizi Neler Bekliyor?

1
2186
maxresdefault

 

 

12742297_124354607953855_33539983309934689_n

Ulusal Tekstil Mühendisliği Öğrenci Kongresi, 14 üniversitenin katılımıyla gerçekleşen, Ulusal ölçekli bir Tekstil Mühendisliği öğrenci Kongresidir. Her yıl kendisini bir adım öteye taşıyan kongremiz, geçtiğimiz yıllarda ortalama 600 kişilik bir katılımla gerçekleşmiştir. Kongremizin bu yılda 650-700 kişilik bir katılımla icra edilmesi öngörülmektedir. 13.sü düzenlenecek olan etkinliğimiz, öğrencileri, dinamik zihinleri ve araştırmacı kişileri sanayicilerimizle buluşturan, sektörün ihtiyaçlarını ve pazardaki liderlik statüsüne çıkış noktasını belirlemede destek veren bir kongredir. İlki 2004 yılında Ege Üniversitesi’nde gerçekleşmiş olan UTMÖK, her yıl farklı bir üniversitenin ev sahipliğinde düzenlenmektedir.  Sektörün öncü firmalarının temsilcileri ve öğretim üyelerinin tecrübelerini aktardığı bir kongredir. UTMÖK’ÜN AMAÇLARI Geleceğin mühendisleri ile profesyonelleri bir araya getirerek tekstil sektörünün gelişimine güç katacak bir dinamik oluşturmak, İşverenler ve gelecekteki çalışanlarını bir araya getirerek koordinasyonu sağlamak, Markalaşma ve marka değerinin arttırılmasını, ürünlere ve sektöre katma değer kazandırılmasını sağlamak, 650’ye yakın mühendis adayını bir araya getirerek ve koordinasyonunu sağlayarak sosyal ilişkilerinin gelişimini arttırmak. Tekstil mühendisliği uygulamaları için gerekli olan bilim ve teknolojideki gelişmeleri izleme ve kişisel beceri kazandırmaktır.

 

5382_129052564150726_3067180803793174809_n

 

Gelelim UTMÖK 2016’ya

Çukurova Üniversitesi’nin ev sahipliği yapacağı kongreyi daha detaylı inceliyoruz.

 

Gökhan Yaşar UTMÖK’un (Ulusal Tekstil Mühendisliği Öğrenci Kongresi) Çukurova Üniversitesi Temsilcisi.

UTMÖK olarak her sene bir üniversitede kongre düzenliyorlar. Bu sene de Gökhan ve tüm ekip sayesinde Adana’da gerçekleştiriliyor. Vali, Belediye Başkanları, Oda Başkanları ve birçok önemli işadamlarından, işkadınlarından destek almışlar. Heyecanla kongre gününe hazırlanıyorlar.

Ekip epey kalabalık, Arzu Karacan, Battal Can Köylüoğlu, Burak Taner Kara, Burcu Ertik, Gamze Kılış, Merve Aydın, Merve Esra Özel, Efe Eren Aslan, Hacer Bal, Mert Kutgi, Mehmet Ali Kazozcu ve Şeyma Sargı.

Bir de bu organizasyonla beraber o kadar güzel sosyal sorumluluk projesi yaratmışlar ki! Kongreye katılacak herkese “İki kitapla gel” şartları var. Toplanan kitapları da alıp bir köy okuluna götürecekler, onlara kütüphane kazandıracaklar.

Buyurun şimdi onların ağzından okuyalım planlarını.

Gökhan Yaşar, biraz seni tanıyalım, kimsin?

Çukurova Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim, UTMÖK’ün de temsilcisiyim

Öncelikle UTMÖK nedir?

Ulusal Tekstil Mühendisliği Öğrenci Kongresidir. Her sene kongre yapılıyor, birincisi 2004 yılında Ege Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.  Her yıl kendisini bir adım öteye taşıyor.

Toplamda kaç kişi katılıyor?

Bu sene 650-700 kişilik bir katılım bekleniyor.

Epey büyük bir organizasyon yani?

Evet, Bu yıl, 3 gece 4 gün sürecek.

 

Peki ne zaman yapılacak?

5-8 Mayıs 2016 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde yapılacak.

Kısaca özet istesem bu kongre için ne söylersin?

UTMÖK;  öğrencileri, araştırmacıları, sanayicileri, sektör temsilcilerini buluşturan, sektörün ihtiyaçlarını ve pazardaki liderlik statüsüne çıkış noktasını belirlemede destek veren bir kongredir.

Bu sene 13.sü düzenleniyor dediniz, 13 yılda UTMÖK’ün Çukurova Üniversitesi Tekstil Mühendisliği bölümüne katkıları nasıl?

