Bursalı tekstilciler ev tekstili fuarı Heimtextil’deydi

0
520
Bursalı ev tekstil sektör temsilcileri, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) organizasyonuyla Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen ve dünyanın en önemli buluşmalarına sahne olan ‘Heimtextil Fuarı’na katıldı. Bursa firmalarının gövde gösterisine sahne olan fuar, yeni iş bağlantılarının da yollarını açtı. Uluslararası Ev Tekstili ve Ticari Tekstil Ürünleri Fuarı (Heimtextil ) 12-15 Ocak 2016 tarihleri arasında Frankfurt’ta gerçekleştirildi. Dünyanın en büyük ev tekstil fuarı olarak kabul edilen Heimtextil’e 69 ülkeden 2 bin 866 firma katıldı. Fuara Türk firmalarının artan ilgisi ise dikkat çekti. Heimtextil’de Türkiye’den 211 firma yer alırken, ev tekstil sektörünün merkezi konumunda bulunan Bursa iş dünyasından 73 firma stant açtı. 2015 yılında düzenlenen fuara Türkiye’den 159, Bursa’dan ise 57 firma katılmıştı. Kentin tekstil ihracatına yön veren Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği de (UTİB) açtığı stant ile büyük ilgi topladı.
Bursalı sektör temsilcileri, ziyaretçi açısından da fuara damga vurdu. Sektör temsilcileri, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Küresel Fuar Acentesi projesi kapsamında mobilya kumaşlarından perdeye, nakış tasarımlarından termal baskılara, yastıktan yatak takımına, duvar kâğıdından halıya, mutfaktan banyo tekstili ürünlerine kadar ev tekstilinin her yönünün yansıtıldığı fuarı ziyaret etti. KOSGEB’in de destekleriyle dünyanın dört bir yanından katılımcılarla ikili iş birliği masasına oturan Bursalı sektör temsilcileri, yeni ticari bağlantıların yollarını aradı.
BTSO Meclis Üyesi ve Heyet Başkanı HASAN Çepni, BTSO’nun Küresel Fuar Acentesi projesinin iş dünyasına büyük kolaylıklar sağladığını söyledi. Fuar kapsamında özel bir uçaklaYenişehir Havaalanı’ndan yaklaşık 100 kişilik bir heyetle Frankfurt’a hareket ettiklerini belirten Çepni, “Firmalarımız, alanında dünyanın en büyük fuarı olarak kabul edilen Heimtextil’de sektördeki yenilikleri yakından görme fırsatı buldu. Dünyanın farklı coğrafyalarından gelen işadamları ile yeni işbirliklerinin yollarını aradık. Fuar programı kapsamında ayrıca Frankfurt Ticaret ve Sanayi Odası, Frankfurt Ticaret Müşavirliği, Darmstadt Ticaret ve Sanayi Odası ile Frankfurt MÜSİAD Ofisi’ni ziyaret etme fırsatı bulduk. Başkanımız Sayın İbrahim Burkay başta olmak üzere tüm Yönetim Kurulu Üyelerimize Bursa iş dünyasına sunmuş oldukları hizmetler için teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin ihracata dayalı kalkınma hedefleri doğrultusunda Bursalı firmaların yurtdışı tecrübelerini artırmayı ve onlara ihracatçı kimliği kazandırmayı amaçladıklarını ifade etti. Başkan Burkay, “2015 yılında 32 fuar organizasyonu düzenledik ve bu fuarlara bin 500 üyemizi taşıdık. Fuar organizasyonlarımız için 2015 yılı boyunca Yenişehir Havaalanı’ndan 5 uçak kaldırdık. Bu yıl da firmalarımıza yeni ufuklar kazandıran, onlara yeni işbirliklerinin kapılarını açan 60 fuar organizasyonu belirledik. İlk fuar organizasyonumuz için de yine Yenişehir Havaalanı’ndan uçak kaldırdık. Fuar organizasyonumuzun ev tekstil sektöründe Avrupa’nın lideri konumunda bulunan firmalarımızın ve kentimizin ihracat potansiyeline büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Projelerimize destek veren ve fuar organizasyonlarımıza katılan tüm firmalarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Kaynak: Milliyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.