Uzmanlar Açıkladı: Fiyat Artışı Henüz Bitmedi

0
519
Surprised African-American man in denim jacket looks at receipt total in sales check holding paper bag with products in mall

ABD’deki işletmeler, S&P Global Market Intelligence’ın yeni “Üç Aylık Makroekonomik İş Eğilimleri” anketine göre, ABD enflasyonunun yalnızca bir yönde yukarı yönlü olduğunu görüyor.

Ankete katılan 470 ABD’li katılımcının yüzde kırkı ürün fiyatlarının arttığını bildirdi. 18 Kasım – 4 Ocak anket döneminde, fiyatlarda düşüş bildiren şirketler bir yıl önceki yüzde 16’dan sadece yüzde 4 düştü. Yüzde 63’lük imalat ve yüzde 58’lik perakende, yükselen fiyatlar yaşayan tüm sektörlere öncülük etmeye devam etti, ancak finans gibi diğer sektörler de enflasyonun etkilerini gördü.

Anket sonuçlarından öne çıkan diğer önemli noktalar arasında ABD işletmelerinin yüzde 52’si ürün fiyatlarının bu yıl artmaya devam etmesini beklerken, yalnızca yüzde 3’ü fiyatların düşmesini bekliyordu. Yazılım ve BT hizmetleri dışındaki tüm kapsanan sektörlerdeki yaklaşık yüzde 50 veya daha fazla işletme, ürün fiyatlarında artış bekliyor.

İşletmeler, fiyatların yükselmesinin ilk üç nedeni olarak küresel tedarik zincirindeki bozulmayı, artan emtia fiyatlarını ve işgücü kıtlığını gösterdi. Şirketler, Omicron ile bağlantılı enfeksiyonlardaki artışa rağmen, ABD enflasyonunu beceri eksikliği ve tedarik zinciri kesintisinden sonra ve Covid-19’un önünde satışlar için üçüncü en büyük makroekonomik tehdit olarak işaret etti.

Ayrı bir gelişmede, Moody’s ABD makroekonomisi üzerine yeni bir raporunda, ülkenin enflasyon oranının önümüzdeki yıl boyunca mevcut yüzde 6’dan fazla düşmesini beklediğini söyledi. Moody’s, yıl sonunda enflasyonun yaklaşık yüzde 3’e inmesinin muhtemel olduğunu belirterek, enflasyon tahmini etrafındaki yüksek derecede belirsizliğe dikkat çekti, çünkü oran 2022’de mal fiyatları enflasyonundaki olası düşüşün ne kadar dengeleneceğine bağlı olacak. hizmet fiyatlarındaki artış.

Kıdemli Başkan Yardımcısı/KSS Kıdemli Başkan Yardımcısı Madhavi Bokil, “Virüs vakalarındaki artış şüphesiz Ocak ayında pandemiye duyarlı hizmet sektörlerinde ekonomik aktiviteyi azaltacaktır, ancak önceki virüs dalgalanmalarının da gösterdiği gibi, Omicron dalgası azalmaya başladığında aktivite toparlanacak.” Moody’s, dedi. “Artık, mallar için talep-arz sorunlarının çözülmesi daha uzun sürdüğü için, yüksek mal fiyatlarından kaynaklanan devir etkilerinin bu yılın ikinci yarısına kadar uzamasını bekliyoruz.”

Moody’s, beklenmedik bir şekilde arzın talepteki bu artışa ayak uyduramadığını ve mal fiyatlarının yükseldiğini kaydetti. Arz kesintileri de kıtlığa katkıda bulundu ve fiyatları yükseltti.

“Daha önce mal fiyatlarının 2021’in dördüncü çeyreğinde zirve yapmasını bekliyorduk, ancak şimdi mallar için arz-talep sorunlarının çözülmesi daha uzun zaman aldığından, yüksek mal fiyatlarından kaynaklanan devir etkilerinin bu yılın ikinci yarısına kadar uzamasını bekliyoruz.” Moody’s’e ait. “Yine de, yıl sonuna kadar talep-arz dengesi ‘normal’ zamanlarda olağan olana geri döndüğünde, mal fiyatları bir dereceye kadar deflasyonist baskı uygulayabilir.”

Öte yandan, eğer Covid-19 endemik hale gelirse, hizmetlere olan talebin toparlanması gerekir. Rapora göre, hizmetlere yönelik bastırılmış talep ve güçlü hanehalkı bilançoları, seyahat gibi pandemiden etkilenen hizmetler için bir patlamayı kolaylaştırabilir ve fiyat artışlarına izin veren piyasa koşulları yaratabilir.

Moody’s, “Yıl boyunca enflasyon üzerindeki net etki, azalan mal enflasyonu ile hizmet fiyat eğilimleri arasındaki dengenin yanı sıra kiralar gibi kalemlerin artmaya devam etme derecesine bağlı olacaktır.” dedi. “Devam eden Covid-19 sağlık endişelerinden veya daha sıkı para politikasından kaynaklanan talebin genel olarak azalmasından kaynaklanan bastırılmış bir hizmet toparlanması, bu yıl enflasyonist baskıların daha hızlı gevşemesine neden olacaktır.”

Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS), enflasyonun Aralık ayına kadar yıl için yüzde 7 artarak 1982’den bu yana en büyük 12 aylık artış olduğunu bildirdikten sonra, Başkan Biden raporun, geçen ay manşet enflasyonda anlamlı bir düşüş gösterdiğini de kaydetti. , benzin fiyatları ve gıda fiyatlarının düşmesiyle birlikte, “fiyat artışlarını yavaşlatmada ilerleme kaydettiğimizi gösteriyor.”

Biden, “Aynı zamanda, bu rapor, fiyat artışlarının hala çok yüksek olması ve aile bütçelerini sıkması nedeniyle daha yapacak çok işimiz olduğunun altını çiziyor” dedi. “Enflasyon, pandemi ekonomik çöküşünden ortaya çıkarken hemen hemen her gelişmiş ülkede ortaya çıkan küresel bir zorluktur. Amerika, fiyat artışlarını ele almamızı ve güçlü, sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sürdürmemizi sağlayan Amerikan Kurtarma Planı sayesinde en hızlı büyüyen ekonomilerden birine sahip olduğumuz için şanslı. Bu benim hedefim ve her gün ona ulaşmaya odaklanıyorum.”

Perşembe günü, BLS ABD Üretici Fiyat Endeksi’nin (ÜFE) Aralık ayında mevsimsellikten arındırılmış yüzde 0,2 arttığını bildirdi. Bunu, Kasım’da yüzde 1 ve Ekim’de yüzde 0,6’lık artışlar izledi. BLS, ÜFE’nin 2021’de düzeltilmemiş yüzde 9,7 arttığını ve verilerin ilk hesaplandığı 2010’dan bu yana takvim yılındaki en büyük artış olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.