Tekstil sektörü ve kişisel başarı konusunda belirleyecekleri yolda ışık tutuyor. Tekstil sektörü ile ilgili bilinmeyen, merak ettiğimiz konularda da büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda kişisel gelişim ve girişimcilik ile ilgili olarak da katkı sağlıyor. Özellikle mezun olan arkadaşlarımız için çalışmak isteyeceği iş için, okuyan arkadaşlarımız için de staj imkânı sağlıyor.

Her sene aynı yerde yapılmıyor mu bu kongre?

Hayır, Tekstil Mühendisliği Bölümü bulunan farklı üniversitelerde düzenleniyor yani her sene farklı bir üniversite. Bu üniversitelerin başkanları veya temsilci tarafından yapılan oylama sonucunda 13. UTMÖK Çukurova Üniversitesi’nde yapılacak, yani öyle hadi bu sene buraya gelin de yapın şeklinde değil.

“Gerçekten işe yarayan kongre” diyebiliyor musunuz?

İşe yaradığını açık yüreklilikle söyleyebiliriz. Birçok öğrencinin görüşme fırsatı bulamayacağı sektörde önemli yatırımcılar, iş adamları, tekstil mühendisliği okuyan farklı üniversitedeki arkadaşlar ile bir araya gelme fırsatı sunuyor. Daha öncede belirttiğim gibi özelikle staj ve iş imkânı sağlaması bizim için çok önemli. Bu yıla kadar devam etmesi de işe yaradığının açıkça göstergesidir. Ayrıca öğrencilerin daha sosyal olması için de bir avantajdır.

Hangi üniversiteler katılacak?

Çukurova Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Marmara Üniversitesi. Namık Kemal Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Uşak Üniversitesi.

Kongrede konuşma yapacakları ÇÜ öğrencileri olarak siz mi yoksa UTMÖK mü belirliyor?

Öncelikle UTMÖK’ün bir kuruluş değil bir yapı olduğunu belirtmek daha uygun olur. Bu kongreyi düzenleyen üniversitedeki UTMÖK ekibi ve hocalarımızın görüşleri doğrultusunda belirleniyor.

Dileyen herkes katılabilir mi yoksa sadece tekstil okuyanlar ve tekstilciler mi katılabilir?

Açıkça söylemek gerekirse sadece Tekstil Mühendisliği öğrencilerini ilgilendiren bir kongre. Adı da bu yüzden UTMÖK (Ulusal Tekstil Mühendisliği Öğrenci Kongresi) olarak belirlenmiş ve kabul görmüştür. Fakat bu yıl aldığımız karar doğrultusunda üniversitelerde Tekstil Mühendisliği öğrencilerinin yetersiz kaldığı durumlarda Moda Tasarım bölümünde okuyan öğrenciler için sadece bu yıla özel 5 er kişilik kontenjan hakkı verildi.

Konuşmacılar kimler?

Açılış konuşmasını Öğrenci Temsilcisi yapacaktır. Ardından statüye göre, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman BABAARSLAN, Dekan, ADASO Başkanı, Rektör, Belediye Başkanı, Vali.

İki gün sürecek bir organizasyon olduğu için konu başlıkları belirledik. Kariyer ve Girişimcilik, Hazır Giyim ve Markalaşma, Kültür ve Kişisel Gelişim, Moda ve Tasarım, Elyaf-İplik-Dokuma-Terbiye, Sürdürülebilirlik ve İnovasyon, Tekstil Sektörünün Durumu ve Geleceği gibi. Bu konu başlıkları adı altında, Zeki KIVANÇ, İsmail GÜLLE, Abdulkadir KONUKOĞLU, Hikmet TANRIVERDİ, Maşur PAMUK, Vahap KÜÇÜK gibi daha birçok önemli isimler olacak.

En büyük destekçileriniz kimler?

ADASO ve ATHİB Başkanı Zeki KIVANÇ, İTHİB Başkanı İsmail GÜLLE, İTKİB Başkanı HİKMET TANRIVERDİ, Adana Büyük Şehir Belediyesi ve İlçe Belediyeler, Türkiye’deki birçok tekstil firmaları.

Sohbet sırasında katılım koşulu var demiştin, ondan da bahseder misin?

Katılım koşulumuz sosyal projemiz aslında. Katılım göstereceklerden kişi başına 2 kitap zorunluluğumuz var. Adana’da bulunan köy okullarından birine kütüphane kurmayı hedefliyoruz. Bu konuda herkesin desteğini bekliyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Bu kongre gerçekten bölümümüz, üniversitemiz ve şehrimiz adına önemli bir kongre olacak. Bu tür projelerin öğrencilerin kendini geliştirme noktasında çok önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Ulaşım ve Konaklama Ücretleri Üniversitenizin katılımı dahilinde Öğrenci Topluluğu tarafından toplanacaktır.
Ücret konaklama için 120 TL olup Ulaşım için ise Öğrenci Topluluğunuz bilgilendirme yapacaktır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.